Pacjenci.pl Zdrowie Od 1 lipca będą wchodzić zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Każdy powinien o tym wiedzieć!
canva

Od 1 lipca będą wchodzić zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Każdy powinien o tym wiedzieć!

5 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Od 1 lipca 2023 r. przy każdym z oddziałów ratunkowych będzie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Nowe zarządzenie prezesa NFZ ma na celu zredukowanie kolejek i ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych. To jedna z największych zmian w systemie zdrowia od lat. O opinię na ten temat poprosiliśmy lek. internistę, diabetologa Agnieszkę Nowak-Musiej, ekspertkę ds. zarządzania klinicznego, menadżerkę ochrony zdrowia.

1 lipca 2023 r. zacznie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Szpitale w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) zostały zobowiązane, by utworzyć punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez NFZ od 1 lipca 2023 r. w tym samym budynku, w którym znajduje się SOR, zaczną działać również punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Szpitale na zorganizowanie miejsc, w których udzielana będzie nocna i świąteczna opieka zdrowotna, mają czas do 31 grudnia 2023r.

Projekt bez nazwy - 2023-07-04T140530.812.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Co umożliwiają pacjentom punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

• Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielane będą od godzin 18.00 do 8.00 rano – w dni powszednie. I całodobowo – w dni wolne od pracy.

• Gdy dana osoba nagle zachoruje lub pogorszy się jej stan zdrowia, może skorzystać z każdego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – nie ma przy tym znaczenie, gdzie pacjent mieszka i który lekarz lub pielęgniarka zapewniają mu podstawową opiekę zdrowotną.

• Lekarz dyżurujący w przychodni będzie udzielał porad telefonicznie lub w warunkach ambulatoryjnych: „ Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które działa od maja 2021 roku. Dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu, pacjenci mogą otrzymać niezbędną pomoc medyczną w godzinach od 18:00 do 8:00 rano oraz całodobowo w weekendy i święta. Na TPK można również uzyskać informacje, gdzie zgłosić się z konkretnymi dolegliwościami ” – powiedziała lek. internista, diabetolog Agnieszka Nowak-Musiej, ekspertka ds. zarządzania klinicznego, menadżerka ochrony zdrowia.

• W razie potrzeby i warunkach medycznie uzasadnionych pomoc będzie realizowana w domu chorego.

• Z pomocy w punktach nocnej i świątecznej pomocy POZ będzie można skorzystać, nawet gdy nie będzie dolegliwości sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożące uszczerbkiem na zdrowiu.

SOR czy NŚOZ – do którego z nich się udać?

31 maja Rzecznik Praw Pacjenta wydał „Nawigator pacjenta”. W dokumencie, mimo iż dość ogólnie, określone zostało, kiedy pacjent powinien skorzystać z NŚOZ:

„Jeśli niepokoi go nasilony kaszel, gorączka, ból głowy, ból brzucha, wymioty czy biegunka, ból kręgosłupa, trudności z oddawaniem moczu lub inne dolegliwości, które są dla niego uciążliwe i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, a pogorszenie stanu zdrowia stanowi na tyle duży dyskomfort, że nie może czekać na poradę w POZ”(Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia).

W dokumencie ustalono również, że na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) powinny zgłaszać się osoby w stanie, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga pilnej opieki medycznej. Jednak wytyczna ta wymaga objaśnienia:

Jest trudno określić precyzyjnie, które schorzenia powinny być leczone w SOR, a które w NŚOZ, ponieważ nie istnieje formalny podział. Jasny podział ułatwiłby pacjentom kierowanie się do odpowiednich placówek opieki zdrowotnej, a personelowi medycznemu bezpieczniejsze przekierowanie pacjentów ” – powiedziała lek. internista, diabetolog Agnieszka Nowak-Musiej, ekspertka ds. zarządzania klinicznego, menadżerka ochrony zdrowia.

Sposób funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej budzi pewne wątpliwości

Jedna z nich dotyczy sposobu finansowania badań w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej : „Niestety, badania przeprowadzane w ramach NŚOZ nie są oddzielnie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co utrudnia ich przeprowadzenie. W rezultacie, część konsultacji kończy się skierowaniem pacjenta do SOR w celu wykonania diagnostyki, która mogłaby być zlecona przez lekarza NŚOZ, gdyby była finansowana.”– powiedziała lek. internista, diabetolog Agnieszka Nowak-Musiej, ekspertka ds. zarządzania klinicznego, menadżerka ochrony zdrowia.

Nie ustalono także, którzy specjaliści mają pracować w NŚOZ: „Kolejnym problemem są umiejętności lekarzy pracujących w NŚOZ. Obecnie nie istnieją precyzyjne wymagania dotyczące specjalizacji, jaką powinien posiadać lekarz. Wiele placówek nie konsultuje dzieci ani pacjentów z drobnymi urazami (takimi jak drobne rany czy stłuczenia) ze względu na brak odpowiednich specjalistów w NŚOZ”– powiedziała lek. internista, diabetolog Agnieszka Nowak-Musiej, ekspertka ds. zarządzania klinicznego, menadżerka ochrony zdrowia.

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy
Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja