Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.10.2023 16:35

Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru

niedobór witamin
Fot. Staras/Shutterstock

Jej niedobór powoduje osteoporozę i depresję. Jest to witamina, którą w okresie wiosenno-letnim możemy pozyskać w naturalny sposób. Jednak ponad 90% z nas wciąż ma jej niedobór! To witamina D. Sprawdź, dlaczego jej niedobór jest groźny i do rozwoju których chorób może się przyczynić. 


 

Niedobór witaminy D a zespół suchego oka i rak jajnika

Zespół suchego oka powoduje niewystarczające wydzielanie łez lub nadmierne parowanie filmu łzowego. Tureccy naukowcy przeprowadzili badania, których celem było wykazane zależności między poziomem witamin D a objawami choroby. Test wykazał, że osoby mające niedobór witaminy D produkują mniejszą ilość łez. Zaburzona produkcja łez może pełnić istotną funkcję w profilaktyce zespołu suchego okaz. W badaniu wzięło udział 98 kobiet powyżej 50. roku życia.

Dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej przekonuje, że witamina D chroni przed rakiem. Dzięki niej ograniczona zostaje proliferacja komórek nowotworowych i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych – sprawia to, że może nastąpić rozwój guza. W 2012 r. przeprowadzono również badania, które wykazały, że składnik chroni także przed nowotworem piersi, jelita grubego, prostaty i jajnika.

Projekt bez nazwy - 2023-10-15T162645.796.png

To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy! Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?

Niedobór witaminy D a zawał serca i zespół jelita drażliwego

Brytyjscy naukowcy przebadali 163 pacjentów z niewydolnością serca i z niedoborem witaminy D. W ciągu roku podawali pacjentom witaminę D, czego następstwem było poprawa zdolności serca do pompowania krwi. Objętość pompowanej krwi z komór serca wzrosła o 8%.

Naukowcy z Uniwersytetu z Sheffield przebadali ponad 50 osób z zespołem jelita drażliwego. Okazało się, że aż 82% z nich ma niedobór witaminy D! Pacjenci z największym niedoborem witaminy D częściej odczuwali nasilenie objawów IBS.

Niedobór witaminy D a reumatyzm i choroba Hashimoto

Amerykańscy naukowcy wykryli, że rozwój choroby Hashimoto ma związek z witaminą D. Choroba Hashimoto jest najczęściej diagnozowaną chorobą autoimmunologiczną na świecie. W szczególności chorują na nią kobiety. Niedobór witaminy D w przebiegu niedoczynności tarczycy powoduje, że ryzyko rozwoju choroby Hashimoto się zwiększa. Co więcej, nasila się też jej przebieg.

Naukowcy z Uniwersity of Ulster ustalili, że niedobór witamin D zaburza też pracę systemu immunologicznego, w szczególności u osób po 35. roku życia. Wykryli, że u uczestników badania z niedoborem witaminy D rozwijają się choroby układu krążenia i stwardnienie rozsiane.

Jak w sezonie jesienno-zimowym uzupełnić niedobór witaminy D?

W sezonie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest stosowanie suplementów z witaminą D. W okresie tym mamy mniejszy dostęp do słońca, więc organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy D

Dawka dobowa, w przypadku dorosłych i nastolatków, wynosi 2000 jednostek. Osoby po 65. roku życia powinny stosować wyższe dawki – nawet 4000 jednostek w ciągu doby.

Oprócz suplementów diety warto włączyć do diety składniki bogate w witaminę D, czyli:

  • tłuste ryby morskie (tuńczyk, łosoś, makrela),
  • owoce morza,
  • tran (olej z wątroby dorsza atlantyckiego),

W słoneczne zimowe dni warto też spacerować. Wszelkie formy ruchy są korzystne dla organizmu, szczególnie gry prowadzi się siedzący tryb życia.

Co blokuje działanie witaminy D? Z czym ją przyjmować, a z czym nie?
witamina D
Witamina D pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Pozwala zachować mocne i zdrowe kości oraz zęby, a także prawidłowo funkcjonujący układ krążenia i układ nerwowy. Okazuje się, że pewne czynniki mogą znacznie obniżać jej skuteczność, co sprawia, że witamina ta nie działa tak, jak powinna nawet przy jej codziennej suplementacji. Warto wiedzieć, jak poprawnie przyjmować witaminę D i jakich błędów nie popełniać. 
Czytaj dalej
Naturalne bogactwo witamin i minerałów w proszku, w tabletkach i kapsułkach
Terranova Health - suplementy diety
Terranova Health - suplementy diety
Świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta na całym świecie. Grupa wegetarian i wegan staje się coraz większa. Coraz więcej ludzi odnajduje źródło zdrowia w ziołach i ekologicznych uprawach. Nieliczni producenci suplementów diety, np. Terranova Health, także decydują się na całkowicie naturalny skład przyjazny dla wegetarian i wegan.Naturalny skład i unikalny proces produkcjiCo to znaczy, że suplementy diety mają naturalny skład odpowiedni dla wegetarian i wegan? Na skład wegańskich suplementów diety powinniśmy spojrzeć na dwa sposoby:Nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.Uzupełniają niedobory składników odżywczych wynikające z restrykcyjnej diety wegańskiej i wegetariańskiej.Np.: Wegańska witamina D3Zawsze sprawdzajmy, czy producent podaje skład suplementu diety. Nad składem produktów i dopuszczeniem ich do sprzedaży w Polsce czuwa Główny Inspektorat Sanitarny, organ centralny Państwowej Inspekcji Sanitarnej, działając zgodnie z art. 3 ust.3 pkt 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Czytaj dalej