Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.09.2023 12:39

Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

ból
canva.com

Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

Rak prostaty to problem globalny

Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn w Polsce i na świecie. „Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Jest to tendencja zbieżna z tym co obserwujemy na świecie. W krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych od wielu lat rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii. 

Rak prostaty zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez długi czas nie dając wyraźnych objawów. „Przede wszystkim warto pamiętać, że nowotwór prostaty rozwija się bardzo często w sposób bezobjawowy, a objawy daje już w zaawansowanym stadium.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii.

Projekt bez nazwy - 2023-09-16T123553.643.png

Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję Ten wirus może spowodować raka gardła. Ludzie potrafią go nie wykryć przez całe życie

Najczęstsze objawy raka prostaty

Do najczęstszych objawów raka prostaty należą: 

 • trudność w rozpoczęciu oddawania moczu, 
 • osłabienie strumienia moczu, 
 • częstsze oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy),
 • uczucie niepełnego opróżniania pęcherza,
 • krwiomocz,
 • obecność krwi w nasieniu. 

Nietypowy objaw raka prostaty

Sygnałem alarmowym, który zazwyczaj nie jest kojarzony z rakiem prostaty są dolegliwości bólowe o różnej lokalizacji. Mogą dotyczyć okolicy prostaty, miednicy, pleców lub bioder. Może wystąpić ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców, czy też bioder.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii. 

Jakie badania wykrywają raka prostaty?

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, dlatego lekarze apelują, aby każdy mężczyzna po ukończeniu 50. roku życia regularnie wykonywał badania profilaktyczne. W przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka, zaleca się przystąpienie do badań już około 40. roku życia

Uważa się, że po 50 roku życia każdy mężczyzna powinien sprawdzić swój poziom PSA we krwi oraz być zbadanym przez urologa. Należy również pamiętać, że w przypadku pacjentów, którzy mają dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak np. genetyczne występowanie raka prostaty u taty, dziadka, syna, zwłaszcza jeżeli dotyczy to więcej niż jednego mężczyzny w rodzinie, istnieje ryzyko, że nowotwór może się rozwinąć wcześniej i w młodszym wieku. Zatem pacjenci w tym przypadku powinni wcześniej skorzystać z wizyty u urologa – nawet około 40 roku życia.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii. 

Do podstawowych badań profilaktycznych prostaty zaliczamy: 

 • oznaczenie stężenia PSA (białka produkowanego przez komórki raka prostaty, ale również przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego),
 • badanie palcem przez odbyt (badanie per rectum), 
 • USG prostaty przezodbytnicze (USG transrektalne), 
 • rezonans magnetyczny prostaty,
 • badanie pod mikroskopem fragmentu tkanki pobranej z prostaty (badanie histopatologiczne).