Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > 6 rzeczy, których nie mówić kobietom po poronieniu. Ciągle to słyszą
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 29.08.2024 14:01

6 rzeczy, których nie mówić kobietom po poronieniu. Ciągle to słyszą

Poronienie, ciąża, strata
Fot. Shutterstock/simona pillola

Poronienia, choć bardzo bolesne, dotykają wiele kobiet. Taka strata jest bardzo ciężka zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Informacja uderza również w najbliższych pary, którzy chcą podnieść ich na duchu i robią wszystko, by pocieszyć.

Są jednak pewne zdania, które mimo dobrych intencji, mogą zaboleć parę, która właśnie dopiero co zmierzyła się z poronieniem. Czego nie mówić?

 

Jakie są rodzaje poronienia?

Poronienia mogą mieć bardzo różne rodzaje, choć często możemy je podzielić na trzy typy:

poronienie samoistne – kiedy kobieta zaczyna krwawić i roni w postaci obfitej miesiączki.
poronienie niezupełne – gdy poronienie samoistnie się rozpoczyna, ale nie może się w pełni dokonać bez pomocy lekarskiej.
poronienie zatrzymane, gdy kobieta dowiaduje się dopiero na USG, że ciąża obumarła, mimo, że jej organizm mógł nie dawać żadnych oznak tego, że ciąża przestała się rozwijać. 

Poronienia, choć nie są łatwe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, zdarzają się. Dla przyszłej mamy i taty to z pewnością ogromny cios. Ważne jest oczywiście wsparcie najbliższych osób, choć warto podkreślić, że pewne zdania wypowiedziane być może w dobrej wierze, mogą być bolesne dla przyszłych rodziców. O jakich słowach mowa?

 „Jesteś młoda, jeszcze będziesz mieć dziecko"

Choć wydaje się to  nieszkodliwe zdanie, a szanse na dziecko mogą oczywiście być i młodzi rodzice w przyszłości pewnie dalej będą próbować, w momencie, gdy para mierzy się ze stratą, takie zdanie może im sprawić przykrość. Choć być może kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że po stracie za jakiś czas będzie ponownie próbować zajść w ciążę, ważna jest dla niej uporanie się stratą, z którą mierzy się obecnie.

 

2150943409.jpg
Fot. Freepic

Tych zdań nie mów kobiecie, która poroniła. Mogą ją zaboleć

"Może lepiej, że to się stało teraz"

Analogiczny przykład, co poprzedni. Rodzice, którzy doświadczyli poronienia, mierzą się ze stratą obecnie. Dlatego nie ma znaczenia, na jakim etapie doszło do poronienia. Warto pamiętać również, że prawo do cierpienia, żałoby czy tęsknoty to coś nieodłączonego po takiej stracie, więc bliscy pary powinni pozwolić im spokojnie przeżyć żałobę.

“To jeszcze nie było przecież dziecko”

Nawet jeśli tak uważamy, trzeba ugryźć się w język, gdyż dla wielu przyszłych rodziców tacierzyństwo i macierzyństwo rozpoczyna się w momencie zajścia w ciążę. Dlatego taka strata nigdy nie będzie dla przyszłych rodziców tylko płodem, a ukochanym dzieckiem.

Jak wesprzeć kobietę, która poroniła?

“Takie rzeczy się zdarzają"

Znów takie zdanie nie zawiera złych intencji, bo faktem jest, że poronienie dotyka wiele par. Lecz dla przyszłej mamy i taty to żadne pocieszenie, gdyż dla nich zaistniała sytuacja jest bolesna i ciężka.

“Wszystko się ułoży”

Choć para, którą dotknęło poronienie, wie, że z czasem wszystko się ułoży, w sytuacji, gdy obydwoje cierpią, to niewielkie pocieszenie, gdyż w tym momencie czują ból, smutek i niesprawiedliwość.

“Wiem, co czujesz”

Wiele kobiet roni, a potem ma zdrowe dzieci. Więc takie zdanie wypowiedziane na przykład przez bliską koleżankę, która przeszła przez to samo, ma na celu wesprzeć oraz solidaryzować się z osobami, które również doznały straty. Jednaj nawet gdy ktoś mierzył się z taką sytuacją, powinien to zdanie odłożyć na bok, gdyż to nie jest dobry moment, by mówić o swoich uczuciach, a wysłuchać tych, których ta strata obecnie dotknęła. Pamiętajmy też, że każdy człowiek jest inny i inaczej będzie przeżywać takie sytuacje.

Jeśli chcemy wesprzeć osoby, które dopiero co zmierzyły się z poronieniem, m.in. poszukajmy dla nich grup wsparcia lub psychologa, wspierajmy w codziennych czynnościach, wysłuchajmy bez osądzania.

Czytaj też:

Dziecko zatruło się muchomorem sromotnikowym. GIS przypomina o bardzo ważnych zasadach

Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby

W tym ryżu jest od groma toksyn. Wybierz ten – jest tańszy i zdrowszy