Skrzypaczka Patrycja Piekutowska jest ambasadorką Centrum Zdrowia Dziecka. Karetki szpitala z nowymi oponamikrzypaczka
Medycy jeżdżą nimi ratując życie dzieci i przewożąc narządy do transplantacji. W asyście Patrycji Piekutowskiej, słynnej skrzypaczki, Centrum Zdrowia Dziecka, w którym dziecko artystki było pacjentem, i które dziś jest ambasadorką szpitala, dostało opony na zimę.
100 nowych opon zastąpi letnie, na których karetki Instytutu "Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka” zrobiły kilkadziesiąt tysięcy kilometrów ratując dzieci w całej Polsce . To prezent Związku Przemysłu Oponiarskiego i producenci opon (m.in. tak znane marki, jak ta z ludzikiem z otyłością brzuszną i ta, która słynie z kolekcjonerskich kalendarzy z artystycznymi zdjęciami).
Na polskich drogach ginie więcej osób niż u sąsiadów - w Czechach, na Litwie, Słowacji, w Niemczech
– Cieszymy się, że możemy wesprzeć najmłodszych pacjentów i zespoły odpowiedzialne za transport w Centrum Zdrowia Dziecka. To opony wyprodukowane w najlepszych technologiach, więc zapewnią bezpieczeństwo i pozwolą oszczędzić zużyciu paliwa – zachwalał Jacek Pryczek, prezes zarządu PZPO. Firmy oponiarskie skrzyknęły się i robią akcję #OponyMająMoc, czyli zachęcają do stosowania przez kierowców zasady 3xP: porządne opony, profesjonalny serwis, prawidłowa eksploatacja. Akcja ma oczywiście zachęcić do bezpiecznej jazdy, bo na polskich drogach ginie dużo więcej ludzi niż w większości krajów Unii Europejskiej.
Złe opony i śliska droga to hamowanie dłuższe o kilkanaście metrów
Opona to najszybciej obracający się element w samochodzie. Od jej kondycji zależy bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów. W samochodach dostawczych, większych i cięższych niż osobowe, mają jeszcze trudniejsze zadanie. Jeżdżenie zimą np. na letnich, oznacza drogę hamowania dłuższą nawet o kilkanaście metrów, jeśli ulica jest mokra.
– Kontynuacja tego wspaniałego projektu trwającego już trzeci rok jest dowodem na to, że czasem nawet zupełnie nieoczywiste tematy są niezwykle ważne. A to bezpieczeństwo dla kierowców wszystkich karetek, pojazdów medycznych i tych, o których nikt nie mówi, a które przemierzają tydzień w tydzień cała Polskę – samochodów rozwożących specjalne pokarmy do żywienia pozaustrojowego. Są one przygotowywane tylko w Centrum Zdrowia Dziecka i zabezpieczają życie blisko 300 dzieci w Polsce. Cała flota Centrum pokonuje rocznie ponad 1 mln kilometrów! Jestem wzruszona, że Zarząd PZPO i firmy członkowskie mają tak piękną wrażliwość. Dziękuję za ten wspaniały gest! – dodaje Patrycja Piekutowska, skrzypaczka, która od 2019 roku jest ambasadorką Centrum Zdrowia Dziecka.
Remont podjazdów dla karetek Centrum Zdrowia Dziecka
Od 2019 roku, czyli od czasu, gdy została ambasadorką Centrum Zdrowia Dziecka, Patrycja Piekutowska zorganizowała na rzecz Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" kilka koncertów charytatywnych „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”. Dochód z nich przeznaczony były m.in. na remont podjazdu dla karetek i przeniesienie Banku Krwi bliżej Bloku Operacyjnego, modernizację Izby Przyjęć. Skrzypaczka osobiście szukała partnerów do wykonania remontów wielu części wspólnych szpitala, które nie były modernizowane od 40 lat, w przeciwieństwie do oddziałów Centrum Zdrowia Dziecka, które do dawna były już nowoczesne.
– Karetki „Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka” transportują małych pacjentów, żywienie dojelitowe, pozajelitowe, transportują pacjentów w ramach zakładu opieki długoterminowej w warunkach domowych na terenie całej Polski. Pokonują codziennie duże dystanse, dlatego dobrej jakości opony mają tak duże znaczenie – wskazuje Marek Migdał dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.
W 2021 r. liczba osób, które straciły życie w wypadkach drogowych , wzrosła o 6 proc. Liczba osób, które zmarły w wyniku wypadku, osiągnęła w Unii Europejskiej 19 917 (w 2020 r. było to 18 834) – informuje Eurostat. W Polsce ginie więcej osób niż w krajach sąsiednich – na drogach Litwy, Czech, Słowacji i Niemiec. Najbezpieczniej w Unii Europejskiej jest na Malcie, w Szwecji i w Danii.