Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Mydło smołowe: 5 sposobów na zdrową skórę i włosy. Plus bonus!
Fot. Canva

Mydło smołowe: 5 sposobów na zdrową skórę i włosy. Plus bonus!

15 września 2024

Mydło smołowe, znane również jako dziegciowe, to naturalny produkt powstający z połączenia smoły brzozowej i bazy mydlanej. Ma ciemny kolor i intensywny, bardzo charakterystyczny zapach. Sprawdź, jakie ma zastosowania.

Zapach i kolor mydła smołowego mogą rzeczywiście budzić zdziwienie, jednak korzyści, jakie przynosi jego stosowanie, wygrywają z niedogodnościami. Mydło smołowe świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry i włosów. Kostkę kupisz za 5 zł, choć na rynku dostępne są też droższe wersje, wzbogacone dodatkowymi składnikami pielęgnującymi, a także w płynie.

Na co pomaga mydło smołowe?

Mydło smołowe powstaje na bazie dziegciu brzozowego, czyli ciemnej, smolistej substancji, która jest efektem suchej destylacji drewna, kory i korzeni brzozy. Dziegieć ten ma silne właściwości lecznicze i od lat wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry, szczególnie przy problemach dermatologicznych, takich jak trądzik, łupież czy egzema.

Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie
Włosy na kobiecych rękach to często objaw choroby. Tu nie wystarczy depilacja, trzeba iść do lekarza

5 zastosowań mydła smołowego

Jeśli nie przeszkadza Ci jego charakterystyczny, intensywny zapach, to mydło smołowe może okazać się prawdziwym odkryciem. Zawiera bowiem mnóstwo składników, które świetnie sprawdzają się w kosmetologii.

1. Stosuj na trądzik i niedoskonałości skóry
Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu, regularne stosowanie tego mydła pomoże oczyścić pory, zmniejszyć stany zapalne oraz wspomóc regenerację skóry. Po zastosowaniu skóra stanie się bardziej gładka i mniej podatna na wypryski.
2. Mydło smołowe na uciążliwy łupież… i wszy
Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym i odkażającym mydło smołowe zmniejsza swędzenie i łuszczenie się skóry głowy, jednocześnie ograniczając przetłuszczanie włosów. Myj nim włosy dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące, następnie zrób kilkutygodniową przerwę. Stosuj również w przypadku zarażenia wszawicą.
3. Niweluje świąd – pomoc przy egzemie i łuszczycy
Egzema i łuszczyca to przewlekłe schorzenia, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Regularne stosowanie tego naturalnego kosmetyku może zmniejszyć swędzenie i złuszczanie skóry. Warto też o nim pamiętać, jeśli pogryzły nas meszki lub komary.
4. Oczyszczanie i regeneracja skóry
Nie tylko osoby z trądzikiem docenią mydło smołowe. Właściwości antyseptyczne i regenerujące sprawiają, że produkt ten jest idealny do leczenia drobnych ran, zadrapań czy popękanej skóry. Ze względu na właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, mydło smołowe warto stosować do pielęgnacji stóp, jeśli korzystasz z sauny lub basenu.
5. Alternatywa dla szamponu i wzmocnienie włosów
Mydło smołowe to nie tylko pomoc w walce z łupieżem, ale również naturalna metoda wzmacniania włosów. Dzięki jego działaniu, skóra głowy staje się zdrowsza, a włosy mocniejsze i mniej podatne na łamanie. Jeśli Twoje włosy szybko się przetłuszczają, to ten produkt pomoże w regulacji wydzielania sebum, przedłużając ich świeżość.

Mydło smołowe ma działanie wysuszające i ściągające. Jeśli masz suche i delikatne włosy, a także wrażliwą skórę – używaj go okazjonalnie i w razie potrzeby.

Dodatkowe działanie mydła smołowego

Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że mydło smołowe może wspierać leczenie infekcji intymnych. Używaj zamiast żelu do higieny intymnej, a także po depilacji, aby złagodzić podrażnienia i przyspieszyć regenerację skóry. Ze względu na intensywne działanie, warto stosować je tylko wtedy, gdy faktycznie jest to konieczne.

Zobacz także:

Masz problem z nadmiernym poceniem się? To może być poważna choroba serca

Ból palca u stopy to alarmujący objaw. Gdy się pojawi, natychmiast do lekarza

Kupisz ją w aptece za grosze. Pomoże na sińce pod oczami

Nie potrzeba drogich kremów. Oto skuteczne, domowe sposoby na zmarszczki
Sekret gładkiej skóry: tania maść z witaminami za mniej niż 10 zł! Dowiedz się, jak działa
Obserwuj nas w
autor
Redakcja Pacjenci.pl

redakca pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko