Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:29

Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ten rodzaj guza płuc ma najczęściej kiepskie rokowania. Wywołują go w głównej mierze czynniki środowiskowe (zanieczyszczone powietrze) oraz ekspozycja na substancje toksyczne - dym tytoniowy. Jakie są przyczyny i objawy raka płuc? Czy można go leczyć?

Rak płuc (nowotwór płuc) - co to jest?

Nowotwór płuc zwany potocznie rakiem płuc to choroba, która polega na dynamicznym i niekontrolowanym rozroście złośliwych komórek nowotworowych w tkance płuc. Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, uznawany obecnie za chorobę cywilizacyjną oraz najczęstszą przyczynę zgonów, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Rokowania w przypadku tego rodzaju nowotworu są jednymi z najmniej optymistycznych. 

Rak płuc - zachorowalność w Polsce i na świecie

Według danych WHO, co roku przybywa około 2 miliony przypadków zachorowalności na nowotwory płuc, natomiast  Polsce rocznie diagnozuje się około 23 tysięcy nowych zachorowań.

Rak płuc zazwyczaj dotyczy ludzi po 40. roku życia, natomiast szczyt swego rozwoju osiąga u ludzi po 70. roku życia. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć zdecydowaną większością jest właśnie płeć męska. 

Rak płuc - przyczyny

Największą i najbardziej powszechną przyczyną powstawania raka płuc jest palenie tytoniu. Czynnikiem ryzyka mogącym prowadzić do rozwinięcia się tego nowotworu jest również tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego z otoczenia. Ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta wraz z długością czasu ekspozycji na dym. 

Co ważne, nie tylko osoby palące lub narażone na wdychanie dymu chorują na nowotwór płuc. Zdarza się także, że na tę chorobę cierpią ci, którzy nigdy nie wypalili nawet jednego papierosa. Wówczas przyczyn nowotworu płuc należy dopatrywać się w długotrwałym narażeniu na szkodliwe substancje toksyczne, do których należą przede wszystkim azbest, nikiel, chrom, związki arsenu i węglowodory aromatyczne. 

Rak płuc - objawy nowotworu płuc

U większości pacjentów pierwsze objawy dają o sobie znać wówczas, gdy rozwój choroby jest już bardzo zaawansowany. Niekiedy rak płuc nie daje żadnych objawów nawet przez kilkanaście lat. Pierwsze symptomy bywają niejednoznaczne i dość często są bagatelizowane przez pacjentów lub przypisywane innym schorzeniom, takim jak m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). 

Długotrwale utrzymujący się kaszel, odkrztuszanie gęstej wydzieliny lub nawracające zapalenie płuc wymagają wykonania zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, ewentualnie także dalszej, poszerzonej diagnostyki. 

Rak płuc w stopniu zaawansowany może objawiać się chrypką, dusznością, trudnościami w  przełykaniu oraz bólem ulokowanym w klatce piersiowej. Pierwsze objawy mogą też być spowodowane tzw. zespołami paraneoplastycznymi lub obecnością przerzutów, zlokalizowanych najczęściej w kościach, wątrobie i mózgu. Często z rozwijającym się ukrycie nowotworem płuca występują tzw. zespoły paranowotworowe.

Objawy mogące świadczyć o nowotworze płuc:

  • przewlekły kaszel, 

  • świszczący oddech, 

  • duszność, 

  • ból w klatce piersiowej,

  • odkrztuszanie krwistej plwociny, krwi,

  • chrypka,

  • nawracające zapalenie oskrzeli lub płuc,

  • obrzęk twarzy lub szyi,

  • brak apetytu, obniżenie masy ciała,

  • zmęczenie, apatia,

  • chrypka,

  • nawracające zapalenie oskrzeli lub płuc,

  • obrzęk twarzy lub szyi.

Tagi:
Polecane