Kalkulator emerytalny 2024. Nowa funkcjonalność w aplikacji ZUS
Dzięki nowej funkcjonalności w aplikacji ZUS (a także na ich stronie internetowej po zalogowaniu) można zobaczyć, jaka emerytura przysługuje po dotychczasowym okresie odprowadzania składek. To nie jedyna nowość w aplikacji ZUS.
Kalkulator emerytalny 2024
Kalkulator emerytalny to nowa funkcjonalność, którą wprowadził ZUS w aplikacji mZUS. Dzięki narzędziu można wyliczyć prognozowaną kwotę emerytury. Aplikacja mZUS do tej pory umożliwiała składanie wniosków o świadczenia rodzinne. To się jednak zmieni i teraz obywatele mają możliwość:
- Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;
- Podejrzeć okresy podlegania ubezpieczeniom;
- Sprawdzić dane płatników składek;
- Zobaczyć członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego;
- Podejrzeć pobierane zasiłki, emerytury i renty;
- Podejrzeć zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).
Jednak największą zaletą aplikacji jest dla wielu możliwość wyliczenia prognozowanej kwoty emerytury za pomocą kalkulatora emerytalnego.
Aplikacja umożliwia też rezerwację e-wizyty w ZUS, kontakt z infolinią ZUS jako klient uwierzytelniony oraz uzyskać informację o konkretnych sprawach.
Jak korzystać z aplikacji?
Aplikację, aby móc w pełni korzystać z nowych funkcji, należy zaktualizować. Można to zrobić bezpłatnie ze sklepów Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu aplikacja musi być połączona z profilem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS . Założenie konta na PUE ZUS zajmuje kilka minut. Proces rejestracji obejmuje wejście na stronę zus.pl i kliknięcie przycisku "Zarejestruj w PUE". Następnie należy wybrać metodę rejestracji, na przykład za pomocą Profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel. Dostępne jest także zalogowanie się za pomocą bankowości elektronicznej.
Dane zdrowotne
Co ważne w nowej aplikacji można podejrzeć okresy odprowadzania składek, a także - przerwy i zwolnienia lekarskie z powodu choroby. Wiele osób nie pamięta, ile razy w ciągu roku przebywa na zwolnieniu, a teraz w aplikacji można to łatwo sprawdzić. Dbanie o zdrowie ma duże znaczenie nie tylko w kontekście infekcji i przerw w odprowadzaniu składek emerytalnych. Żeby cieszyć się zdrowiem na emeryturze należy o nie odpowiednio zadbać - w tym celu trzeba wykonywać badania profilaktyczne, szczepienia ochronne oraz prowadzić zdrowy tryb życia.
Zobacz także:
Epidemiolodzy ostrzegają: Polska nie jest gotowa na kolejną pandemię. Co za tym stoi?
WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie
Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj