Wrzody żołądka to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że cierpi na nią nawet dwa miliony Polaków. A gdyby doliczyć tych, którzy nawet o tym nie wiedzą? Okazuje się, że można mieć wrzody żołądka, a jednocześnie nie mieć o tym pojęcia. Oto nietypowe objawy wrzodów żołądka, które powinny zwrócić twoją uwagę.
Ponad 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na zakażenie tą bakterią. Może ono prowadzić do choroby wrzodowej żołądka, a wraz z nią - do pojawienia się przykrych dolegliwości. Jak rozpoznać zakażenie bakterią i jak je leczyć? Tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.
Wiosna jest porą roku, podczas której objawy choroby wrzodowej mogą się nasilać. Dla osób mających tę dolegliwość bywa to szczególnie uciążliwy moment w roku. Jednak wrzody żołądka można uspokoić. Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym ból wywołany przez wrzody będzie mniej doskwierał. Co więcej, dzięki tym sposobom być może uda przyspieszyć się leczenie choroby wrzodowej.
Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego, które wykorzystywane są w fitoterapii. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a ich głównym atutem jest działanie lecznicze na dolegliwości układu pokarmowego. Kiedy najlepiej spożywać siemię lniane? Pora dnia ma znaczenie!
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy najczęściej spowodowana jest infekcją bakteryjną Helicobacter pylori, ale ma też związek z niezdrowymi nawykami, takimi jak m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadużywanie leków przeciwzapalnych czy przewlekły stres. Pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów, jednak może wzmagać dolegliwości. Dieta odgrywa więc istotną rolę w procesie leczenia.
Wrzody trawienne to ubytki błony śluzowej, którym towarzyszą naciek zapalny, nadżerki i martwica tkanki. Choroba wrzodowa jest jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Oprócz farmakoterapii, ważnym elementem terapii jest sposób żywienia. Na szczęście dieta nie musi być rygorystyczna, jednak musimy przestrzegać kilka ważnych zasad.