Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Badania Naukowe

Badania Naukowe

Badania naukowe

Leczenie próchnicy bez wiercenia
02.12.2024 12:14 Opracowano sposób na leczenie próchnicy bez wiercenia. To przełomowy wynalazek

Jest nadzieja dla wszystkich osób, których wizyta u dentysty przyprawia o dreszcz grozy. Polscy naukowcy opracowali preparat, pozwalający na leczenie próchnicy niemal bezinwazyjnie.Rewolucyjny preparat wnika w chorobowo zmienione tkanki zęba i hamuje rozwój drobnoustrojów, przyczyniających się do rozwoju próchnicy.

AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”
20.11.2024 11:00 AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”

Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.

Nowy lek na otyłość i cukrzycę
18.11.2024 16:12 Będzie nowy lek na odchudzanie. Ma działać jak Ozempic, ale nie powodować skutków ubocznych

Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze opracowali nowy lek, który może być prawdziwym przełomem w leczeniu otyłości, a także cukrzycy typu 2. Ma skutecznie zmniejszać apetyt, poprawiać wrażliwość na insulinę i spalać kalorie, nie wywołując przy tym nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak np. mdłości.Nowy lek, o którym napisano w prestiżowym czasopiśmie „Nature” jest nadzieją dla milionów osób, które nie reagują dobrze na dotychczas stosowane leczenie. 

ostre zapalenie trzustki, OZP, witamina B12
15.11.2024 09:08 Nowy potencjał witaminy B12. Chroni przed martwicą komórek w ostrym zapaleniu tego narządu

Jeśli odczuwasz wzdęcia, ból brzucha lub nagle tracisz na wadze, mogą to być oznaki problemów z trzustką. Choroby tego narządu, takie jak ostre i przewlekłe zapalenie oraz nowotwory, często rozwijają się bez wyraźnych objawów, co znacznie utrudnia ich wczesne rozpoznanie.Według naukowców jednym ze sposobów na walkę z ostrym zapaleniem trzustki jest witamina B12. Im wyższy jest poziom tej witaminy, tym niższe ryzyko rozwoju choroby. 

pistacje, ochrona wzroku, luteina
14.11.2024 09:09 Naukowcy odkryli związek pistacji ze wzrokiem. Badanie trwało 12 tygodni

Codzienne spożywanie pistacji może poprawić zdrowie oczu – wykazali naukowcy z Friedman School of Nutrition Science and Policy na Uniwersytecie Tufts. Ta informacja jest tym bardziej cenna, że wiąże się z ochroną wzroku u osób w średnim wieku oraz seniorów. Zawarta w pistacjach luteina chroni oczy przed niebieskim (widzialnym) światłem. Co więcej – ta właściwość przekłada się również na starcze choroby oczu, a dokładnie zapobieganie zwyrodnieniom plamki żółtej związanej z wiekiem, tzw. AMD (Age-related Macular Degeneration).

telewizor, senior przed telewizorem
08.11.2024 07:00 Robisz tę jedną rzecz? Według naukowców tak tracisz szansę na zdrową starość

Problemem jest telewizor w domu – a właściwie czas spędzany na oglądaniu. Jesienią i zimą więcej godzin spędzamy przed ekranem, a kolejny odcinek serialu wygrywa z aktywnością fizyczną czy choćby zwykłym spacerem. Tak spędzony czas wolny może bardzo niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Najnowsze badanie wykazało bowiem, że im więcej godzin spędzamy przed telewizorem w domu, tym nasze szanse na jesień życia pełną wigoru maleją.  

nocne światło, ekspozycja na światło w nocy
07.11.2024 16:08 Nocne światło jest niebezpieczne. Zwiększa ryzyko śmierci nawet o 34%

Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, przeprowadzone na 89 tys. osób, wykazały, że narażenie organizmu na kontakt z nocnym światłem może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Wszystko jest efektem zaburzenia rytmu dobowego. Brak naturalnego rytmu, kiedy organizm przyzwyczajony jest do zmian oświetlenia, przyczynia się do rozwoju tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia. 

terapia nowotworowa, MITm fototerapia
31.10.2024 14:59 Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Podwójna terapia antynowotworowa MIT

Zespół badaczy MIT stworzył nowatorską metodę walki z agresywnymi nowotworami, łącząc fototerapię z chemioterapią. Polega ona na umieszczeniu mikroskopijnych cząsteczek w zmianie nowotworowej, które następnie niszczą komórki nowotworowe od środka.  W badaniach na myszach terapia ta znacząco wydłużyła ich życie i pomogła usunąć większość zmian nowotworowych. Cząstki te mogą zmniejszyć skutki uboczne tradycyjnej chemioterapii, a nad ich skutecznością czuwa specjalny algorytm.

Omega-3, kwasy omega -3
30.10.2024 07:43 Czy suplementacja kwasami omega-3 chroni serce? Ciekawe wnioski badaczy

Kwasy omega-3, obecne głównie w oleju rybim, od dawna są kojarzone z ochroną serca i układu krążenia. Wiele badań sugerowało, że mogą one przyczyniać się do obniżenia ryzyka chorób serca, zmniejszając stany zapalne, obniżając ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów. Jednak najnowsze badania pokazują bardziej złożony obraz korzyści i potencjalnych zagrożeń wynikających z ich suplementacji. Co mówią najnowsze badania zrobione przez Centers for Disease and Prevention? 

tampony, metale ciężkie, toksyczne, badania
28.10.2024 08:32 Toksyczne metale w tamponach. Czy środki higieny mogą zagrażać zdrowiu kobiet?

Ponad 100 milionów kobiet na całym świecie używa tamponów podczas menstruacji każdego dnia. To najpopularniejsze środki higieny osobistej, jednak ich stosowanie wzbudziło obawy naukowców, którzy w przeprowadzonym badaniu próbek 14 marek tamponów wykazali obecność toksycznych metali, m.in arsenu, rtęci i ołowiu.Choć samo wykrycie metali nie przesądza o ich negatywnym wpływie na zdrowie, badania dowodzą, że narażenie na kontakt z nimi może zwiększać ryzyko demencji, niepłodności oraz nowotworów. 

Dysleksja: przyczyny, objawy, terapia
24.10.2024 11:24 Do dysleksji pasuje słowo "spektrum". To nie tylko trudności z czytaniem i pisaniem

Czym jest dysleksja? Większość osób od razu odpowie, że są to trudności z czytaniem i pisaniem, robienie błędów ortograficznych, itp. Ale to ogromne uproszczenie. Dysleksja to inny sposób myślenia, niestandardowy styl pracy mózgu. Mało tego – dyslektyk może wcale nie robić „ortografów”.Za to może mieć trudności z wypełnianiem formularzy, z rozpoznawaniem kierunków, rozumieniem instrukcji, z prokrastynacją, a także cierpliwością podczas zebrań. A przy tym może być niezwykle inteligentny i kreatywny. O tym, czym tak naprawdę jest dysleksja, a czym nie jest, opowiada nam Urszula Grzegorczyk, specjalistka pracująca z dorosłymi i dziećmi według Metody Davisa.

rak piersi, nowotwór piersi, badania naukowe
21.10.2024 17:54 Rak piersi i przerzuty do kości. Najnowsze badania zespołu naukowców

Rak piersi to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowia i życia kobiet na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku diagnozuje się 1,5 miliona nowych przypadków nowotworu piersi, a sam nowotwór odpowiada za blisko 400 tysięcy zgonów. Zdaniem naukowców te dane są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 2,3 miliona i 700 tysięcy. Najskuteczniejszą metodą obniżenia statystyk jest samobadanie, diagnostyka i podjęcie natychmiastowego leczenia. 

Skąd się biorą halucynacje słuchowe u chorych na schizofrenię?
16.10.2024 07:21 Skąd się biorą "głosy" w głowie chorego na schizofrenię? Przełomowe odkrycie

Schizofrenia to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób myślenia, odczuwania i postrzegania rzeczywistości przez chorego. Jest to choroba przewlekła, często rozwijająca się przez wiele lat, która stopniowo upośledza codzienne funkcjonowanie człowieka nią dotkniętego. Objawy, jakie może dawać schizofrenia, są zróżnicowane, często także inne u poszczególnych pacjentów. Wielu jednak cierpi na omamy, szczególnie słuchowe. Naukowcy twierdzą, że znaleźli właśnie źródło tzw. „głosów” w głowie osób chorych na schizofrenię.

GSK zapłaci ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania
14.10.2024 13:45 GSK zapłaci ponad 2 mld dolarów kary. Lek na zgagę mógł powodować raka

Gigantyczne odszkodowanie zapłaci brytyjska firma farmaceutyczna GSK w ramach ugody dotyczącej tysięcy spraw w amerykańskich sądach. Firmie zrzucono, że jej popularny lek na zgagę Zantac, a konkretnie substancja w nim zawarta – ranitydyna – mógł powodować raka.GSK nie przyznaje się do winy. W oświadczeniu podano, że „nie ma spójnych ani wiarygodnych dowodów, aby ranitydyna zwiększała ryzyko zachorowania na raka”.

Dlaczego pamiętamy wydarzenia inaczej niż było naprawdę?
10.10.2024 13:12 Dlaczego pamiętasz pewne wydarzenia inaczej niż inni? Bo mózg tworzy ich trzy kopie

Ile razy zdarzyło się, że kiedy wspominasz jakieś wydarzenie z przyjaciółmi, okazuje się, że każdy ma swoją wersję tej historii? Właściwie czasem trudno dociec, jak było naprawdę! Okazuje się, że to zupełnie naturalne, bo po prostu tak pracuje ludzki mózg.Naukowcy odkryli, że pamięć o konkretnym wydarzeniu nasz mózg przechowuje w trzech kopiach, a każda z nich modyfikowana jest pod wpływem różnych okoliczności – np. emocji. Te wewnętrzne mechanizmy wpływają właśnie na to, co mózg przechowuje, a czego się pozbywa.

Mity na temat depresji
10.10.2024 13:11 Depresja? A może po prostu "weź się w garść". Bywa, że nawet lekarze bagatelizują tę chorobę

Choć z prognoz wynika, że za kilka lat depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie, osoby, które się z nią zmagają, wciąż spotykają się z ogromnym niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Fundacja „Nie widać po mnie” w ramach kampanii „Wyprostuj spojrzenie” przygotowała raport z badania stygmatyzacji osób z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. 

Odkrycie mikroRNA ma szczególne znaczenie dla pacjentów z chorobami genetycznymi oraz nowotworowymi
08.10.2024 14:48 Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Jeden ze zdobywców ma polskie korzenie

Tegoroczna Nagroda Nobla została przyznana dwóm naukowcom za odkrycie fundamentalnej zasady regulującej aktywność genów. Jeden z nich ma polskie korzenie. Nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł) laureaci podzielą się po równo.Komitet Noblowski w Sztokholmie docenił badaczy za odkrycie mikroRNA, małych cząsteczek, które mają ogromne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania żywych organizmów, w tym człowieka.

Szybsza, lepsza i bardziej precyzyjna diagnostyka nowotworów piersi to szansa na powrót do zdrowia większej liczby pacjentek
02.10.2024 18:47 Kapsuła onkologiczna. Nowa maszyna do wykrywania raka piersi testowana w Krakowie

Zmiany w piersiach będą mogły być szybciej wykrywane dzięki specjalnej kapsule, którą testuje obecnie Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie. Urządzenie wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć i poprawić diagnostykę nowotworów.To jedyna na taka kapsuła na świecie stworzona do obrazowania zmian w piersiach. Projekt przechodzi obecnie fazę testów, jeśli przejdzie pozytywnie kolejne etapy badań (etap oceny klinicznej aparatury potrawa minimum rok), zostanie wprowadzony na rynek w Polsce, a następnie za granicą.

Lek na depresję niszczy guza mózgu
02.10.2024 11:45 Lek na depresję niszczy raka. Jest bezpieczny i tani

To przełomowe odkrycie: popularny antydepresant jest w stanie niszczyć komórki agresywnego guza mózgu. Do takiego wniosku doszli szwajcarscy naukowcy. Przetestowali 130 różnych leków na komórkach nowotworowych i okazało się, że najskuteczniejsza z nich był wortioksetyna.Chociaż wyniki są obiecujące, to jeszcze wczesny etap prac. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby w pełni ocenić skuteczność wortioksetyny oraz określić optymalne schematy leczenia.

Odkryto nowy typ komórki
29.09.2024 18:32 Odkryto nową komórkę. Jej poszukiwania trwały 100 lat

Naukowcy z Australii odkryli zupełnie nowy typ komórki u ssaków. W końcu – bo już od 100 lat podejrzewali jej istnienie, ale nie byli w stanie go udowodnić. Ich pracę opisano na łamach czasopisma Nature Communications.Chodzi o "komórki progenitorowe EndoMac". Aktywują się one w odpowiedzi na urazy, których doznaje organizm ssaków, i pozwalają dokładniej zrozumieć, jak działa proces leczenia. 

