Jedno z najbardziej niedocenionych warzyw w naszym kraju. Polacy powinni jeść je częściej
Gdyby zrobić ranking na najbardziej niedoceniane warzywa, endywia prawdopodobnie znajdzie się w pierwszej trójce. Bogata w witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze, a Polacy omijają ją w sklepach z daleka. Choć można kupić ją prawie w każdym i kosztuje kilka złotych. Jest jednym z warzyw w diecie antyrakowej.
Endywia – sałata wciąż mało znana
Endywia pochodzi z wybrzeża Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. W Niemczech zaczęto ją sadzić w 1616 roku i stamtąd trafiła do reszty Europy.
Uprawia się ją dziś także w Ameryce Północnej, Azji Środkowej i Afryce. Endywia spokrewniona jest z cykorią. Podobna do sałaty, więc często z nią mylona. Gdyby wziąć jej właściwości pod lupę, można przeżyć miłe zaskoczenie – niepozorne warzywko to witaminowa petarda, pełna składników mineralnych i przeciwutleniaczy.
W 100 g endywii znajduje się 1,8 g białka, tylko 1,5 węglowodanów i 0,6 g błonnika pokarmowego. Jej liście zawierają cenną dla diabetyków inulinę – błonnik rozpuszczalny w wodzie, korzystnie wpływający na pracę jelit, wspomagający leczenie biegunek. Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B jedzenie jej poprawia wygląd skóry. Zaletą endywii jest także duża zawartość potasu, szczególnie pomocnego osobom z chorobami serca i dla przyjmujących leki odwadniające.
Uwaga! Endywia to także skarbnica witaminy K, biorącej udział w krzepnięciu krwi – jest więc przeciwwskazana dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe.
Endywia to również warzywo antyrakowe
Właściwości zdrowotne endywii to coś, co ją wyróżnia spośród wielu warzyw. Obecny w niej błonnik wspomaga proces trawienny i łagodzi zaparcia. Włączenie jej do codziennego menu zmniejsza też ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, udaru mózgu – a to dlatego, że obniża ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu LDL. Witaminy A zawarta w warzywie poprawi jakość wzroku. Należy też wspomnieć, że endywia bogata jest w witaminę C, zwiększającą odporność organizmu.
Liczne przeciwutleniacze obecne w endewii chronią komórki przed wolnymi rodnikami – i tym samym chroni przed rozwojem nowotworów. To jedno z warzyw antyrakowych – szczególnie cenny jest kwas cholrogenowy, kwas dikawoilochinowy, kwercetyna oraz kemferol. Ponadto wspomaga pracę wątroby dzięki obecnej w niej intybinie.
Endywia podkreśla smak wielu dań
Endywię można jeść tak jak sałatę. Może być również dodatkiem do surówek i pieczywa. Ma lekko gorzki smak, więc dobrze komponuje się z pikantnymi sosami, ostrymi serami i orzechami. Zazwyczaj dodaje się ją do innych potraw i nie przyrządza sałatek wyłącznie z endywii. Można ją jeść także ze słodkimi owocami np. granatem ,mango, kaki, ananasem i suszoną żurawiną. Pasuje także do ryb i białego mięsa. Np. francuskim specjałem jest duszona endywia. Ponadto endywia ze względu na swój wygląd może służyć jako ozdoba talerzy i półmisków w gotowymi daniami.