Pacjenci.pl Choroby Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Duchowny miał 67 lat
Ks. Isakowicz-Zaleski fot. Piotr Grzybowski /SE/ EAST NEWS

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Duchowny miał 67 lat

9 stycznia 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Ks. Isakowicz-Zaleski zmagał się z chorobą nowotworową. Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” poinformowały o śmierci duchownego.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł

"Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie..." - czytamy na platformie X w komunikacie Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć".

Ks. Isakowicz-Zaleski był duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego oraz duszpasterzem osób niepełnosprawnych. Pełnił funkcję prezesa Fundacji im. Brata Alberta. Był również poetą, pisarzem i publicystą.

Projekt bez nazwy - 2024-01-09T110210.352.png

Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta
Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Chorował na raka prostaty

Pod koniec lutego 2023 r. Ks. Isakowicz-Zaleski wyznał, że choruje na raka prostaty. Kapłan przeszedł hormonoterapię, czyli farmakologiczną metodę leczenia nowotworu.

Jeszcze niedawno o chorobie księdza informował jego przyjaciel dr hab. Bogusław Paź. Wspominał, że duchowny jest osłabiony i ma zmieniony głos, lecz wciąż zachowuje pogodę ducha.

Rak prostaty – jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn

Nowotwór rzadko występuje przed 40. rokiem życia. W 2022 r. statystycznie chorowało na niego 16-19 tys. mężczyzn, a 5,5-6 tys. umierało.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Jest to tendencja zbieżna z tym co obserwujemy na świecie. W krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych od wielu lat rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn” . - powiedział lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę
Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko