Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta
Mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsze ryzyko powikłań, skrócony czas gojenia się rany, szybszy powrót do zdrowia – mówi dr n. med. Paweł Salwa, urolog, Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover w Warszawie, operator robota da Vinci, jeden z europejskich liderów w zakresie robotyki operacyjnej.
Pod względem liczby zgonów rak prostaty zajmuje drugie miejsce wśród chorób nowotworowych
u mężczyzn. Dla chorego operacja robotem da Vinci to także mniejsze ryzyko nietrzymania moczu i problemów z erekcją, które mogą pojawić się w konsekwencji operacji. Co jeszcze warto wiedzieć o operacji z wykorzystaniem robota da Vinci?
Zabieg prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci to szansa na pełne wyleczenie – bez straty dla komfortu życia pacjenta.
Zabieg ten polega na całkowitym usunięciu zmienionego nowotworowo gruczołu krokowego poprzez wprowadzenie do ciała pacjenta ramion robota z kamerą, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, pozwalające na precyzyjne obchodzenie się z pojedynczymi włóknami tkanek. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu oraz narzędzia długości 5 mm, poruszające się w dowolnym kierunku zgodnie z intencją operatora, pozwalają skutecznie osiągnąć najważniejsze – pełne usunięcie nowotworu.
Zabieg tą metodą w pełni usuwa nowotwór
Urologiczne operacje z udziałem robota da Vinci realizowane są m.in. w Szpitalu Medicover, w którym zabiegi wykonują dr n. med. Paweł Salwa, dr Paweł Stajno oraz dr n. med. Marcin Rudziński.
– Dla chorego operacja robotem da Vinci to mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsze ryzyko powikłań, skrócony czas gojenia się rany, szybszy powrót do zdrowia, a przede wszystkim zachowanie jakości życia – mówi dr n. med. Paweł Salwa, urolog, Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover w Warszawie, operator robota da Vinci, jeden z europejskich liderów w zakresie robotyki operacyjnej.
Prof. Tomasz Drewa: Objawy ze strony dróg moczowych to nie tylko schorzenia urologiczne Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczyOperacja robotem da Vinci to mniejsze ryzyko powikłań
Z tych względów metoda ta w ostatnich czasach zyskuje na popularności wśród pacjentów.
Pamiętać jednak należy, że przy podejmowaniu decyzji o poddaniu się operacji, takiej jak prostatektomia radykalna, obok wyboru metody operacji, również ważne jest doświadczenie operatorów, bo jak przekonuje doktor Salwa– „całą operację, każdy ruch i każdy jego milimetr wykonuje operator, a nie maszyna”.
Mniejsze ryzyko nietrzymania moczu i problemów ze wzwodem
Operacje leczenia prostaty robotem da Vinci wykonywane przez doświadczonych ekspertów, zwiększają szansę na skuteczność i powodzenie zabiegu. Prostatektomia radykalna w asyście robota w stosunku do operacji otwartej, czy laparoskopowej, podnosi efektywność operacji i znacząco zmniejsza ryzyko powikłań
– Największą przewagę obserwuje się w trzymaniu moczu. Jeszcze większą korzyść odnoszą pacjenci w kontekście potencji – czyli możliwości uzyskania wzwodu i odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego” – dodaje dr Paweł Stajno.
– Obserwowałem pacjentów leczonych wszystkimi dostępnymi metodami i zarówno siebie, jak i każdego bliskiego poddałbym wyłącznie operacji robotycznej, wykonanej rękami doświadczonego operatora – podsumowuje dr Salwa, który na swoim koncie ma ponad 2000 operacji z użyciem robota da Vinci w samym Szpitalu Medicover.
Szpital Medicover w 2022 r. otrzymał certyfikat „Eksperta da Vinci” za rekordową liczbę przeprowadzonych zabiegów oraz najwyższe bezpieczeństwo systemu chirurgii robotycznej.
W Szpitalu Medicover operowani są pacjenci we wszystkich stadiach nowotworu prostaty.
Tu czytaj więcej o tej operacji: https://bit.ly/40YZian
Szpital Medicover, Aleja Rzeczypospolitej 5, Warszawa, tel. 794 407 279.