Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 16.08.2024 11:59

WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie

WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie
fot. freepik

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że mpox, nowa odmiana małpiej ospy, stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jak tłumaczy WHO, konieczne jest podjęcie działań, które powstrzymają powstawanie kolejnych ognisk choroby i pomogą ratować życie. 

Mpox – nowy szczep wirusa – jest bardziej agresywny. Choroba jest na tyle niebezpieczna, że zyskała status PHEIC, co jest najwyższym stopniem alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym. Pojawiła się też w Europie.

WHO ostrzega przed mpox

Komitet do spraw Nagłych Wypadków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na posiedzeniu, które odbyło się w środę 14 sierpnia, ocenił, że obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się nowej odmiany małpiej ospy, wymaga ogłoszenia najwyższego stopnia alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym (PHEIC). Status ten pozwoli przyspieszyć badania nad chorobą oraz zwiększyć finansowanie na walkę z małpią ospą. Może też zwiększyć chęć współpracy w powstrzymaniu choroby.

- Oczywiste jest, że skoordynowana międzynarodowa reakcja jest niezbędna, aby powstrzymać ogniska i ratować życie - poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

To już pewne. Tu powstanie najnowsze polskie uzdrowisko. Profil leczenia zbierze tłumy kuracjuszy Historią trzyletniej Danusi żyła cała Polska. Teraz jest nie do poznania. „To naprawdę cud”

Nowy typ małpiej ospy dotarł do Europy

Jak podaje Agencja Rutera, nowy typ małpiej ospy, łatwiej się rozprzestrzenia. Dostał się już Burundi, Kenii, Rwandy i Ugandy, a nawet do Europy – do Szwecji. Szwedzki minister zdrowia i spraw społecznych Jakob Forssmed poinformował, że odkryto „jeden przypadek poważniejszego typu mpox, zwanego Kladem I”. 

Szybkie rozprzestrzenienie się nowego typu mpox we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, jego wykrycie w sąsiednich krajach, które wcześniej nie zgłaszały choroby oraz potencjalne dalsze rozprzestrzenianie się w Afryce i poza nią są bardzo niepokojące - stwierdził Ghebreyesus.

Objawy mpox i leczenie małpiej ospy

Mpox – nowy typ małpiej ospy - jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Jest on przenoszony przez bliski kontakt ze skórą oraz drogą płciową. Małpia ospa ma objawy, które początkowo można pomylić z grypą - gorączka, ból głowy i mięśni. Z czasem pojawiają się ropne zmiany skórne przypominające ospę wietrzną

Czy małpia ospa jest niebezpieczna? W większości przypadków przebiega łagodnie, jednak nie oznacza to, że w rzadkich przypadkach nie może być śmiertelna. Warto też wiedzieć, że na tego wirusa nie ma leków – leczy się go objawowo, lekami przeciwwirusowymi. 

Zobacz też:

Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów

To jeden z pierwszych objawów białaczki. Pojawia się na dziąsłach

Były selekcjoner Franciszek Smuda trafił do szpitala. Jego poważnym przeciwnikiem jest rak krwi

 

 

 

 

Ci emeryci nie dostaną "czternastek". To już pewne: 14. emerytura nie dla wszystkich
Ci emeryci nie dostaną "czternastek". To już pewne: 14. emerytura nie dla wszystkich!
Na czternastą emeryturę czeka wielu polskich seniorów, jednak nie trafi ona do wszystkich. Tylko wybrani, które spełnią dane kryteria, będą mogli liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki. Kto nie dostanie czternastej emerytury? Te grupy seniorów będą musiały obejść się smakiem.Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ  sytuacja finansowa seniorów w Polsce jest ciężka. Wielu z nich zmaga się z poważnymi chorobami i potrzebuje pieniędzy na rehabilitację, wizyty u specjalistów i leki. Niektórzy nie ukrywają, że dodatkowe pieniądze przeznaczą na leczenie.Mnóstwo seniorów w Polsce choruje na nadciśnienie, ma problemy z poruszaniem i pamięcią – leczenie tych dolegliwości wymaga częstych wizyt u lekarza i pieniędzy, a kiedy tych ostatnich brakuje, a zdrowie podupada, łatwo popaść w depresję. O tym, jak pomóc seniorom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, wykazujących objawy depresji, opowiada w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra z NZOZ Centrum Terapii DIALOG.
Czytaj dalej
To najczęstsze objawy zatorowości płucnej. Lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę
Zatorowość płucna, objawy
Zatorowość płucna jest kardiologiczną dolegliwością, która może stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga bardzo szybkiej interwencji lekarskiej, w związku z czym nigdy nie można bagatelizować objawów. O tym jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie, opowiedział specjalista, kardiolog inwazyjny dr n. med Przemysław Kwasiborski.
Czytaj dalej