Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Lekarz

Lekarz

Lekarz – kim jest? Podstawowe informacje

Lekarz to osoba posiadająca wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne niezbędne do leczenia ludzi lub zwierząt we właściwym dla siebie zakresie, które to są potwierdzone odpowiednimi uprawnieniami. W Polsce kwalifikacje dla sprawowania zawodu lekarza można nabyć wyłącznie za pośrednictwem studiów wyższych.

Lekarz to zawód zaufania publicznego, którego obowiązuje szczególna etyka zawodowa. Wymaga ona od lekarzy wszelkich dziedzin wykazywania szczególnej empatii względem pacjentów, życzliwości, dociekliwości w działaniu oraz skrupulatności, która objawiać się ma w kompleksowym i skutecznym ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Przed rozpoczęciem praktyki w zawodzie lekarz musi złożyć Przyrzeczenie Lekarskie, którego protoplastą jest Przysięga Hipokratesa.

Klasyczna medycyna wyróżnia trzy rodzaje lekarzy: lekarz, lekarz dentysta i lekarz weterynarii. W ramach każdego z tych rodzajów, lekarz może wykształcić się w odpowiedniej dla siebie specjalizacji, których jest łącznie kilkadziesiąt. 

Jakie są specjalizacje lekarskie?

Specjalizacje lekarskie to nic innego jak szczegółowe kwalifikacje posiadane przez lekarza, uprawniające go do poruszania się w danym obszarze medycyny. Kształcenie lekarza w zakresie określonej specjalizacji może składać się z jednego modułu (w zależności od typu specjalizacji), jak i z dwóch modułów – dwuletnich studiów w zakresie ogólnym i czteroletnich w specjalistycznym.

Liczba specjalizacji lekarskich jest dość liczna i jest zawarta we właściwym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. W przypadku lekarzy można zdobyć wykształcenie w aż 77 różnych specjalizacjach. W przypadku lekarzy dentystów jest ich 9, a w przypadku lekarzy weterynarii – 19.

Do przykładowych specjalizacji lekarskich możemy zaliczyć chociażby chirurgię, diabetologię, kardiologię czy onkologię, choć trudno wymieniać najważniejsze spośród tak licznego grona. 

Czy trudno jest zostać lekarzem?

Zdobycie wykształcenia w sztuce medycznej z całą pewnością nie jest zadaniem łatwym – w przeświadczeniu wielu studia medyczne należą do jednych z najtrudniejszych we wszystkich. Przyszły lekarz w trakcie edukacji na uniwersytecie musi uzyskać biegłość w dziedzinie anatomii czy fizjologii, znać etiologię i metody leczenia podstawowych chorób, a także być stale gotowym – również w trakcie praktyki zawodowej – do stałego podnoszenia zakresu swoich kompetencji.

Tytuł zawodowy lekarza w Polsce można uzyskać po ukończeniu sześcioletnich studiów medycznych, choć w przypadku niektórych specjalizacji sama nauka może potrwać nawet 12 lat. Niemniej, aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu, należy jeszcze odbyć trzynastomiesięczny staż podyplomowy oraz zdać Lekarski Egzamin Końcowy.

Kwestię wykonywania zawodu przez lekarzy w Polsce reguluje Ustawa o zawodach lekarza i dentysty. W jej myśl dodatkowymi kryteriami umożliwiającymi pracę w zawodzie jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, nienaganna postawa etyczna i dobre zdrowie, umożliwiające wykonywanie zawodu.

Pokaż więcej

Chirurdzy
29.05.2024 07:51 Bunt chirurgów w szpitalu w Opolu. 5 tys. złotych dniówki to za mało, żeby pracować

Szpital Wojewódzki w Opolu od 16 maja mierzy się z poważnymi brakami kadrowymi na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Wszyscy chirurdzy zdecydowali się odejść z pracy, a sytuacja była na tyle poważna, że odwołano wszystkie planowane zabiegi.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

dni wolne od pracy
15.03.2024 18:06 Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych
04.03.2024 18:23 Jaka jest przyszłość ochrony zdrowia w Polsce? Rusza IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Katowice, 21.02.2024 r. – Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) to wyjątkowe forum interdyscyplinarnej dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla systemów opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 3,7 tys. gości. Wartość merytoryczna debat prowadzonych podczas wydarzenia jest wypadkową wiedzy, którą z uczestnikami dzielą się wybitni eksperci, naukowcy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz biznesu. 

zwolnienie lekarskie
09.10.2023 15:29 Jesteś na zwolnieniu. Czy o L-4 musisz powiadamiać pracodawcę?

