Pacjenci.pl > Lekarz

Lekarz

Lekarz potocznie nazywany jest doktorem, jednak nie musi on posiadać takiego stopnia naukowego do wykonywania swojej pracy.

szpital
23.08.2023 20:04 Czwarta osoba zakażona Legionellą nie żyje. Druzgoczące wieści przekazał dyrektor szpitala

W rzeszowskim szpitalu zmarł 70-letni mężczyzna. Dyrektor placówki Grzegorz Materna przekazał, że badania wykryły u mężczyzny obecność bakterii. To już czwarta ofiara.

badanie
23.08.2023 16:12 Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

Według badaczy z Instytutu Karolinska, uniwersytetu medycznego w Solnie, jedną z możliwych przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, jest wirus Epsteina-Barra (EBV). Wirusem na pewnym etapie życia zaraża się większość z nas – zdaniem badaczy ma go nawet 90% populacji. Jak objawia się EBV?

przychodnia
17.08.2023 16:25 Ogromna zmiana w przychodniach. Lepiej wiedzieć, zanim zaczniesz się zapisywać

Paszport i dowód osobisty to już nie jedyne obowiązujące dokumenty tożsamości. Do tej kategorii od lipca 2023 r. dołączył także mDowód, dokument dostępny w aplikacji mObywatel. Podczas rejestracji w szpitalu lub przychodni można posłużyć się nim tak jak wspomnianym dowodem osobistym. Czy pacjenci zechcą korzystać z tego rodzaju udogodnienia?

poranny ból głowy
17.08.2023 14:26 Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości

Przyczyn bólu głowy jest wiele. Czasem powoduje go chwilowe osłabienie, nieprawidłowy tryb życia lub inne przyczyny, które można uznać wręcz za błahe. Jednak poranny ból głowy to także objaw poważniejszych dolegliwości np. bezdechu sennego. Jak rozpoznać, że ból głowy powoduje akurat tę chorobę? O opinię na temat diagnostyki bezdechu sennego poprosiliśmy eksperta. 

brać leki
16.07.2023 11:05 Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

wywiad stopa cukrzycowa
15.07.2023 10:45 Stopa cukrzycowa - jak powstaje? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Cukrzyca to choroba, która niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Do jednych z nich należy stopa cukrzycowa, która wiąże się z zagrożeniem amputacji kończyny. Niestety pod względem liczby amputacji kończyn związanych z cukrzycą, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy. Jak objawia się stopa cukrzycowa? W jaki sposób dochodzi do rozwoju zespołu stropy cukrzycowej? Jak leczyć stopę cukrzycową? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

lekarz
05.07.2023 12:46 Od 1 lipca będą wchodzić zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Każdy powinien o tym wiedzieć!

Od 1 lipca 2023 r. przy każdym z oddziałów ratunkowych będzie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Nowe zarządzenie prezesa NFZ ma na celu zredukowanie kolejek i ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych. To jedna z największych zmian w systemie zdrowia od lat. O opinię na ten temat poprosiliśmy lek. internistę, diabetologa Agnieszkę Nowak-Musiej, ekspertkę ds. zarządzania klinicznego, menadżerkę ochrony zdrowia.

lekarz online
16.05.2023 11:11 Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystać

Telemedycyna nie jest już wyłącznie ciekawostką. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w każdej z dziedzin opieki zdrowotnej. Mimo iż nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, wciąż może pacjentom wiele zaoferować. Co więc kryje się pod pojęciem telemedycyna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

Agnieszka Graczyk-Szuster
26.04.2023 15:09 Co sądzą lekarze o wypaleniu zawodowym w medycynie oraz o polskiej służbie zdrowia? Pisze polska lekarka

Jakie zdanie mają lekarze na temat wypalenia zawodowego w medycynie oraz na temat systemu polskiej służby zdrowia? Pisze dr Agnieszka Graczyk-Szuster #Doktor Od Serca, kardiolożka, specjalistka chorób wewnętrznych, założycielka i prezeska Fundacji Kobiety Medycyny.   

kot
12.04.2023 09:48 Mruczenie kota leczy, czyli dlaczego właściciele kotów są szczęściarzami?

Kot należy do najpopularniejszych zwierząt domowych. Dawniej dzikie zwierzę stało się jednym z ulubionych towarzyszy człowieka. Udowodniono, że posiadanie mruczka ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Okazuje się, że kocie mruczenie wykazuje terapeutyczne działanie i wspiera m.in. zdrowy układ krążenia. 

konopie
08.03.2023 08:30 Ile kosztuje medyczna marihuana? Leczenie nią należy do niezwykle kosztownych

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. „Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

konopie lecznicze
06.03.2023 13:18 W jakich chorobach stosowana jest lecznicza marihuana? Rozmowa z ekspertem

Od kilku lat Polska należy do grupy państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne. Wciąż jednak tego typu terapia wzbudza wiele kontrowersji. Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Na co pomaga medyczna marihuana? Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną? Czy medyczna marihuana uzależnia? Jak dostać receptę na medyczną marihuanę? Ile kosztuje medyczna marihuana? Czy medyczna marihuana jest w Polsce refundowana? Na te i inne pytania odpowiada chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Lekarz online
19.03.2022 01:34 Lekarz online. Polacy są zaskoczeni sprawnością procedur i krótkimi terminami

Dlaczego lekarz online jest tak popularny?Formy i możliwości wizyty onlineKu zaskoczeniu wielu pacjentów, w czasie epidemii czas oczekiwania na wizytę [sprawdź online] u specjalisty jest znacznie krótszy niż w tradycyjnym trybie sprzed epidemii. Przykładowo zamiast długiego oczekiwania na konsultację ginekologiczną w celu wystawienia recepty na pigułki antykoncepcyjne, e-wizyta jest możliwa już w tym samym dniu, co rejestracja. Dodatkowymi plusami są: brak konieczności wychodzenia z domu, dojazdu do przychodni, czekania w kolejce i przebywania w tłumie obcych ludzi.Z dowolnego miejsca możemy rozpocząć leczenie nowo zdiagnozowanej choroby lub kontynuować leczenie wcześniej rozpoznanych chorób przewlekłych. Z powodu kwarantanny, utraty pracy i drastycznej zmiany trybu życia, wiele osób zdecydowało się skorzystać z telefonicznej porady poradni zdrowia psychicznego, psychologów i psychiatrów. Bardzo szerokie możliwości daje e-wizyta w formie video rozmowy. Znajdź lekarza online: https://www.znanylekarz.pl/Video rozmowaChatRozmowa telefonicznaWiadomości prywatnePodczas rozmowy telefonicznej, czatu lub video rozmowy (o wyborze formy decyduje lekarz) przeprowadzany jest wywiad lekarski, stawiana jest diagnoza oraz udzielana jest porada z zaleceniami. Lekarz może skierować na badania i konsultacje specjalistyczne, wystawić e-receptę i wystawić choremu zwolnienie L4. Konsultacja i diagnoza z zaleceniamiOmówienie wyników badańSkierowaniaE-receptyZwolnienie L4