Czyste z pozoru buty mogą być siedliskiem zanieczyszczeń, bakterii i resztek organicznych
29.09.2024 09:42 Chodzisz w butach po domu? Robią tak w filmach, ale Ty ryzykujesz zdrowiem

Nie chodzi o czystość podłóg i ewentualne sprzątanie, ale o konsekwencje, jakie niesie za sobą chodzenie w butach po domu. Buty to siedziba zarazków, toksyn i zanieczyszczeń, które osadzają się na podeszwach podczas zwykłego spaceru. Czy musimy się nimi otaczać również w domu?W trosce o higienę i zdrowie mieszkańców, najlepiej je po prostu zdjąć i zostawić w wiatrołapie lub w przedpokoju – nawet jeśli się bardzo spieszymy.

suplementacja, suplementy, omega -3
25.09.2024 13:27 W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga

W Polsce ten suplement uchodzi za popularny i często stosowany. Chodzi dokładnie o kwasy omega -3. Zdaniem brytyjskich naukowców ten popularny suplement może być szkodliwy dla zdrowia.  Zażywany regularnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca, a także udaru. Co dokładnie wykazały badania? 

Warzywa krzyżowe obniżają ciśnienie krwi
15.09.2024 15:27 Te warzywa obniżają ciśnienie krwi. Najnowsze odkrycia naukowe

Australijskie badania dowiodły, że spożywanie tych warzyw może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Mowa o grupie warzyw krzyżowych, do których należą m.in. brokuły, kalafior i kapusta. Co ciekawe, efekty ich wprowadzenia do codziennej diety były lepsze niż w przypadku warzyw korzeniowych, jak ziemniaki i marchew.Działanie brokułów na łagodnie podwyższone ciśnienie może być zauważalne już po dwóch tygodniach. Potwierdza to badanie opublikowane w BMC Medicine, przeprowadzone wśród osób w średnim i starszym wieku (50-75 lat).

Jaką role pełni wyrostek robaczkowy?
13.09.2024 07:26 Po co nam wyrostek robaczkowy? Nowe badania są zaskakujące

Ten fragment jelita ślepego, długo uważany był za narząd szczątkowy, który nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. Dowodem miał tu być fakt, że po jego usunięciu, człowiek przecież dalej żył i funkcjonował normalnie.Najnowsze badania zaprzeczają teorii, jakoby wyrostek robaczkowy był czymś bezużytecznym, co jedynie może sprowadzić na nas kłopot, kiedy dojdzie do jego zapalenia. Wyrostek robaczkowy to bardzo istotny narząd.

W czekoladzie znaleziono ołów i kadm.
07.08.2024 14:06 Naukowcy przebadali czekoladę. Takich zanieczyszczeń się nie spodziewaliśmy

Dietetycy podkreślają, że czekolada, zwłaszcza ciemna, jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. W znaczący sposób poprawia także nastrój.Jednakże nowe badanie amerykańskich naukowców nie spodoba się miłośnikom czekolady. Okazało się, że prawie połowa badanych wyrobów była zanieczyszczona ołowiem, a jedna trzecia przekraczała dopuszczalne normy kadmu.

Przeszczep
06.08.2024 12:13 Czy czeka nas rewolucja w transplantologii? Przełomowe wyniki badań!

To był prawdopodobnie jeden z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie zabiegów, jaki obecnie przeprowadza się w naszym kraju w ramach badań przedklinicznych i klinicznych – tak o operacji autotransplantacji nerki mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół pod jego kierownictwem przeszczepił narząd, który przez około 30 minut pozostawał bez krążenia a następnie przechowywany był przez 12 godzin w temperaturze nieco tylko niższej od normalnej temperatury ciała. Bez użycia krwi.

Będzie lek na odrastanie zębów.
27.06.2024 14:11 Szykuje się przełom w stomatologii. Pierwsi pacjenci dostaną lek na odrastanie zębów

"Dbaj o zęby, bo trzecie ci nie wyrosną" – znasz to powiedzenie? Okazuje się, że niedługo straci cały swój sens. Naukowcy opracowali lek, dzięki któremu będą odrastać nam utracone zęby. Pierwsi pacjenci dostaną go jeszcze latem.Terapia znajduje się wciąż w fazie testów, ale jej twórca twierdzi, że są duże szanse, że stanie się dostępna do leczenia wszystkich form bezzębia w ciągu dekady.

popularna dieta
20.06.2024 16:49 Ta popularna dieta może nasilać stany lękowe. Zaskakujące badania naukowców

Stany lękowe mogą pojawić się przy diecie wysokotłuszczowej. Tak wynika z badań opublikowanych w piśmie “Biological Research”. Uczeni podkreślają, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, które pochodzą z produktów zwierzęcych, wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.“Wszyscy wiedzą, że nie jest to zdrowa żywność, ale mamy tendencję do myślenia o niej wyłącznie w kategoriach przyrostu masy ciała” - podkreślił główny autor nowej publikacji, prof. Christopher Lowry z University of Colorado w Boulder.

  • 1
  • 2