Informacja o zwolnieniu L-4 trafia do pracodawcy błyskawicznie. Mimo to pracownik wciąż ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę . Co więcej, ma na to określony czas!  Jeśli tego nie zrobi, konsekwencje mogą być poważne.   

None
05.10.2023 19:08 Pacjent będzie legitymował lekarza? Kolejne absurdy w polskiej ochronie zdrowia

Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę.  Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może. 

Sebastian Goncerz. Fot.: Mikołaj Pancerz
02.10.2023 18:39 „Kup sobie dyplom lekarza”. Wkrótce strach będzie zostać pacjentem w Polsce?

Skala absurdów związanych z tworzeniem kierunków lekarskich na różnych uczelniach jest uderzająca. Gdyby jeszcze dwa lata temu spytać, że coś takiego będzie mieć miejsce, nikt by w to nie uwierzył – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W Polsce ruszyło aż 39 nowych wydziałów lekarskich na uczelniach, które dotąd nie miały wiele wspólnego z medycyną. Jedna z nich życzy sobie 45 tys. zł. za semestr.Rok akademicki 2023/ 2024 to prawdziwy wysyp kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Kształceniem przyszłych specjalistów zajmie się między innymi założona przez Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Bydgoska czy filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. To wszystko jest efektem przyzwolenia, jakiego udzielił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

lekarz
27.09.2023 14:55 Wielkie zmiany w przychodniach! Wchodzą w życie już od 1 października

O tej zmianie mówi się, że jest rewolucyjna. Już od 1 października osoby korzystające z opieki lekarskiej będą miały dostęp do nowego pakietu badań, na które będzie mógł skierować pacjenta lekarz rodzinny. Celem zmian jest zmniejszenie kolejek do specjalistów i przyspieszenie procesu diagnostycznego, dzięki któremu wiele chorób będzie można szybciej rozpoznać i tym samym szybciej zacząć leczenie. Co zyskają pacjenci?

szpital
23.08.2023 20:04 Czwarta osoba zakażona Legionellą nie żyje. Druzgoczące wieści przekazał dyrektor szpitala

W rzeszowskim szpitalu zmarł 70-letni mężczyzna. Dyrektor placówki Grzegorz Materna przekazał, że badania wykryły u mężczyzny obecność bakterii. To już czwarta ofiara.

badanie
23.08.2023 16:12 Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

Według badaczy z Instytutu Karolinska, uniwersytetu medycznego w Solnie, jedną z możliwych przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, jest wirus Epsteina-Barra (EBV). Wirusem na pewnym etapie życia zaraża się większość z nas – zdaniem badaczy ma go nawet 90% populacji. Jak objawia się EBV?

przychodnia
17.08.2023 16:25 Ogromna zmiana w przychodniach. Lepiej wiedzieć, zanim zaczniesz się zapisywać

Paszport i dowód osobisty to już nie jedyne obowiązujące dokumenty tożsamości. Do tej kategorii od lipca 2023 r. dołączył także mDowód, dokument dostępny w aplikacji mObywatel. Podczas rejestracji w szpitalu lub przychodni można posłużyć się nim tak jak wspomnianym dowodem osobistym. Czy pacjenci zechcą korzystać z tego rodzaju udogodnienia?

poranny ból głowy
17.08.2023 14:26 Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości

Przyczyn bólu głowy jest wiele. Czasem powoduje go chwilowe osłabienie, nieprawidłowy tryb życia lub inne przyczyny, które można uznać wręcz za błahe. Jednak poranny ból głowy to także objaw poważniejszych dolegliwości np. bezdechu sennego. Jak rozpoznać, że ból głowy powoduje akurat tę chorobę? O opinię na temat diagnostyki bezdechu sennego poprosiliśmy eksperta. 

brać leki
16.07.2023 11:05 Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

wywiad stopa cukrzycowa
15.07.2023 10:45 Stopa cukrzycowa - jak powstaje? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Cukrzyca to choroba, która niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Do jednych z nich należy stopa cukrzycowa, która wiąże się z zagrożeniem amputacji kończyny. Niestety pod względem liczby amputacji kończyn związanych z cukrzycą, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy. Jak objawia się stopa cukrzycowa? W jaki sposób dochodzi do rozwoju zespołu stropy cukrzycowej? Jak leczyć stopę cukrzycową? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

lekarz
05.07.2023 12:46 Od 1 lipca będą wchodzić zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Każdy powinien o tym wiedzieć!

Od 1 lipca 2023 r. przy każdym z oddziałów ratunkowych będzie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Nowe zarządzenie prezesa NFZ ma na celu zredukowanie kolejek i ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych. To jedna z największych zmian w systemie zdrowia od lat. O opinię na ten temat poprosiliśmy lek. internistę, diabetologa Agnieszkę Nowak-Musiej, ekspertkę ds. zarządzania klinicznego, menadżerkę ochrony zdrowia.

lekarz online
16.05.2023 11:11 Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystać

Telemedycyna nie jest już wyłącznie ciekawostką. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w każdej z dziedzin opieki zdrowotnej. Mimo iż nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, wciąż może pacjentom wiele zaoferować. Co więc kryje się pod pojęciem telemedycyna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

Agnieszka Graczyk-Szuster
26.04.2023 15:09 Co sądzą lekarze o wypaleniu zawodowym w medycynie oraz o polskiej służbie zdrowia? Pisze polska lekarka

Jakie zdanie mają lekarze na temat wypalenia zawodowego w medycynie oraz na temat systemu polskiej służby zdrowia? Pisze dr Agnieszka Graczyk-Szuster #Doktor Od Serca, kardiolożka, specjalistka chorób wewnętrznych, założycielka i prezeska Fundacji Kobiety Medycyny.   

kot
12.04.2023 09:48 Mruczenie kota leczy, czyli dlaczego właściciele kotów są szczęściarzami?

Kot należy do najpopularniejszych zwierząt domowych. Dawniej dzikie zwierzę stało się jednym z ulubionych towarzyszy człowieka. Udowodniono, że posiadanie mruczka ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Okazuje się, że kocie mruczenie wykazuje terapeutyczne działanie i wspiera m.in. zdrowy układ krążenia. 

konopie
08.03.2023 08:30 Ile kosztuje medyczna marihuana? Leczenie nią należy do niezwykle kosztownych

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. „Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

konopie lecznicze
06.03.2023 13:18 W jakich chorobach stosowana jest lecznicza marihuana? Rozmowa z ekspertem

Od kilku lat Polska należy do grupy państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne. Wciąż jednak tego typu terapia wzbudza wiele kontrowersji. Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Na co pomaga medyczna marihuana? Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną? Czy medyczna marihuana uzależnia? Jak dostać receptę na medyczną marihuanę? Ile kosztuje medyczna marihuana? Czy medyczna marihuana jest w Polsce refundowana? Na te i inne pytania odpowiada chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Lekarz online
19.03.2022 01:34 Lekarz online. Polacy są zaskoczeni sprawnością procedur i krótkimi terminami

Dlaczego lekarz online jest tak popularny?Formy i możliwości wizyty onlineKu zaskoczeniu wielu pacjentów, w czasie epidemii czas oczekiwania na wizytę [sprawdź online] u specjalisty jest znacznie krótszy niż w tradycyjnym trybie sprzed epidemii. Przykładowo zamiast długiego oczekiwania na konsultację ginekologiczną w celu wystawienia recepty na pigułki antykoncepcyjne, e-wizyta jest możliwa już w tym samym dniu, co rejestracja. Dodatkowymi plusami są: brak konieczności wychodzenia z domu, dojazdu do przychodni, czekania w kolejce i przebywania w tłumie obcych ludzi.Z dowolnego miejsca możemy rozpocząć leczenie nowo zdiagnozowanej choroby lub kontynuować leczenie wcześniej rozpoznanych chorób przewlekłych. Z powodu kwarantanny, utraty pracy i drastycznej zmiany trybu życia, wiele osób zdecydowało się skorzystać z telefonicznej porady poradni zdrowia psychicznego, psychologów i psychiatrów. Bardzo szerokie możliwości daje e-wizyta w formie video rozmowy. Znajdź lekarza online: https://www.znanylekarz.pl/Video rozmowaChatRozmowa telefonicznaWiadomości prywatnePodczas rozmowy telefonicznej, czatu lub video rozmowy (o wyborze formy decyduje lekarz) przeprowadzany jest wywiad lekarski, stawiana jest diagnoza oraz udzielana jest porada z zaleceniami. Lekarz może skierować na badania i konsultacje specjalistyczne, wystawić e-receptę i wystawić choremu zwolnienie L4. Konsultacja i diagnoza z zaleceniamiOmówienie wyników badańSkierowaniaE-receptyZwolnienie L4