Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się często bez wyraźnych objawów, a gdy te się pojawią, choroba jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Zmiana koloru moczu jest często jednym z wczesnych objawów choroby, który wielu chorych ignoruje. Dowiedz się, jak wygląda mocz w przebiegu raka trzustki i poznaj inne objawy choroby.
Rak trzustki – "cichy zabójca" Polaków
Rak trzustki, nazywany często "cichym zabójcą" zajmuje w Polsce 9. miejsce pod względem częstotliwości występowania nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz 10. u kobiet. Lekarze rocznie diagnozuję prawie 4000 nowych przypadków, a liczba ta wciąż wzrasta. Niestety, śmiertelność związana z rakiem trzustki jest bardzo wysoka – tylko 5 proc. chorych przeżywa 5 lat od chwili postawienia diagnozy.
Wysoka śmiertelność związana z rakiem trzustki wynika przede wszystkim z tego, że jego objawy są niespecyficzne i mogą być ignorowane lub przypisane innym, mniej groźnym schorzeniom. Zdarza się, że dopiero obecność przerzutów i postępujące wyniszczenie, skłania pacjentów do wizyty u lekarza. Niestety, w momencie postawienia diagnozy, rak trzustki często jest już nieoperacyjny, a przerzuty pogarszają rokowania.
Zmiany w zabarwieniu moczu a rak trzustki
Prawidłowy mocz jest klarowny, słomkowo-żółty, powinien mieć lekki zapach amoniaku. Idealna barwa mieści się w przedziale od przezroczystej do ciemnożółtej. Kolor moczu zależy od tego, kiedy ostatnio został oddany – rano może być ciemniejszy, wieczorem jaśniejszy, a także od przyjmowanych leków i diety. Jeśli jednak jest ciemny i nie zmienia się w ciągu dnia, może stać za tym poważna choroba.
Jednym z pierwszych objawów raka trzustki jest zmiana koloru moczu. Zmiana ta związana jest z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi, co prowadzi do pojawienia się żółtaczki. Bilirubina, która jest produktem rozpadu hemoglobiny, odkłada się w organizmie, powodując zażółcenie skóry i gałek ocznych oraz ciemnienie moczu. Początkowo mocz przybiera ciemniejszy odcień żółci, ale w miarę postępu choroby może stać się brązowy.
"Niedrożność przewodu trzustkowego wspólnego u pacjentów z rakiem trzustki wpływa na ciemne zabarwienie moczu oraz stolec o jasnej barwie (przypominającej kolor gliny)" – czytamy w opracowaniu "Wiedza społeczeństwa na temat raka trzustki" udostępnionym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Inne objawy raka trzustki:
⦁ osłabienie organizmu,
⦁ szybkie uczucie sytości,
⦁ spadek masy ciała,
⦁ ból w jamie brzusznej,
⦁ ból promieniujący do pleców lub łopatki,
⦁ świeżo wykryta cukrzyca,
⦁ świeżo wykryte zakrzepowe zapalenie żył,
⦁ żółtaczka,
⦁ odbarwione stolce i ciemny mocz,
⦁ świąd skóry,
⦁ nudności i wymioty.
Podstawą w diagnostyce raka trzustki są badania obrazowe, takie USG jamy brzusznej, które mogą wykazać obecność guza i poszerzenie dróg żółciowych. Pomocna może być również tomografia komputerowa, uważana za "złoty standard” w diagnostyce raka trzustki. Dodatkowo, rezonans magnetyczny oraz biopsja histopatologiczna są niezbędne do ostatecznego potwierdzenia diagnozy.
Pamiętaj: jeśli zauważysz u siebie ciemne zabarwienie moczu, szczególnie w połączeniu z innymi objawami raka trzustki, nie ignoruj tego. Wczesna diagnoza może być kluczem do skutecznego leczenia, a nawet uratowania życia. Zwracaj więc uwagę na niepokojące sygnały i regularnie się badaj – to jedyna droga, aby nie wykryć raka trzustki zbyt późno.
Zobacz też:
Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap
Czym się różni insulinooporność od cukrzycy? Jedno prowadzi do drugiego