WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że mpox, nowa odmiana małpiej ospy, stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jak tłumaczy WHO, konieczne jest podjęcie działań, które powstrzymają powstawanie kolejnych ognisk choroby i pomogą ratować życie.
Mpox – nowy szczep wirusa – jest bardziej agresywny. Choroba jest na tyle niebezpieczna, że zyskała status PHEIC, co jest najwyższym stopniem alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym. Pojawiła się też w Europie.
WHO ostrzega przed mpox
Komitet do spraw Nagłych Wypadków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na posiedzeniu, które odbyło się w środę 14 sierpnia, ocenił, że obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się nowej odmiany małpiej ospy, wymaga ogłoszenia najwyższego stopnia alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym (PHEIC). Status ten pozwoli przyspieszyć badania nad chorobą oraz zwiększyć finansowanie na walkę z małpią ospą. Może też zwiększyć chęć współpracy w powstrzymaniu choroby.
To już pewne. Tu powstanie najnowsze polskie uzdrowisko. Profil leczenia zbierze tłumy kuracjuszy Historią trzyletniej Danusi żyła cała Polska. Teraz jest nie do poznania. „To naprawdę cud”- Oczywiste jest, że skoordynowana międzynarodowa reakcja jest niezbędna, aby powstrzymać ogniska i ratować życie - poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Nowy typ małpiej ospy dotarł do Europy
Jak podaje Agencja Rutera, nowy typ małpiej ospy, łatwiej się rozprzestrzenia. Dostał się już Burundi, Kenii, Rwandy i Ugandy, a nawet do Europy – do Szwecji. Szwedzki minister zdrowia i spraw społecznych Jakob Forssmed poinformował, że odkryto „jeden przypadek poważniejszego typu mpox, zwanego Kladem I”.
Szybkie rozprzestrzenienie się nowego typu mpox we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, jego wykrycie w sąsiednich krajach, które wcześniej nie zgłaszały choroby oraz potencjalne dalsze rozprzestrzenianie się w Afryce i poza nią są bardzo niepokojące - stwierdził Ghebreyesus.
Objawy mpox i leczenie małpiej ospy
Mpox – nowy typ małpiej ospy - jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Jest on przenoszony przez bliski kontakt ze skórą oraz drogą płciową. Małpia ospa ma objawy, które początkowo można pomylić z grypą - gorączka, ból głowy i mięśni. Z czasem pojawiają się ropne zmiany skórne przypominające ospę wietrzną.
Czy małpia ospa jest niebezpieczna? W większości przypadków przebiega łagodnie, jednak nie oznacza to, że w rzadkich przypadkach nie może być śmiertelna. Warto też wiedzieć, że na tego wirusa nie ma leków – leczy się go objawowo, lekami przeciwwirusowymi.
Zobacz też:
Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów
To jeden z pierwszych objawów białaczki. Pojawia się na dziąsłach
Były selekcjoner Franciszek Smuda trafił do szpitala. Jego poważnym przeciwnikiem jest rak krwi