Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.08.2023 09:18

Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę

ból wątroby
canva

Wątroba wysyła sygnały ostrzegawcze, gdy jest przeciążona. Mimo iż regeneruje się sprawnie,  należy o nią dbać i badać regularnie. Jak więc rozpoznać, że wątroba potrzebuje pomocy i próbuje nam zakomunikować, że pojawił się problem? Wskazujemy 6 możliwych przyczyn tego rodzaju dolegliwości. O opinię na temat objawów spowodowanych przez niealkoholowe stłuszczenie wątroby poprosiliśmy eksperta. 

Swędzenie skóry, wahania nastroju

Wątroba jest największym gruczołem znajdującym się w ludzkim organizmie. Bierze udział w produkcji żółci, trawieniu pokarmów i hamuje zbyt intensywną aktywność układu odpornościowego. Objawy wynikające z osłabienia wątroby są różne – powodem jest mnogość procesów, w których organ bierze udział. 

Pierwsze objawy choroby wątroby widoczne są na skórze. Osoba odczuwa wówczas świąd skóry – gdy żółć zalega w wątrobie i przewodach żółciowych może przedostawać się w pewnym stopniu do krwi i powodować wysypkę i swędzenie skóry. Początkowo chorego swędzą stopy i dłonie, szczególnie w nocy, gdy podczas leżenia w łóżku ciało zostanie ogrzane. Kilka tygodni później może pojawić się zażółcenie powłok skórnych i gałek ocznych czyli żółtaczka.

Od stanu wątroby zależy również kondycja psychiczna. Gdy wątroba jest przeciążona, nie może usuwać toksyn z organizmu, co powoduje zaburzenie pracy mózgu – chorzy w tym stanie mogą być ciągle senni, odczuwać zmęczenie i borykać się z dezorientacją.

Projekt bez nazwy - 2023-08-08T202816.069.png

Zrób to, zanim weźmiesz pierwszy łyk kawy. Od razu poczujesz różnicę Tych 6 produktów nie jedz na czczo. Podrażniają żołądek i mogą powodować otyłość

Zmiana koloru moczu, siniaki

Objawem dolegliwości ze strony wątroby bywa ciemne zabarwienie moczu. Gdy jest pomarańczowy, może oznaczać, że wystąpiła blokada przepływu płynu żółci między wątrobą a jelitem cienkim – w tym stanie w organizmie gromadzi się bilirubina. Ciemny mocz to także charakterystyczny objaw zapalenia wątroby typu B.

Dolegliwości ze strony wątroby mogą spowodować wzrost ciśnienia krwi i zatrzymać sód w organizmie. Następstwem tego stanu jest puchnięcie twarzy, dłoni i nóg. Zwiększa się także brzuch chorego, w którym gromadzi się płyn – ten stan to wodobrzusze. Brzuch staje się tkliwy, a chory odczuwa wówczas duszności. Obrzęki może powodować także zastoinowa niewydolność serca i niewydolność nerek.

Dolegliwości trawienne, ból w prawym podżebrzu

Wątroba jest niezbędnym elementem biorącym udział w wielu procesach metabolicznych. Jej niewydolność sprawia, że zmniejsza się także ruchliwość jelit. W rezultacie spowalnia proces wchłaniania składników odżywczych z pokarmów. Pojawiają się bóle brzucha, zaparcia, niestrawność i wzdęcia – przyczyną jest zbyt słabe wydzielanie żółci.

Wątroba nie ma unerwienia czuciowego, dlatego też nie powoduje też bólu. Objaw bólu w tym przypadku jest skutkiem procesów chorobowych toczących się wewnątrz organu – powodują, że wątroba się powiększa, rozciąga i błony włókniste ją otaczające zostają silnie podrażnione. Powiększone wątroba może oddziaływać na struktury anatomiczne znajdujące się obok, co daje efekt bólowy. 

Dyskomfort w prawym podżebrzu to także objaw niealkoholowego stłuszczenia wątroby: „Przebieg kliniczny MAFLD jest zazwyczaj bezobjawowy. U części pacjentów objawy choroby są niecharakterystyczne: uczucie przewlekłego zmęczenia lub uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu. 


 

Polecane