Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Nafld

Nafld

NAFLD

NAFLD - dieta
20.01.2024 19:05 Dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby - co jeść, a czego unikać?

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych. Leczenie polega głównie na zmianie stylu życia, stosowaniu prawidłowej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. Co należy jeść, a czego unikać?  

zmęczona kobieta
20.09.2023 10:49 Ten objaw może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nagminnie jest przez nas bagatelizowany

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD - Nonalcoholic Fatty Liver Disease, MAFLD - Metabolic Associated Fatty Liver Disease) to jedna z najpowszechniejszych przewlekłych chorób wątroby na świecie i jedna z najczęstszych przyczyn marskości i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych. Jej objawy są niespecyficzne, dlatego zazwyczaj diagnozowana jest na późnym etapie rozwoju. Co może sygnalizować NAFLD? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych.

kawa
11.09.2023 16:12 Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!

Badania potwierdzają znaczenie kawy w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca typu 2. Czy kawa może również wspomagać zdrowie wątroby? Przewlekłe choroby wątroby, takie jak jej stłuszczenie, zwłóknienie lub marskość, zakażenia wirusowe typu B i C oraz nowotwory dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie, również w naszym kraju.