Choroby prostaty to jedne z najbardziej powszechnych schorzeń, które dotykają mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Mimo rosnącej świadomości społecznej, wielu mężczyzn wciąż unika regularnych badań, co prowadzi do opóźnionego rozpoznania i leczenia. Dlaczego wczesna diagnoza jest tak ważna?Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) i rak prostaty to dwa różne schorzenia, choć mają pewne wspólne objawy. O rozmowę i wsparcie merytoryczne artykułu na temat schorzeń gruczołu krokowego poprosiliśmy ekspertów z Urocentrum w Krakowie, lek. Michała Swolkienia, specjalistę urologa i androloga oraz lek. Piotra Skrudlika, specjalistę urologa.
Jeśli odczuwasz niepokojące dolegliwości związane z układem moczowym, rozrodczym lub jelitowym, wybór odpowiedniego specjalisty ułatwi postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Skierowanie otrzymamy od lekarza POZ, warto jednak wiedzieć, z kim – w przypadku konkretnej dolegliwości – będziemy mieć do czynienia. Wśród najczęściej wymienianych specjalistów znajdują się androlog, proktolog i urolog. Każdy z nich zajmuje się innymi schorzeniami. Jak zdecydować, do którego lekarza się udać? Ważne jest, aby zrozumieć różnice w ich specjalizacjach i zakresie leczenia. Sprawdź, który ze specjalistów pomoże rozwiązać określone problemy ze zdrowiem.
Higiena intymna bywa lekceważona przez mężczyzn, choć na szczęście świadomość tego, jak bardzo jest ważna, z roku na rok wzrasta. Odpowiednie mycie jest nie tylko dbałością o wygląd i zapach, ale przede wszystkim o zdrowie. W jaki sposób mężczyźni powinni dbać o higienę intymną? Odpowiadamy.Jak informuje w rozmowie z Onetem urolog dr Przemysław Dudek, zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, specjalista w krakowskiej SCM clinic, higiena intymna mężczyzn jest bardzo prosta, ale zdecydowanie nie umniejsza to jej znaczenia w codziennej pielęgnacji.
Kobiety, które ukończyły 40. rok życia, powinny raz w roku udać się na konsultację do urologa. Tak stwierdził prof. Piotr Chłosta, wybitny specjalista w dziedzinie urologii. Urologia jest działem medycyny zajmującą się m.in. schorzeniami układu moczowego u kobiet. To jeden z tych lekarzy, do którego najbardziej wstydzimy się udać. Tak nie może być.
Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.