Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Dieta idealna dla kobiet. Może uchronić przed ciężką chorobą
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.01.2024 15:43

Dieta idealna dla kobiet. Może uchronić przed ciężką chorobą

kobieta dieta
Shutterstock.com, fot. Jacob Lund

Jest liderem wśród diet. Wie chyba każda nasza Czytelniczka i Czytelnik. Teraz naukowcy zbadali jej wpływ akurat na mózgi kobiet w średnim wieku. A korzyści z jej stosowania jest więcej. Dzięki diecie DASH mamy większą szansę na uniknięcie jednego z najdotkliwszych objawów starzenia. O czym mowa? Odpowiedź poniżej.

Dieta DASH – najlepsze „lekarstwo” na starzenie?

Dieta DASH od lat nazywana jest najzdrowszą dietą na świecie – i raczej nic nie zapowiada, że straci tę pozycję. Jest smaczna, zdrowa i łatwa w przygotowaniu. Produkty zaliczające się do niej są łatwo dostępne, a przepisy nieskomplikowane. Wystarczy stosować ją 2 tygodnie, by odczuć korzyści zdrowotne. Dietę DASH szczególnie zaleca się osobom z nadciśnieniem tętniczym, z ciśnieniem wyższym niż optymalne i osobom z zaburzeniami lipidowymi. Jednak na tych osobach lista się nie kończy – naukowcy polecają dietę również dla kobiet w średnim wieku.

Eksperci z NYU Grossman School of Medicine przeprowadzili badanie, na podstawie którego ustalili, że dieta na obniżenie ciśnienia krwi korzystnie wpływa na mózg – u 17% kobiet biorących udział w badaniu stosowanie diety DASH zmniejszyło ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią i problemów poznawczych.

„Przy ponad 30-letnim okresie obserwacji stwierdziliśmy, że im dokładniejsze przestrzeganie diety DASH w średnim wieku, tym mniej prawdopodobne jest, że kobiety zgłoszą problemy tego typu w dużo późniejszym okresie życia”. - powiedział prof. Yu Chen

Na zdrowie nigdy nie jest za późno. Jednak z autorek badania zaleciła, by w średnim wieku stosować dietę DASH, by ograniczyć ryzyko rozwoju problemów poznawczych na starość.

Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem Dieta mięsna czy dieta wegetariańska - która jest zdrowsza? Ekspert tłumaczy

Jakie produkty włączają się do diety DASH?

Jest to dieta bogata w warzywa i owoce i niskotłuszczowe produkty mleczne. W jadłospisie tego rodzaju jest za to mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i tłuszczu. Co do produktów zbożowych, zaleca się te pełnoziarniste oraz ryby, drób i suche nasiona roślin strączkowych i orzechy. Ograniczone zostaje też spożycie mięsa czerwonego, słodyczy i napojów zawierających cukier.

Wiele korzyści zdrowotnych daje połączenie diety DASH i ograniczenie spożycia soli i dbanie o regularną aktywność fizyczną – to szczególnie istotne dla osób otyłych i z nadwagą.

Dieta DASH nie jest kolejną modną dietą. Zalecają ją towarzystwa naukowe i instytucje takie jak Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia czy Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Żyj aktywnie, zapobiegnij demencji

Przyczyną demencji bywa osamotnienie, jednak znaczny wpływ na rozwój schorzenia mają codzienne nawyki. By ograniczyć rozwój demencji, oprócz dbania o zdrową dietę, zaleca się:

  • uczyć się nowych umiejętności i wykonywać aktywności stymulujące pamięć np. grę w szachy i rozwiązywanie krzyżówek.
  • ograniczyć spożycie alkoholu,
  • bycie aktywnym fizycznie,
  • utrzymywanie kontaktów ze znajomymi i rodziną.


Dietą stworzoną w celu zapobiegania zjawisku demencji jest dieta MIND – to połączenie diety DASH i diety śródziemnomorskiej. Zawarte w niej produkty wspomagają pracę mózgu, dzięki zawartości dużej ilości witamin, minerałów i tłuszczy. Owocem mogącym się znaleźć w diecie MIND jest, chociażby polska jagoda; „Jagoda to król, jeśli chodzi o nasz układ nerwowy i mózg! Istnieją bardzo silne dowody na to, że jagody i borówki mają silne działanie w kontekście wsparcia układu nerwowego. Badania potwierdzają ich znaczący wpływ na poprawę pamięci i przeciwdziałanie chorobie Alzheimera oraz demencji”. - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik

źródło: alz-journals.onlinelibrary.wiley.com , ncez.pzh.gov.pl/

Polecane