Pacjenci.pl Zdrowie Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!
canva.com

Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!

11 września 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Badania potwierdzają znaczenie kawy w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca typu 2. Czy kawa może również wspomagać zdrowie wątroby? Przewlekłe choroby wątroby, takie jak jej stłuszczenie, zwłóknienie lub marskość, zakażenia wirusowe typu B i C oraz nowotwory dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie, również w naszym kraju.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) - jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie

Według danych Stowarzyszenia CEESTAHC (Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care) w Polsce nawet do 420 tys. osób boryka się z poważnymi schorzeniami wątroby, a z ich podowu rocznie umiera ok. 6-7 tys. pacjentów.

Za większość przypadków schorzeń wątroby odpowiadają zakażenia wirusami HCV i HBV, a także niewłaściwa dieta, bogata w ciężkie, tłuste i smażone dania oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Jak wynika z danych zbieranych przez program edukacyjny “Kawa i zdrowie” warto pić kawę, ponieważ może mieć bardzo korzystny wpływ na wątrobę.

Coraz powszechniejszym globalnym problemem staje się niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), która związana jest ze wzrastającą liczbą osób z nadwagą i otyłością.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (Nonalcoholic Fatty Liver Disease – NAFLD) jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie  i dotyczy około 25% populacji. To jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych.” - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

Projekt bez nazwy - 2023-09-11T143815.354.png

Tak wątroba komunikuje Ci, że jest chora! Nie pomiń tego
Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę

Wpływ kawy na zdrowie wątroby

Biorąc pod uwagę wyniki badań przeprowadzonych w USA i Meksyku, warto pochylić się nad kawą. Stwierdzono bowiem, że antyoksydanty zawarte w kawie wykazują działanie ochronne, które może zapobiec rozwojowi NAFLD. W innym badaniu spożycie kawy z kofeiną zostało powiązane ze znacznym obniżeniem ryzyka wystąpienia zwłóknienia wątroby u osób już chorujących na NAFLD.

Okazuje się, że regularne spożywanie kawy może mieć także wpływ na zapobieganie poważnym chorobom wątroby, takim jak marskość i nowotwory. Nie dowiedziono, aby kawa miała rakotwórcze działanie, a ponadto udowodniono związek między jej spożywaniem a obniżeniem ryzyka rozwoju nowotworu wątroby. Już dwie filiżanki kawy dziennie zmniejszało to ryzyko o ponad 40 procent!

Ryzyko zachorowania na nowotwór może być obniżone również u pacjentów, którzy już borykają się z chorobą wątroby. W jednym z badań zaobserwowano, że u osób chorujących na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C umiarkowane picie kawy zmniejszyło ryzyko wystąpienia nowotworu wątrobokomórkowego o prawie 50 procent!

Spożywanie kawy może być pomocne również w przypadku pacjentów cierpiących na marskość wątroby. Badani, którzy pili cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie w porównaniu do osób niepijących jej wcale byli aż o 80 procent mniej narażeni na ryzyko wystąpienia marskości wątroby i o 23 procent mniej na ryzyko zgonu z powodu tego schorzenia.

Kofeina - kluczowy składnik kawy

Wciąż prowadzone są badania nad mechanizmem korzystnego wpływu kawy na wątrobę, a dużą rolę przypisuje się zawartej w niej kofeinie. Odkryto, że główny metabolit kofeiny – paraksantyna może hamować rozwój tkanki łącznej w wątrobie, tym samym opóźniając wystąpienie zwłóknienia, alkoholowej marskości czy nowotworu wątroby.

Nowe wyniki badań potwierdzające pozytywne działanie kawy na wątrobę ukazały się na łamach akademickiego pisma “Clinical Gastroenterology and Hepatology Journal” w 2021 roku. U osób, które piły więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, stwierdzono mniejszą sztywność wątroby.

W 2022 roku naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze, w Portugalii ujawnili na łamach czasopisma "Nutrients", że kofeina oraz polifenole obecne w kawie mogą pomóc obniżyć nasilenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem
Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko