Nietypowy objaw braku magnezu, który często ignorujemy. Pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie
Magnez jest pierwiastkiem, bez którego wiele istotnych dla organizmu procesów nie mogłoby zajść. Gdy powstaje jego niedobór, codzienne funkcjonowanie staje się znacznie utrudnione. Objawia się to m.in. rozdrażnieniem, problemami z koncentracją, bólami głowy i nie tylko. Symptomów niedoboru magnezu jest więcej, a w szczególności warto wskazać na jeden z nich, którego często nie utożsamiamy z tą dolegliwością!
Niedobór magnezu powoduje zawroty głowy
Osoba z brakami magnezu w organizmie może mieć wrażenie wirowania w głowie. Osoby doświadczające tego stanu opisują go również jako uczucie kołysania. Zawroty głowy rzadko kojarzymy z niedoborem magnezu, choć jest to dolegliwość pojawiająca się u 5-10% populacji – jest to częsta dolegliwość wśród osób, które ukończyły 65. rok życia.
Objawem świadczącym często o niedoborze magnezu jest także ból głowy. Formy bólu są różne – niekiedy ma charakter migrenowy, inny razem jest to ból napięciowy lub klasterowy. Nasilenie i czas trwania mogą być różne. Ból głowy jest nie tylko objawem niedoboru magnezu. Może sugerować nawet guza mózgu czy zapalenie opon mózgowych – jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Zawroty głowy są dolegliwością, z którą w pewnym momencie życia zetknie się każdy z nas. Statystyczne długotrwałe zawroty to problem 30% dorosłych. Często występowanie zawrotów głowy jest wskazaniem, by przeprowadzić wnikliwą diagnostykę.
Objawów niedoboru magnezu jest znacznie więcej
Niedobór magnezu może spowodować:
- nadpobudliwość nerwową – w tym stanie można odczuwać większą drażliwość. Jest to stan podobny do przepracowania. Wówczas można odczuwać silniejsze poddenerwowanie, a niektórzy będą zachowywać się wręcz agresywnie. Problemem może być utrzymanie nerwów na wodzy i panowanie nad emocjami.
- problemy z koncentracją – osoby z długotrwałym niedoborem magnezu mają większy problem z koncentracją. Gdy brakuje magnezu, neurony słabiej się komunikują i słabiej też pracują komórki nerwowe. To wszystko sprawia, że osoba taka jest bardziej rozkojarzona.
- przemęczenie – niedobór magnezu zaburza pracę mięśni. Osoba taka silniej odczuwa skurcze mięśni i ból. Co więcej, jest także mniej efektywna z powodu spadku energii. Może również mieć problem z prawidłowym reagowaniem na stres. Niedobór magnezu powoduje także, że mniej odczuwamy radość życia i nie mamy tym samym ochoty poznawać nowych miejsc, ludzi ani podejmować wyzwań.
- utratę przytomności – gdy niedobór magnezu jest wysoki, dochodzi do nadpobudliwości neuronów OUN. Jest to przyczyną wystąpienia ognisk padaczkowych, stanowiących źródło napadowości.
Poznaj najbogatsze źródła magnezu
Najwięcej magnezu znajduje się głównie w ziarnach, orzechach, roślinach strączkowych i niektórych produktach zbożowych. Najbogatszymi źródłami omawianego składnika są:
- otręby ryżowe (781mg),
- bazylia suszona (711 mg),
- kolendra (694 mg)
- mięta suszona (602 mg),
Dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki magnezu wyłącznie za pomocą ziół jest trudne – trudno jeść więcej niż kilka gramów ziół w ciągu dnia. Jednak zawsze warto dodawać do różnych potraw. Bogatymi źródłami magnezu są również:
- pestki dyni,
- pestki słonecznika
- siemię lniane,
- sezam,
- orzechy brazylijskie,
- orzechy nerkowe,
- orzechy laskowe,
- orzechy włoskie,
- migdały
- orzeszki pini,
- kasza gryczana,
- kasza bulgur,
- kasza jęczmienna,
- kasza pęczak,
- kasza jaglana
- ryż dziki,
- ryż brązowy,
- płatki owsiane,
- makaron pełnoziarnisty.