Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!
Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Rak prostaty to problem globalny
Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn w Polsce i na świecie. „ Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Jest to tendencja zbieżna z tym co obserwujemy na świecie. W krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych od wielu lat rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii.
Rak prostaty zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez długi czas nie dając wyraźnych objawów . „Przede wszystkim warto pamiętać, że nowotwór prostaty rozwija się bardzo często w sposób bezobjawowy, a objawy daje już w zaawansowanym stadium.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii.
Najczęstsze objawy raka prostaty
Do najczęstszych objawów raka prostaty należą:
- trudność w rozpoczęciu oddawania moczu,
- osłabienie strumienia moczu,
- częstsze oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy),
- uczucie niepełnego opróżniania pęcherza,
- krwiomocz,
- obecność krwi w nasieniu.
Nietypowy objaw raka prostaty
Sygnałem alarmowym, który zazwyczaj nie jest kojarzony z rakiem prostaty są dolegliwości bólowe o różnej lokalizacji. Mogą dotyczyć okolicy prostaty, miednicy, pleców lub bioder. „ Może wystąpić ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców, czy też bioder.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii.
Jakie badania wykrywają raka prostaty?
Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, dlatego lekarze apelują, aby każdy mężczyzna po ukończeniu 50. roku życia regularnie wykonywał badania profilaktyczne. W przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka, zaleca się przystąpienie do badań już około 40. roku życia .
„ Uważa się, że po 50 roku życia każdy mężczyzna powinien sprawdzić swój poziom PSA we krwi oraz być zbadanym przez urologa. Należy również pamiętać, że w przypadku pacjentów, którzy mają dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak np. genetyczne występowanie raka prostaty u taty, dziadka, syna, zwłaszcza jeżeli dotyczy to więcej niż jednego mężczyzny w rodzinie, istnieje ryzyko, że nowotwór może się rozwinąć wcześniej i w młodszym wieku. Zatem pacjenci w tym przypadku powinni wcześniej skorzystać z wizyty u urologa – nawet około 40 roku życia.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii.
Do podstawowych badań profilaktycznych prostaty zaliczamy:
- oznaczenie stężenia PSA (białka produkowanego przez komórki raka prostaty, ale również przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego),
- badanie palcem przez odbyt (badanie per rectum ),
- USG prostaty przezodbytnicze (USG transrektalne),
- rezonans magnetyczny prostaty,
- badanie pod mikroskopem fragmentu tkanki pobranej z prostaty (badanie histopatologiczne).