Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Lekarz

Lekarz

Lekarz – kim jest? Podstawowe informacje

Lekarz to osoba posiadająca wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne niezbędne do leczenia ludzi lub zwierząt we właściwym dla siebie zakresie, które to są potwierdzone odpowiednimi uprawnieniami. W Polsce kwalifikacje dla sprawowania zawodu lekarza można nabyć wyłącznie za pośrednictwem studiów wyższych.

Lekarz to zawód zaufania publicznego, którego obowiązuje szczególna etyka zawodowa. Wymaga ona od lekarzy wszelkich dziedzin wykazywania szczególnej empatii względem pacjentów, życzliwości, dociekliwości w działaniu oraz skrupulatności, która objawiać się ma w kompleksowym i skutecznym ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Przed rozpoczęciem praktyki w zawodzie lekarz musi złożyć Przyrzeczenie Lekarskie, którego protoplastą jest Przysięga Hipokratesa.

Klasyczna medycyna wyróżnia trzy rodzaje lekarzy: lekarz, lekarz dentysta i lekarz weterynarii. W ramach każdego z tych rodzajów, lekarz może wykształcić się w odpowiedniej dla siebie specjalizacji, których jest łącznie kilkadziesiąt. 

Jakie są specjalizacje lekarskie?

Specjalizacje lekarskie to nic innego jak szczegółowe kwalifikacje posiadane przez lekarza, uprawniające go do poruszania się w danym obszarze medycyny. Kształcenie lekarza w zakresie określonej specjalizacji może składać się z jednego modułu (w zależności od typu specjalizacji), jak i z dwóch modułów – dwuletnich studiów w zakresie ogólnym i czteroletnich w specjalistycznym.

Liczba specjalizacji lekarskich jest dość liczna i jest zawarta we właściwym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. W przypadku lekarzy można zdobyć wykształcenie w aż 77 różnych specjalizacjach. W przypadku lekarzy dentystów jest ich 9, a w przypadku lekarzy weterynarii – 19.

Do przykładowych specjalizacji lekarskich możemy zaliczyć chociażby chirurgię, diabetologię, kardiologię czy onkologię, choć trudno wymieniać najważniejsze spośród tak licznego grona. 

Czy trudno jest zostać lekarzem?

Zdobycie wykształcenia w sztuce medycznej z całą pewnością nie jest zadaniem łatwym – w przeświadczeniu wielu studia medyczne należą do jednych z najtrudniejszych we wszystkich. Przyszły lekarz w trakcie edukacji na uniwersytecie musi uzyskać biegłość w dziedzinie anatomii czy fizjologii, znać etiologię i metody leczenia podstawowych chorób, a także być stale gotowym – również w trakcie praktyki zawodowej – do stałego podnoszenia zakresu swoich kompetencji.

Tytuł zawodowy lekarza w Polsce można uzyskać po ukończeniu sześcioletnich studiów medycznych, choć w przypadku niektórych specjalizacji sama nauka może potrwać nawet 12 lat. Niemniej, aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu, należy jeszcze odbyć trzynastomiesięczny staż podyplomowy oraz zdać Lekarski Egzamin Końcowy.

Kwestię wykonywania zawodu przez lekarzy w Polsce reguluje Ustawa o zawodach lekarza i dentysty. W jej myśl dodatkowymi kryteriami umożliwiającymi pracę w zawodzie jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, nienaganna postawa etyczna i dobre zdrowie, umożliwiające wykonywanie zawodu.

Pokaż więcej

Metoda na sen: 4-7-8
11.09.2024 10:01 Metoda 4-7-8 to rewelacja. Dzięki niej zapomnisz o problemach z zasypianiem

Problemy z zasypianiem i bezsenność rzutują na nasze codzienne funkcjonowanie. Kiedy jesteśmy niewyspani, nie możemy być w pełni produktywni w pracy, a w domu bywamy nerwowi, bo często tak wyładowujemy swoje frustracje. Niestety, mnóstwo ludzi dobrze to zna. Spać po prostu trzeba, wiele osób ucieka się w związku z tym do farmakoterapii. Zanim jednak podejmie się ten, ostateczny, krok, warto przećwiczyć bardziej naturalne metody na sen. Jedną z nich jest "4-7-8” opracowana przez doktora Andrew Weila z Harvardu.

