Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Badania Naukowe

Badania Naukowe

Badania naukowe

Rak jelita grubego, nowotwór
16.06.2024 11:14 Nadzieja dla chorych na raka jelita grubego. Kombinacja tych dwóch leków może pomóc

Wyniki pracy opublikowanej w “Nature Medicine” wskazują, że kombinacja dwóch leków może pomóc w walce z rakiem jelita grubego. Naukowcy przeprowadzili pilotażowe badanie, z którego wynika, że połączenie tych środków doprowadziło do zmniejszenia lub zahamowania wzrostu guzów u aż 61 proc. chorych osób. Czy to przełom w leczeniu raka jelita grubego i o jakich lekach konkretnie mowa?

Demencja, wzrok, zaburzenia wzroku
07.05.2024 13:56 To wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go po oczach

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, lecz niestety po oczach widać też choroby. Według naukowców pierwsze sygnały demencji mogą pojawić się na 12 lat przed diagnozą. Może być to wczesną oznaką otępienia.Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough skupili się na zbadaniu zależności między problemami ze wzrokiem a rozwojem demencji w przyszłości. Najnowsze badania sugerują, że bardzo wczesnym sygnałem demencji mogą być zaburzenia widzenia. Ujawniają się one już 12 lat przed jej zdiagnozowaniem.

Otyłość, kobiety
18.04.2024 09:51 Samotne kobiety mają większą skłonność do tycia? Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak jest

Osoby bez pary mają większą skłonność do tycia? Nowe badanie amerykańskich naukowców pozwala zrozumieć związek między samotnością i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Badanie pokazuje też, że kobiety, które są samotne, mają bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe.Według badaczy, osoby doświadczające długotrwałej samotności często mogą odczuwać zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, nadciśnienia czy problemów z układem odpornościowym. 

Zdrowie, ćwiczenia, fitness
04.04.2024 17:05 Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"

Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku?  Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.