Pacjenci.pl Choroby Nie żyje Ewa Podleś, światowej sławy śpiewaczka. Ta choroba zabija rocznie 8 tys. kobiet
canva

Nie żyje Ewa Podleś, światowej sławy śpiewaczka. Ta choroba zabija rocznie 8 tys. kobiet

21 stycznia 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Ewa Podleś była jedną z najwybitniejszych postaci światowej sceny operowej. Artystka zmarła 19 stycznia 2024 r. z powodu groźnego nowotworu, który rocznie zabija tysiące Polaków. W listopadzie 2023 r. zmarł również mąż artystki.

Ewa Podleś chorowała na nowotwór

Ewa Podleś zasłynęła z wyjątkowych interpretacji dzieł Rossiniego, Haendla i Verdiego. Miała niezwykle rzadki głos kontraltowy, zaliczany do najbardziej poszukiwanych w świecie opery. Informacje o jej śmierci przekazał „Ruch Muzyczny”.

„Nie żyje Ewa Podleś. Informację o jej śmierci przekazała naszej redakcji Anna Marchwińska, córka Jerzego Marchwińskiego, pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki, który odszedł 7 listopada 2023 roku. Łącząc się w bólu z bliskimi, składamy serdeczne kondolencje". — czytamy w komunikacie.

Ewa Podleś miała 71 lat. Przyczyną śmierci był rak płuc. 7 listopada 2023 r. zmarł jej mąż, Jerzy Marchwiński, który często z nią występował na scenie.

Projekt bez nazwy - 2024-01-21T151710.874.png

Polski muzyk wyleczony z najgorzej rokującego nowotworu. Ten rak zabiera 23 tys. osób
Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rak płuc – najgroźniejszy nowotwór

Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce – rocznie choruje ok. 22 tys. osób). Stanowi 17% zgonów u kobiet. Główną przyczyną jest palenie, jednak na nowotwór chorują niekiedy osoby, które nigdy nie paliły. Nowotwór rozwija się w tkankach płuc i jest jednym z najgroźniejszych raków na świecie. Może mieć różne postacie – zależy, jaki typ komórek zajmuje. Najczęściej diagnozowany jest rak płaskonabłonkowy, rak drobnokomórkowy, rak gruczołowy i rak wielkokomórkowy.

Z powodu palenia powstaje mutacja powodująca raka płuc – tak wynika z nowych badań. Mimo to komórki niektórych ludzi są na tyle silne, że nie wszyscy palacze chorują. Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine twierdzą, że niektórzy mają na tyle silny mechanizm, dzięki któremu są chronieni przed mutacjami powodującymi nowotwór. Na nowotwór choruje mniejszość palących – od 10 do 20 proc.

W przypadku raka płuc rokowania zależą od czynników takich jak rodzaj raka, stadium raka i ogólny stan zdrowia pacjenta. Istotna jest też szybkość rozpoczęcia leczenia.

Pierwsze objawy raka płuc

Rak płuc przebiega początkowo bezobjawowo. U 15-20% pacjentów na początku choroby występuje zapalenie płuc. Wczesnymi symptomami nowotworu są także:

  • kaszel,
  • nawracające zapalenie płuc,
  • duszność,
  • ból w klatce piersiowej,
  • krwioplucie.

Gdy zwiększa się stopień zaawansowania choroby, widoczne zaczynają być objawy spowodowane rozrostem raka na narządu w klatce piersiowej, położone w pobliżu płuc. Wśród nich wymienić można:

  • chrypkę,
  • ból przy przełykaniu,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zespół żyły głównej górnej,
  • osłabienie mięśni kończyny górnej,
  • miejscowy ból klatki piersiowej.

Osoby z zaawansowanym rakiem płuc są osłabione, mają stany podgorączkowe i niezamierzoną utratę masy ciała.

Problem co piątej kobiety w Unii Europejskiej. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko