Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pocisz się z nerwów? Oto, co mówi o tym psycholog
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 11.09.2023 17:16

Pocisz się z nerwów? Oto, co mówi o tym psycholog

nadmierna potliwość, stres, nerwica
l i g h t p o e t/Shutterstock.com

Pocenie się jest naturalne. Szczególnie podczas intensywnej aktywności fizycznej i upałów. Zdarza się jednak, że towarzyszy chorobom. Wiele osób poci się też ze stresu, np. podczas wystąpień publicznych. Co o podłożu psychicznym pocenia się mówi mgr Weronika Janeczko, psychoterapeutka?

Pocenie się – objaw nerwicy lękowej

Jednym z objawów nerwicy jest nadmierna potliwość, która szczególnie urzeczywistnia się podczas ataku lękowego. Pocenie się jest jednym z objawów, który może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z zaburzeniem psychicznym, jakim jest nerwica lękowa. Pocenie się to przejaw, któremu zazwyczaj towarzyszą inne symptomy. Dodatkowo przy nerwicy lękowej mogą pojawić się nudności, trudności z oddychaniem, uczucie dławienia się ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, obawa utraty kontroli, poczucie depersonalizacji lub derealizacji.


„Objawów związanych z nerwicą lękową jest cały szereg. Najważniejsze objawy, które pozwalają spełnić kryteria tej choroby świadczące o pobudzeniu układu nerwowego to m.in. odczucie bicia lub ciężaru serca albo przyspieszenie akcji serca, pocenie się, drżenie lub dygotanie ciała i suchość w jamie ustnej. Z wymienionych objawów musi być spełniony choć jeden, aby można stwierdzić, że mamy do czynienia z zaburzeniem lęku panicznego.” – powiedział psycholog i psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

Projekt bez nazwy (79).png
 

Czy to już nerwica? Psychoterapeutka Weronika Janeczko tłumaczy To nie przewrażliwienie tylko atak nerwicy. Psycholog wyjaśnia, ja rozpoznać to zaburzenie

Atak nerwicy lękowej

„Zazwyczaj pojawia się jakiś czynnik wewnętrzny, bądź zewnętrzny, który będzie powodował atak. Jest to na przykład czynnik, który wyzwala w nas poczucie zagrożenia. Dochodzimy do wniosku, że coś się dzieje i budzi się w nas lęk. Kiedy mamy już do czynienia z poczuciem lęku, zaczynamy go w różny sposób interpretować. Zaczynamy się obawiać i wtedy na myśl przychodzą nam róże rzeczy, takie jakie, np. utrata zdrowia, zawał, czy nawet śmierć.” – powiedział psycholog i psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.


Negatywne myśli i odczucia napędzają lęk oraz objawy, które towarzyszą atakom lękowym. Unikanie kolejnej konfrontacji z napadem dodatkowo podkręca objawy somatyczne oraz poznawcze. W momencie kiedy mamy do czynienia z napadem lękowym pojawia się strach, obawa o nasze życie i zdrowie oraz niepokój, który jest spowodowany dotkliwymi objawami. Przy zaburzeniach lękowych zazwyczaj doświadczamy wzmożonego stresu, silnego napięcia emocjonalnego i lęku, które przyczyniają się do występowania nadmiernej potliwości.
 

Przyczyny nerwicy lękowej

Za napadami lękowymi, które towarzyszą nerwicy lękowej, może stać wiele przyczyn. Oto czynniki, które mogą być za to odpowiedzialne:

  •  temperament (cechy charakteru, usposobienie),
  •  środowisko i otoczenie (miejsce w jakim żyjemy, relacje z ludźmi),
  •  czynniki biologiczne (stan zdrowia, stan fizyczny, stan układu nerwowego),
  •  genetyka, 
  •  czynniki społeczne (praca, szkoła, rodzina),
  •  urazy psychiczne i traumatyczne przeżycia,
  •  sytuacje losowe (zmiany, stres, utrata kogoś lub czegoś)
     Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]
Polecane