Jak objawia się infekcja COVID-19?
10.09.2024 15:50 Chorych na COVID-19 przybywa. Jak teraz objawia się infekcja koronawirusem?

Jesień to czas wzmożonych infekcji. Jedną z chorób, których obawiamy się w tym okresie najbardziej, jest COVID-19. Nie poszedł on w niepamięć zaraz po zakończeniu pandemii, ale wciąż istnieje.W gabinetach lekarskich cały czas pojawiają się pacjenci z objawami covidu. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tendencja wcale nie jest malejąca, chorych wręcz przybywa. 

Czy lekarz rodzinny może przepisać lek od specjalisty?
04.09.2024 09:06 Czy lekarz rodzinny może przepisywać leki od specjalisty? Jest jeden warunek

By dostać się do specjalisty, czasem trzeba bardzo długo czekać – wszyscy znamy realia. O wiele łatwiej już zapisać się do naszego lekarza rodzinnego. Dlatego bywa, że to właśnie jego prosimy o wystawienie recepty na lek, który stale przyjmujemy na zlecenie gastroenterologa, endokrynologa, czy neurologa.Nie zawsze się to jednak udaje. Czasem lekarz rodzinny "nie chce" wystawić takiej recepty. No właśnie – "nie chce", czy "nie może", ponieważ czuje się odpowiedzialny za nasze zdrowie? Warto posłuchać, co na ten temat ma do powiedzenia właśnie lekarz rodzinny.

Mierząc ciśnienie w domu, popełniamy wiele błędów.
30.08.2024 12:14 Lekarka tłumaczy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu. Wielu z nas popełnia ten błąd

Samodzielne mierzenie ciśnienia krwi w domu pozwala na stałe monitorowanie zdrowia, kiedy tylko coś nas zaniepokoi. Czujemy się słabiej, rozboli nas głowa, mamy zawroty – mierzymy ciśnienie i możemy, mniej więcej, określić, czy problem jest przejściowy, czy poważniejszy. Jeśli wynik nam się nie podoba, jeśli pojawia się częściej, wiemy, że szybko powinniśmy odwiedzić lekarza. Jednak domowe pomiary ciśnienia czasem nie są wiarygodne, a to wynika często z tego, że... nieprawidłowo się do nich zabieramy.

Te produkty tylko udają zdrowe. Lekarz wymienia
29.08.2024 10:22 Tych produktów lepiej nie kupuj. Lekarz wskazuje te, które tylko udają zdrowe

Ten, kto chce się zdrowo odżywiać, mniej więcej wie, czego powinien w swojej diecie unikać. Takie podstawowe informacje łatwo znaleźć – chodzi o produkty wysoko przetworzone, chipsy, słodycze, słodkie napoje gazowane, zupki instant, gotowe sosy, czy wszelkie fast-foody.Jednak jest wiele takich produktów, które sprawiają wrażenie zdrowych, a wcale nie są. Przykład? Choćby musli. Nawet jeśli na opakowaniu wyczytamy, że to same zboża i suszone owoce, to w składzie często możemy znaleźć mnóstwo cukru, a nawet soli. Na które jeszcze produkty powinniśmy uważać? Wymienia je lekarz, Marek Skoczylas.

Małpia ospa - co to za choroba?
28.08.2024 10:50 Małpia ospa rozprzestrzenia się poza granice Afryki. Co to za choroba?

Czy grozi nam kolejna pandemia? Dociera do nas coraz więcej informacji na temat wirusa mpox, czyli małpiej ospy. Choroba rozprzestrzenia się już poza granice Afryki, a wirus mutuje bardzo szybko – szczególnie nowy typ Clade 1b.Wzbudziło to na tyle silny niepokój Światowej Organizacji Zdrowia, że 14 sierpnia ogłosiła ona międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.

Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla dzieci?
27.08.2024 08:05 Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla młodzieży? To, co mówi lekarz, może zaskoczyć

Piwo bezalkoholowe z definicji nie zawiera alkoholu lub zawiera minimalną jego ilość – poniżej 0,5 proc. Cieszy się dużą popularnością wśród osób, które lubią smak piwa, ale nie chcą, z różnych przyczyn, pić alkoholu.Wiele osób jest zdania, że piwo bezalkoholowe piwem jest tylko z nazwy i że to “zwykły” napój. W związku z tym pozwalają go nawet pić dzieciom. Zresztą, zgodnie z prawem osoba niepełnoletnia może kupić w sklepie piwo 0 proc. Ale czy to na pewno jest zdrowe dla młodego organizmu? Warto posłuchać lekarza.

problemy z zaśnięciem
16.08.2024 10:53 Masz problem z zasypianiem? Lekarz zdradził 1 banalny trik, po którym uśniesz jak dziecko

Problemy z zasypianiem bywają naprawdę irytujące. Zwłaszcza kładąc się spać po ciężkim dniu i mając świadomość tego, że kolejnego czka wczesna pobudka. Okazuje się, że istnieje sposób, który pomoże zasnąć w dosłownie kilka minut. Dla swoich odbiorców w mediach społecznościowych zaprezentował go znany w sieci lekarz.

kardiolog
14.08.2024 07:49 Kardiolog radzi: dla dobra serca zwróć uwagę na te 5 nawyków

Choroby serca to najczęstszy powód przedwczesnych zgonów. Lekarze kardiologii przypominają, że chcą wzmocnić ten organ, a tym samym zwiększyć szanse na dłuższe, zdrowe życie, można wprowadzić do codziennego funkcjonowania kilka zmian. Uważają, że dzięki nim serce będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.

operacja
10.08.2024 16:24 W gdańskim szpitalu wyjęli z pacjentki 30-kilogramowego guza. To nie był zwykły zabieg

Jak donoszą lokalne media, w szpitalu w Gdańsku miał miejsce niecodzienny zabieg, w jakim nawet doświadczeni lekarze nie mieli jeszcze okazji brać udziału. Jedna z pacjentek, która trafiła pod opiekę tamtejszych medyków, miała 30-kilogramowego guza.

wakacje lekarz
10.08.2024 07:17 Wybierasz się na urlop samochodem? Lekarz zdradza, o czym koniecznie powinien pamiętać kierowca

Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróż. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, nawet na długie trasy, wciąż pozostaje samochód. Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich kierowców, którzy na urlop planują dostać się autem. O tym nie powinni zapomnieć.

walizka pluskwy
08.08.2024 14:51 Lekarz ostrzega: nigdy nie otwieraj walizki od razu po powrocie z wakacji. Powód zaskakuje

Powrót z urlopu bywa trudny. Dla dużej części podróżników, jedną z najbardziej znienawidzonych czynności po przybyciu do domu jest rozpakowanie walizek. Lekarz informuje, że nawet lepiej, gdy te pozostaną jakiś czas zamknięte. Choć wydaje się to niedorzeczne, jego zdaniem ma sens i sprawi, że nie sprowadzimy na siebie kłopotów.

Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne?
05.08.2024 06:51 Czy można iść do lekarza po rozwiązaniu umowy o pracę? Sprawdź, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne

Opłacanie składki zdrowotnej jest gwarancją dostępu do usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu możemy korzystać z konsultacji lekarskich bez dodatkowych opłat, jesteśmy także uprawnieni do przebywania w szpitalach.To ubezpieczenie gwarantuje nam np. umowa o pracę lub umowa zlecenie. Problem pojawia się, kiedy dostajemy wypowiedzenie z pracy. Jak długo możemy wtedy korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Dlaczego anemia nawraca?
02.08.2024 12:11 Anemia wciąż nawraca? Lekarz wyjaśnia, dlaczego tak może się dziać

Anemia to inaczej niedokrwistość. Może mieć różne przyczyny, a jedną – i najczęstszą – z nich jest niedobór żelaza. Bywa, że choć przyjmujemy zalecone leki, a nawet staramy się dostarczać sobie żelaza z dietą, anemia wciąż nawraca. Dlaczego tak się dzieje?Przyczyn nawracającej anemii może być wiele. To mogą być choroby przewlekłe, wady genetyczne, czy bardzo obfite miesiączki. Ale powód czasem bywa prozaiczny. Wyjaśnia go lekarz.

