Lubisz makowiec? Mak wspiera serce i ma wiele prozdrowotnych właściwości
Makowiec to obowiązkowy świąteczny wypiek w każdym polskim domu. Smak i zapach makowca nie jednemu kojarzy się z błogim czasem Świąt :) Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że mak posiada właściwości prozdrowotne!
Właściwości zdrowotne maku
- Wspiera zdrowe serce i zapobiega cukrzycy
Mak zawiera sporą ilość kwasu linolowego, należącego do grupy kwasów tłuszczowych omega-6, które wspierają zdrowe serce. Kwas linolowy obniża poziom cholesterolu, tym samym zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia. Ponadto usprawnia wrażliwość komórek na insulinę, zapobiegając rozwojowi cukrzycy typu 2.
Warto jednak zwrócić uwagę, że nadmierne ilości kwasów tłuszczowych omega-6 mogą powodować szkodliwe skutki dla organizmu, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością w diecie.
- Wspiera zdrowe kości i zęby
Mak to bogate źródło wapnia. Znajdziemy w nim także minerały, takie jak żelazo, fosfor, cynk, miedź, potas oraz witaminy: A, D, E, C i witaminy z grupy B.
„(…) Coś, o czym zapominamy przez cały rok, a przypominamy sobie w okresie świątecznym, czyli np. mak, zawierający dużą ilość wapnia. Dania na bazie maku, m.in. makowiec są więc bogatym źródłem wapnia. ” - powiedziała dietetyczna kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Wapń to główny składnik tkanki kostnej, niezbędny dla utrzymania zdrowych kości oraz zębów. Jest także kluczowy dla prawidłowego przebiegu krzepnięcia krwi. Ponadto, wapń reguluje pracę układu nerwowego oraz wydzielanie hormonów, takich jak insulina, parathormon czy kalcytonina, które regulują gospodarkę glukozową i wapniową organizmu.
- Wspiera pracę układu trawiennego
Mak jest bogaty w błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę układu pokarmowego poprzez regulowanie rytmu wypróżnień oraz usuwanie resztek pokarmowych z jelit.
- Wspomaga spokojny sen
Mak wykazuje działanie zmniejszające poziom stresu, poprawiające nastrój oraz łagodzące objawy bezsenności.
Mak w nadmiarze może być szkodliwy
Warto zaznaczyć, że mak należy spożywać z umiarem, ponieważ może powodować interakcje z niektórymi lekami, a w nadmiernych ilościach działać jak narkotyk.
Spożywanie maku nie jest zalecane dzieciom do 2. roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom z chorobami nerek, wątroby i serca.
Czy podczas świąt możemy zapomnieć o diecie odchudzającej?
“Jest tyle potraw, na które czekamy cały rok i chcemy sobie ich troszkę podjeść – nie ma w tym niczego złego! Jeśli chcemy można, a w mojej opinii nierzadko nawet trzeba dać sobie możliwość ich spróbowania i bez wyrzutów sumienia nakładać na talerz to, na co mamy ochotę. Tylko z głową! Starajmy się zachować zdrowy rozsądek i nie przejadać się. Nie ma konieczności w święta liczyć kalorii, jednak nie zachowujmy się jak zerwani ze smyczy.” - powiedziała dietetyczna kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
“Warto robić sobie przerwy, traktować dania wigilijne i świąteczne jak posiłki do których siadamy, zjadamy i kończymy jedzenie, bez wielogodzinnych biesiad. Warto odejść na jakiś czas od stołu." - dodała mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.