Pacjenci.pl Zdrowie Nawet po 40 możesz podkręcić metabolizm. Te sposoby są proste i skuteczne
canva.com

Nawet po 40 możesz podkręcić metabolizm. Te sposoby są proste i skuteczne

21 września 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Sprawny metabolizm umożliwia nie tylko utrzymanie szczupłej figury, ale przede wszystkim zachowanie dobrego stanu zdrowia. Podpowiadamy, jak przyspieszyć metabolizm, gdy wraz z upływem lat zaczyna spowalniać.

Metabolizm po 40. roku życia

Nadwaga i otyłość to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób, takich jak miażdżyca, zwyrodnienie stawów, choroba wieńcowa czy depresja. Jedną ze skutecznych metod zapobiegania nadwadze i otyłości jest przyspieszenie przemiany materii.

Metabolizm to zespół reakcji zachodzących w organizmie, umożliwiających uzyskiwanie energii z pokarmu i utrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Tempo metabolizmu zależne jest od różnych czynników, m.in. płci, wieku i stylu życia. Po czterdziestym roku życia zaczyna się proces utraty masy kostnej i mięśniowej oraz spada poziom hormonów płciowych w organizmie, co ma wpływ na obniżenie tempa przemiany materii.

Z największym spowolnieniem metabolizmu mamy do czynienia po ukończeniu 60. roku życia. W porównaniu z dorosłymi w młodszych grupach wiekowych, spadek ten wynosi 20%. Istnieją trzy proste i skuteczne sposoby na pubudzenie matabolizmu i wcale nie są to forsowne ćwiczenia na siłowni!

Projekt bez nazwy - 2023-09-21T164328.376.png

Tych 6 produktów nie jedz na czczo. Podrażniają żołądek i mogą powodować otyłość
O tym skutku otyłości u dzieci nikt nie mówi. Może być najgroźniejszy ze wszystkich

1. Ruch

Regularna aktywność fizyczna zwiększa udział tkanki mięśniowej w organizmie i przyspiesza metabolizm. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wykonywać forsownych ćwiczeń. Wystarczy zwykły spacer czy lekka gimnastyka. Warto wprowadzić zmiany w swojej codziennej rutynie, np. wybierać rower zamiast samochodu czy schody zamiast windy.

Należy dodać, że codzienny ruch ma korzystny wpływ nie tylko na metabolizm, ale także na funkcjonowanie płuc, serca i mózgu. Badania potwierdzają, że umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

2. Dieta

Aby przyspieszyć metabolizm, należy zadbać o zbilansowaną dietę. Posiłki powinny być różnorodne i zawierać białka, tłuszcze oraz węglowodany. Bardzo istotny jest także błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę układu pokarmowego i pobudza trawienie. Pamiętajmy też, aby jeść regularne, co 3-4 godziny. Dłuższe odstępy między posiłkami nie są zalecane, ponieważ przyczyniają się do spowalniania metabolizmu.

3. Sen

Zaburzenia snu mają negatywny wpływ na przemianę materii oraz równowagę energetyczną organizmu. Pojawiają się nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów: leptyny (hormonu sytości) i greliny (hormonu głodu). Niewystarczająca ilość snu powoduje, że poziom greliny we krwi rośnie, a stężenie leptyny maleje. W rezultacie odczuwamy większy głód, a nasz metabolizm zwalnia. Poniżej 7 godzin snu dziennie jest także jednym z czynników ryzyka wystąpienia insulinooporności oraz cukrzycy typu drugiego. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość i jakość naszego snu.

Tak odróżnisz nadwagę od otyłości. Wiele osób błędnie je ze sobą myli
Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja