Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Nocne światło jest niebezpieczne. Zwiększa ryzyko śmierci nawet o 34%
Fot. Canva/AndreyPopov, Getty Images

Nocne światło jest niebezpieczne. Zwiększa ryzyko śmierci nawet o 34%

7 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, przeprowadzone na 89 tys. osób, wykazały, że narażenie organizmu na kontakt z nocnym światłem może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wszystko jest efektem zaburzenia rytmu dobowego. Brak naturalnego rytmu, kiedy organizm przyzwyczajony jest do zmian oświetlenia, przyczynia się do rozwoju tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia.

Jak światło wpływa na nasze zdrowie i życie

Badania potwierdzają, że ekspozycja na nocne światło zwiększa ryzyko śmierci od 21% do nawet 34%. Na przeciwległym biegunie jest światło dzienne, z którym kontakt niweluje ryzyko zgonu od 17% do 34%. Jak mówi prof. Sean Cain z Uniwersytetu Flinders, jeden z autorów badania i ekspert ds. snu:

„Narażenie na jaśniejsze noce i ciemniejsze dni może zaburzyć nasz rytm dobowy, a takie zaburzenie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, problemów ze zdrowiem psychicznym, a także zwiększać ryzyko śmierci”.

Dodaje przy tym, że nowe spostrzeżenia dotyczące potencjalnie niebezpiecznego wpływu światła na nasz organizm, podkreślają rolę oświetlenia w ciągu dnia. Zaburzenie rytmu dobowego może mieć długofalowe konsekwencje zdrowotne, o których przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

Fot. Canva/AntGor, Getty Images
Kioski profilaktyczne NFZ: Skorzystaj z tych 7 bezpłatnych badań i wsparcia doradcy
Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"

Nocne światło niszczy organizm

Analizę naukowców z FHMRI Sleep Health, którzy przeprowadzili badania z udziałem 89 tys. osób, można sprowadzić do ciekawej konkluzji: jasne noce i ciemne dni zakłócają rytm dobowy organizmu, co zwiększa ryzyko zgonu. Zdaniem prof. Andrew Phillipsa, jednego ze współautorów badania, ekspozycja na światło nocne zaburza nasz rytm dobowy i zmienia jego fazy .

„Zaburzenie rytmu dobowego organizmu wiąże się z rozwojem zespołu metabolicznego, cukrzycy i otyłości, a także ma silny związek z rozwojem chorób kardiometabolicznych, w tym zawału mięśnia sercowego, udaru i nadciśnienia” – mówi prof. Phillips.

Rozwiązaniem, według naukowców, jest dłuższa ekspozycja na światło dziennie i unikanie ekspozycji nocnej . W ten sposób wzmocnimy swój rytm dobowy, co przełoży się na lepsze zdrowie i dłuższe życie.

Narażone osoby w średnim wieku

Choć powyższe badanie zostało przeprowadzone na grupie osób w wieku 40-69 lat, wnioski z analizy warto wziąć sobie do serca nawet, jeśli nie mieścimy się w tych widełkach.

Jak podkreśla dr Daniel Windred, również autor badania, zalety zmiany ekspozycji są szczególnie ważne dla osób narażonych na zaburzenia rytmu dobowego i wyższą śmiertelność, np. na oddziałach intensywnej terapii lub w placówkach opieki nad osobami starszymi. Aby zadbać o ich komfort i zdrowie, należy zadbać o to, aby w nocy gaszono światło, w dzień z kolei poszukiwać jego naturalnych źródeł.

Źródło: Flinders University, „Brighter nights and darker days predict higher death risk: A prospective analysis of personal light exposure in >88,000 individuals”, Daniel P. Windred, Angus C. Burns, Jacqueline M. Lane, Patrick Olivier, Martin K. Rutter, Rich Saxen, Andrew JK Phillips, Sean W. Cain, Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)

Zobacz także:

#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny

Nowy kalendarz szczepień dzieci na 2025. Rodziców czekają duże zmiany

Ile kosztuje przeziębienie? Ruszył drugi etap kampanii „MAMY czas na zdrowie"

Barbara Sobczak zrewolucjonizowała nowoczesną medycynę. W klinikach tłum polskich i zagranicznych klientów
Ten zespół poznasz po oczach. To ważny objaw, nie bagatelizuj go
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko