Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tak wątroba komunikuje Ci, że jest chora! Nie pomiń tego
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.08.2023 14:52

Tak wątroba komunikuje Ci, że jest chora! Nie pomiń tego

ból wątroby
canva

 Symptomy, jakie daje chora wątroba, są różne. Niekiedy widoczne są na twarzy, niekiedy widać je na skórze. Wśród nich wyróżniamy zarówno objawy typowe, jak i nietypowe. Jak więc rozpoznać, że wątroba wysyła nam sygnały ostrzegawcze? O tym warto wiedzieć. Oznaki chorej wątroby zbyt łatwo przeoczyć. O opinię na temat przebiegu MAFLD poprosiliśmy eksperta.  

 

5 wczesnych objawów chorej wątroby

O niewydolności wątroby mówimy wtedy, gdy organ nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niewydolność może mieć charakter częściowy lub całkowity, ostry lub przewlekły. Wątroba jest organem, którego wszelkie nieprawidłowości zaburzają funkcjonowanie innych układów organizmu. Problemem jest to, że schorzenia tego rodzaju często rozwijają się bezobjawowo.

   • Jednym ze wczesnych objawów chorej wątroby są problemy trawienne. Gdy organ zaczyna być niewydolny, zmniejsza się ruchliwość jelit i tym samym spowalnia proces wchłaniania się składników odżywczych z pożywienia. Chory zaczyna odczuwać wówczas ból brzucha, wzdęcia, zaparcia i miewa biegunki.

   • Wczesnym objawem chorej wątroby jest również utrata masy ciała. W tym stanie chory traci również apetyt. Zwykle chorzy tłumaczą sobie, że jest to spowodowane stresem. Co więcej, niejedna osoba niewielki spadek wagi odbiera wręcz za coś pozytywnego.

   • Objawem chorej wątroby są bóle brzucha z prawej strony. Ból ten ma charakter kłujący. Powodować go może również wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby i choroby nowotworowe. „Przebieg kliniczny MAFLD jest zazwyczaj bezobjawowy. U części pacjentów objawy choroby są niecharakterystyczne: uczucie przewlekłego zmęczenia lub uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych 
     
   • Gdy występuje powiększenie wątroby, choremu towarzyszyć może objaw uczucia pełności w brzuchu. Przyczyn powiększenia gruczołu jest wiele i są nimi np. marskość wątroby, zakażenie bakteryjne niealkoholowe stłuszczczeniowe zapalenie wątroby. 


   • Wczesnym objawem niewydolności jest również ogólne osłabienie.

Projekt bez nazwy - 2023-08-21T143409.968.png

Ból wątroby. Czy to realna dolegliwość, czy wymysł? Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów

Chora wątroba powoduje też nietypowe objawy

Jednym z nietypowych objawów świadczących o chorej wątrobie jest swędzenie skóry. Wiele osób nie jest świadoma, że o zaburzenia wątroby widać również na niej.

Skóra informuje, że wystąpiła marskość wątroby. Wówczas można zauważyć, że staje się sucha, pomarszczona i cienka, tak jak u osób starszych – zmiany widoczne są przede wszystkim na policzkach, klatce piersiowe, dłoniach, palach i karku.

Niewydolność wątroby – to sygnał marskości wątroby

Marskość wątroby rozwija się latami i często nie powoduje objawów. W ostatniej fazie rozwoju następuje niewydolność organu. Jednak wcześniej pojawia się stłuszczenie wątroby, bliznowacenie tkanek wątroby i wspomniana marskość wątroby. 

Gdy wątroba jest niewydolna, oznacza to, że marskość wątroby się rozwinęła. Osoba w tym stanie powinna niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. W przeciwnym wypadku może nastąpić zgon.

 

Tagi: wątroba
Polecane