Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Ta dieta chroni przed Alzheimerem. Co jeść, a czego unikać?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.10.2023 21:11

Ta dieta chroni przed Alzheimerem. Co jeść, a czego unikać?

None
canva

To co jemy ma znaczący wpływ na każdy obszar naszego ciała, więc na mózg również. Okazuje, że odpowiednia dieta jest w stanie spowolnić proces starzenia się mózgu. Jednocześnie staje się narzędziem w profilaktyce choroby Alzheimera. W szczególności warto przyjrzeć się diecie MIND, uznanej za antidotum na choroby neurodegeneracyjne. O opinię poprosiliśmy dietetyczkę. 

Alzheimer to forma demencji. Czy możemy mu zapobiec zachorowaniu? Na to, jakie dostaliśmy geny, nie mamy wpływu, ale na to, co jemy, już tak. A dietą możemy minimalizować ryzyko utraty pamięci, albo mocnego jej pogarszania się wraz z wiekiem.  

Czym jest dieta MIND?

Jest to sposób odżywiania, dzięki któremu poprawia się funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Stosowanie jej może obniżyć ryzyko wystąpienia neurodegeneracyjnych chorób mózgu. Dlatego można uznać ją za środek zapobiegawczy choroby Alzhemiera. Nazwa MIND (pol. Umysł) oznacza, że ma wpływ właśnie na umysł. Stanowi połączenie diety DASH i diety śródziemnomorskiej, które uznawane są za najzdrowsze w prewencji chorób układu krążenia. Jej autorką jest Martha Claire Morris, epidemiolog z Rush University Medical Center w Chicago.

Podstawą diety MIND są produkty bogate w witaminy C,E i witaminy z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki te wspierają pracę mózgu. W odróżnieniu od diet DASH i śródziemnomorskiej, w diecie MIND należy spożywać dużą ilość zielonych warzywa.

Pięcioletnie badania w stosowaniu diety MIND wykazały, że przyczynia się do profilaktyki Alzheimera i łagodzenia skutków chorób demencyjnych. Ich autorką jest dr. Morris. Wyniki jej analiz wykazały, że ryzyko zachorowania wśród osób dokładnie przestrzegających zasad diety MIND jest mniejsze aż o 54%. Dr Morris zastrzegła jednak, że wpływ diety w profilaktyce najcięższych chorób neurodegeneracyjnych wciąż wymaga dalszych badań.

Projekt bez nazwy - 2023-10-25T202840.719.png

Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Dieta MIND – co jeść, czego unikać?

W jadłospisie osoby stosujące dietę MIND powinny się znaleźć:

 • szpinak, sałata, brokuły – nie mniej niż 6 porcji w tygodniu,
 • orzechy – 5 porcji w tygodniu,
 • owoce jagodowe – nie mniej niż 2 porcje w tygodniu,
 • nasiona roślin strączkowych – nie mniej niż 2 porcje w tygodniu,
 • ryby morskie – co najmniej raz w tygodniu,
 • drób – 2 razy w tygodniu,
 • oliwa z oliwek – tłuszcz do przygotowania potraw.

Jagoda to król, jeśli chodzi o nasz układ nerwowy i mózg! Istnieją bardzo silne dowody na to, że jagody i borówki mają silne działanie w kontekście wsparcia układu nerwowego. Badania potwierdzają ich znaczący wpływ na poprawę pamięci i przeciwdziałanie chorobie Alzheimera oraz demencji”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Wskazane przy tym jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa (maksymalnie 4 porcje w tygodniu), masła i margaryny (mniej niż łyżkę stołową dziennie), sera (mniej niż porcję tygodniowo), wypieki i słodycze (mniej niż 5 porcji w tygodniu) i produktów smażonych oraz fast food’ów (maksymalnie jedna porcja w tygodniu).

Warzywa w diecie MIND najlepiej spożywać bez obróbki. Surowe warzywa dostarczają więcej przeciwutleniaczy i witamin. Jeśli powodują problemy żołądkowe, wtedy można je gotować – w tym przypadku na efekty diety będzie trzeba poczekać trochę dłużej.

 

Dla kogo jest dieta MIND?

Dieta MIND jest zrównoważonym sposobem odżywiania. Mogą ją stosować zarówno osoby młode, jak i starsze. Jest pomocna zarówno dla osób zdrowych, jak i chorujących m.in. na chorobę Alzheimera. Co więcej, jest polecana także dzieciom i młodzieży ze względu na korzystny wpływ na rozwój mózgu. Badania wykazują, że pozytywne korzyści daje rozpoczęcie diety nawet w późnym wieku. Autorka diety zalecą ją osobom pracującym umysłowo.


 

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?

Rozwój choroby Alzheimera ma związek ze stylem życia. Demencji możemy zapobiec przez utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Ryzyko rozwoju choroby zmniejszają:

 • unikanie nadużywania alkoholu,
 • dbania o higienę snu,
 • rezygnacja z palenia,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
 • kontrola ciśnienia krwi,
 • zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu,
 • prawidłowe zarządzanie poziomem cukru we krwi.
 • dbanie o słuch.
Polecane