Co oznacza "złapać wilka"? To może być zapalenie pęcherza
31.07.2024 13:16 "Nie siedź na kamieniu, bo dostaniesz wilka". Lekarz tłumaczy, co to właściwie znaczy

Każdy z nas słyszał to wielokrotnie: "Nie siadaj na zimnym, bo możesz dostać wilka". Ale... o co tu chodzi? Jakiego wilka? Czy "wilk" to inna nazwa jakiejś tajemniczej choroby? Na wszelki wypadek nie siadamy na betonie, ani innych zimnych powierzchniach, choć nie do końca jesteśmy przekonani, czy to właściwie ma sens.Okazuje się, że pod określeniem "złapać wilka" kryć się może kilka chorób, choć właściwie tylko jedną da się medycznie uzasadnić. Wyjaśnia to lekarz.

pluskwy
30.07.2024 08:42 Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?

Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Żywią się ludzką krwią, a ich ugryzienia nierzadko wywołują naprawdę duży dyskomfort. Jak poznać, że pojawiły się do domu, czym leczyć rany i najważniejsze, jak się ich pozbyć? Czy w przypadku ukąszenia od razu skonsultować się z lekarzem, albo skorzystać ze środków dostępnych w aptece?Pogryzienie przez pluskwy niektórym myli się z tym spowodowanym przez komary, jednak w tym przypadku konsekwencje zdrowotne mogą być o wiele bardziej poważne. Ze względu na ich specyfikę, są aktywne tylko nocą. To czas, kiedy śpiący ludzie nie są w stanie świadomie się przed nimi ochronić. Czy istnieją domowe sposoby, dzięki którym ryzyko ich pojawienia się w domu będzie mniejsze? Niektóre środki, które wykorzystuje się w walce z nimi, możesz mieć nawet pod ręką, jednak to nie one gwarantują największą skuteczność. Okazuje się, że to wcale nie takie proste.

Nietrzymanie moczu, dr Katarzyna Jórasz
29.07.2024 08:46 Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Kwestia ta jest nie tylko uciążliwa, ale i przez większość uważana za wstydliwą. Z czego wynikają kłopoty z kontrolą nad pęcherzem moczowym i jak z nimi walczyć? Kiedy zgłosić się do lekarza i jak wyglądają ćwiczenia pomagające zapanować nad nietrzymaniem moczu?Nietrzymanie moczu to często nie tylko krępujący kłopot, ale także duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od wieku nie należy traktować go jako objaw, z którym trzeba nauczyć się żyć. Wręcz przeciwnie to odstępstwo od normy a zlokalizowanie jego przyczyny może przyczynić się do jej wyeliminowania. Odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia są w stanie skutecznie pomóc uporać się z dysfunkcją któregoś z etapów procesu wycieku moczu.

Lekarz radzi, jak uniknąć anginy latem.
26.07.2024 09:48 Mnóstwo chorych w przychodniach. Laryngolog radzi, jak uniknąć anginy

Lato, gorąco, a ty czujesz, że zaczyna cię boleć gardło? To może być angina! Wbrew pozorom, o tej porze roku choruje mnóstwo ludzi, a do wielu zakażeń doprowadzamy sami niewłaściwymi nawykami, takimi, jak np. picie bardzo zimnych napojów, ale nie tylko. Lekarz tłumaczy, jak można uniknąć zachorowania na anginę.

lekarz
16.07.2024 09:43 5 objawów zakrzepicy. Kiedy iść do lekarza?

