Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.08.2023 14:26

Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości

poranny ból głowy
canva

Przyczyn bólu głowy jest wiele. Czasem powoduje go chwilowe osłabienie, nieprawidłowy tryb życia lub inne przyczyny, które można uznać wręcz za błahe. Jednak poranny ból głowy to także objaw poważniejszych dolegliwości np. bezdechu sennego. Jak rozpoznać, że ból głowy powoduje akurat tę chorobę? O opinię na temat diagnostyki bezdechu sennego poprosiliśmy eksperta.

 

Co warto wiedzieć o bezdechu sennym?

Bezdech senny jest chorobą, której objawami są wielokrotne epizody zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. 

Powtarzające się wielokrotnie w ciągu nocy epizody bezdechu powodują wiele negatywnych konsekwencji np. zmęczenie i problemy z koncentracją. Powodują również ból głowy, pojawiający się w godzinach porannych.

Charakterystyczne objawy bezdechu sennego to: 
   • głośne nieregularne chrapanie, 
   • przerywany sen, 
   • wybudzenia ze snu, 
   • nadmierna potliwość w godzinach nocnych, 
   • częsta potrzeba oddawania moczu, 
   • odczuwanie lęku po przebudzeniu i wynikający z tego problem z zaśnięciem.

Jaki ból jest groźny, jakie są nowe sposoby na migreny? Posłuchaj podcastu:

W godzinach nocnych chory może mieć problem z zaśnięciem, odczuwać ból w klatce piersiowej, zgagę, kołatanie serca i suchość w jamie ustnej.  

Projekt bez nazwy - 2023-08-16T142125.495.png

Diagnostyka bezdechu sennego w warunkach domowych, czyli rola nowoczesnych technologii informatycznych w medycynie w rozmowie z Kierownikiem Projektów Healthnomic Obturacyjny bezdech podczas snu – objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Poranny ból głowy jak objaw bezdechu sennego

Obecność bólu głowy po przebudzeniu nie musi automatycznie oznaczać, że dana osoba ma bezdech senny. Jednak gdy poranny ból głowy faktycznie powoduje bezdech senny, można zauważyć u osoby tej wysoki poziom dwutlenku węgla w organizmie. Dolegliwość występuje częściej, gdy organizm jest niedotleniony.

Ból głowy spowodowany przez bezdech senny zazwyczaj jest:
   • łagodny, 
   • krótkotrwały,
   • jedno lub obustronny, (nie zawsze) 
   • zlokalizowany w okolicy czołowej lub skroniowej.

Diagnostyka bezdechu sennego

Rozpoznanie bezdechu sennego jest złożonym procesem. Udział w nim powinien brać zarówno lekarz rodzinny, jak laryngolog, neurolog i pulmunolog. Badanie umożliwiające wykrycie m.in. bezdechu sennego to polisomnografia. Niemniej ważny dla całego procesu diagnostycznego jest wywiad lekarski, podczas którego specjalista ustala, co jest pierwotną przyczyną choroby.

Dzięki telemedycynie proces diagnostyczny można przeprowadzić w domowych warunkach: „Przede wszystkim nowe technologie umożliwiają coraz szerszy dostęp do diagnostyki, zwiększają komfort pacjenta oraz ograniczają ryzyko uzyskania błędnych wyników. W przypadku bezdechu sennego nie ma już konieczności udania się do szpitala / kliniki w celu wykonania badań. Można je bez problemu przeprowadzić w domu, co jest bardzo istotne, ponieważ pacjent znajduje się w swoim naturalnym otoczeniu i nic nie powinno negatywnie wpłynąć na jego sen, przez co uzyskane rezultaty odzwierciedlają rzeczywistość”. - powiedział Maciej Pleskot, Kierownik Projektów w Healthnomic S.A.  
 

Tagi: Lekarz