Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jest w większości polskich domów, a truje gorzej niż azbest. Natychmiast się pozbądź
Daria  Siemion
Daria Siemion 01.04.2025 14:48

Jest w większości polskich domów, a truje gorzej niż azbest. Natychmiast się pozbądź

kuchenka gazowa
Fot. Shutterstock/Natalia Kokhanova

Te kuchenki cieszą się w Polsce olbrzymią popularnością. Niestety, coraz więcej badań ujawnia ich ciemną stronę. Okazuje się, że mogą być niemal tak samo szkodliwe jak pelenie tytoniu czy wdychanie azbestu. Jeśli masz taką w domu, najwyższy czas, żeby się jej pozbyć. Truje nawet gdy nie jest włączona!

Te kuchenki są toksyczne. Szkodzą przez całą dobę

Z najnowszych badań wynika, że kuchenki gazowe są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Chodzi nie tylko o poparzenie i ryzyko pożaru, ale przede wszystkim o to, co wdychamy. 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz instytutu badawczego PSE Healthy Energy przeprowadzili badania w 87 domach w USA, z których wynika, że stężenie benzenu – silnie toksycznej substancji rakotwórczej – w pomieszczeniach, w których używano kuchenek gazowych, wielokrotnie przekraczało dopuszczalne normy.

Benzen to jedna z najbardziej toksycznym substancji – może powodować białaczkę oraz inne nowotwory krwi i szpiku kostnu, a także uszkadzać układ nerwowy oraz prowadzić do niedokrwistości (anemii).

Z badań wynika, że stężenie benzenu było podwyższone nie tylko w trakcie gotowania. Nawet po wyłączeniu kuchenki, jego cząsteczki unosiły się w mieszkaniach przez wiele godzin – zwłaszcza w kuchniach bez okna i takich, w których nie było prawidłowej wentylacji.

gotowanie
Kuchenki gazowe znajdują się w wielu polskich domach Fot. Shutterstock / stavklem
Cezary Żak schudł 30 kg. Drastyczna zmiana, już tak nie wygląda Boski owoc, który ratuje serce. Polacy wciąż go nie znają

Nie tylko benzen – inne trujące substancje

Kuchenki gazowe to nie tylko źródło benzenu. Podczas spalania gazu uwalniają się również inne toksyczne związki, takie jak tlenek węgla, którego wysokie stężenie może prowadzić do zatrucia, a nawet do śmierci albo dwutlenek azotu – substancja podrażniająca drogi oddechowe, powodująca kaszel i duszności, a u dzieci zwiększająca ryzyko astmy. Dodatkowo kuchenki gazowe emitują formaldehyd – substancję o działaniu rakotwórczym.

Badania naukowe dowodzą, że poziom tych związków w mieszkaniach i domach z kuchenkami gazowymi może być wielokrotnie wyższy niż na zewnątrz, co może oznaczać, że w takich domostwach powietrze ma gorszą jakość niż na ruchliwej ulicy. Czytaj także: Jak uniknąć zaczadzenia? O tych krokach powinien każdy pamiętać

RTG PŁUC
Ekspozycja na formaldehyd zwiększa ryzyko raka Fot. Shutterstock / NMK-Studio


 

Masz w domu taką kuchenkę? Oto, co powinieneś zrobić

Jeżeli masz w domu kuchenkę gazową, powinieneś rozważyć jej wymianę na indukcyjną lub elektryczną – to najlepszy sposób na poprawę  jakości powietrza w twoich domu. Kolejnym krokiem powinno być zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz inwestycja w oczyszczacz powietrza – ceny takich urządzeń zaczynają się od ok. 500 zł. Pamiętaj również, by gotować zawsze z włączonym okapem. Czytaj także: Ten błąd niszczy płuca. Popełniamy go przy każdym praniu

Leczenie celowane nie jest możliwe bez badań molekularnych. Czy apele środowiska będą wysłuchane przez Ministerstwo Zdrowia?
Badania genetyczne
badania genetyczne
Współczesna onkologia opiera się na spersonalizowanym podejściu do leczenia nowotworów, gdzie kluczową rolę odgrywają badania molekularne.  Kompleksowe profilowanie genomowe (CGP) oparte na technologii NGS (Next-Generation Sequencing) pozwala na precyzyjne określenie mutacji nowotworowych, a co za tym idzie – dobór skutecznej terapii celowanej. – Mówimy o terapiach celowanych, czyli takim dopasowaniu leczenia do pacjenta, jak garnitur szyty na miarę do ciała – mówi Dorota Korycińska, prezeska zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Takie podejście w wielu krajach jest  "złotym" standardem np. w leczeniu raka płuca i raka jajnika, jednak w Polsce pacjenci często nie mogą skorzystać z terapii celowanych, pomimo ich refundacji i finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? Jest to absurdem – aby skorzystać z refundowanej terapii celowanej, muszą mieć wykonane badania molekularne, które nie zostały im zlecone, ponieważ nie są finansowane przez państwo lub trzeba je zorganizować samodzielnie. – Brak właściwego rozwiązania tego problemu jest zupełnie niezrozumiały – komentuje ekspertka.I choć Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że badania molekularne będą wkrótce refundowane, impas trwa. 
Czytaj dalej
Jak rozpoznać zawał serca? Pierwsze objawy mogą pojawić się w jamie ustnej
Objawy zawału
ból zeba-Canva
Choroby układu krążenia, takie jak niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego oraz udary mózgu, stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Co gorsza, w najbliższych dniach należy spodziewać się wzrostu liczby zawałów. Wszystko z powodu weekendowej zmiany czasu.
Czytaj dalej