Zakrzepica to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Jej wystąpienie może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a niekiedy nawet śmierci. Niektórzy eksperci twierdzą, że to problem społeczny powiązany z prowadzonym trybem życia. Po czym ją poznać i w porę udać się do lekarza? Oto 5 objawów zakrzepicy.

Przesądy związane ze śmiercią
30.06.2024 10:54 Czy po zgonie w domu trzeba otwierać okna? Znany przesąd może być groźny

Panuje popularny przesąd, że po zgonie w domu należy otworzyć okna, aby dusza zmarłego wyleciała swobodnie. Okazuje się jednak, że zwłaszcza w upalne dni ten przesąd może być groźny! Dlaczego?

Waldemar Kozerawski z zakazem wykonywania zawodu
25.06.2024 16:52 Waldemar Kozerawski ukarany przez Izbę Lekarską. Dostał zakaz wykonywania zawodu

Waldemar Kozerawski, partner Magdy Gessler od wielu lat, stanął przed Trybunałem Dyscypliny Lekarzy i Chirurgów Ontario. Został zawieszony w prawie do wykonywania zawodu. Powód? Przepisywał bliskim leki, w tym uzależniający oksykodon, a także wykonywał im zabieg botoksu. 

Lekarz, bieganie
22.06.2024 15:55 Jakie są przeciwskazania do biegania? Zapytaliśmy o to lekarza

Bieganie to obecnie jeden z najmodniejszych sportów. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, hartuje ciało i ducha. Niestety nie wszyscy mogą uprawiać tę cudowną dyscyplinę. Oto, kto powinien unikać biegania, zapytaliśmy lekarza.Prof. dr hab. n. med Piotr Pruszczyk, z którym mieliśmy okazję rozmawiać to specjalista kardiologii, angiologii, hipertensjologii i chorób wewnętrznych. Jest autorem ponad 300 prac naukowych na temat zdrowia. Co sądzi na temat biegania?

Lekarz ze strzykawką
20.06.2024 11:56 Horror w Trójmieście. Fałszywy lekarz przyjmował pacjentów. Poszkodowane mnóstwo osób

Mężczyzna, który nie był lekarzem, ba – nie posiadał wykształcenia medycznego, wystawiał pacjentom zwolnienia lekarskie i recepty. Pacjentów przyjmował na wizytach domowych w Gdyni. Fałszywy lekarz odbył łącznie 46 wizyt.  Jak tłumaczył, “zastępował kolegę”. Co ciekawe, po ujawnieniu sprawy, niespodziewanie zmarł. Śledztwo w jego sprawie wszczęła  prokuratura. Lekarzowi, którego “zastępował” grozi do ośmiu lat więzienia.

Chirurdzy
29.05.2024 07:51 Bunt chirurgów w szpitalu w Opolu. 5 tys. złotych dniówki to za mało, żeby pracować

Szpital Wojewódzki w Opolu od 16 maja mierzy się z poważnymi brakami kadrowymi na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Wszyscy chirurdzy zdecydowali się odejść z pracy, a sytuacja była na tyle poważna, że odwołano wszystkie planowane zabiegi.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

dni wolne od pracy
15.03.2024 18:06 Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych
04.03.2024 18:23 Jaka jest przyszłość ochrony zdrowia w Polsce? Rusza IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Katowice, 21.02.2024 r. – Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) to wyjątkowe forum interdyscyplinarnej dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla systemów opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 3,7 tys. gości. Wartość merytoryczna debat prowadzonych podczas wydarzenia jest wypadkową wiedzy, którą z uczestnikami dzielą się wybitni eksperci, naukowcy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz biznesu. 

zwolnienie lekarskie
09.10.2023 15:29 Jesteś na zwolnieniu. Czy o L-4 musisz powiadamiać pracodawcę?

Informacja o zwolnieniu L-4 trafia do pracodawcy błyskawicznie. Mimo to pracownik wciąż ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę . Co więcej, ma na to określony czas!  Jeśli tego nie zrobi, konsekwencje mogą być poważne.   

  • 1
  • 2