Pacjenci.pl
Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja

pixabay.com

Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kinga Chęcińska

Udostępnij:

Skręcenie stawu charakteryzuje się uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł wywołanym przez ruch, który przekracza naturalny zakres ruchu tego stawu. Jest jedną z najpowszechniejszych kontuzji kończyn dolnych – w Polsce skręcenie stawu skokow

Skręcenie stawu – definicja i przyczyny

Skręcenie stawu jest urazem, który charakteryzuje się uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł na skutek ruchu wykraczającego poza fizjologiczny zakres ruchu tego stawu. Pojawia się w wyniku działania siły, która przekracza wytrzymałość stabilizujących staw więzadeł.Do skręcenia może dojść podczas aktywności fizycznej bądź upadków, np. na skutek gwałtownego odwrócenia, wykręcenia lub zgięcia kończyny. Często występuje ono u osób, które uprawiają piłkę nożną, jazdę na deskorolce, jazdę na nartach, bieganie oraz jazdę na łyżwach lub rolkach.Pośród czynników zwiększających ryzyko skręcenia znajduje się także nadwaga, słaba kondycja fizyczna oraz noszenie obuwia utrudniającego poruszanie się (np. na zbyt wysokim obcasie lub koturnie).

Stopnie skręcenia stawu

Na skutek skręcenia stawu dochodzi do uszkodzenia struktur okołostawowych o różnym stopniu.

Stopień pierwszy jest skręceniem lekkim, któremu towarzyszy tkliwość, miejscowy obrzęk oraz nieznaczne upośledzenie czynności. Nie występuje jednak ruchomość patologiczna stawu.

Stopień drugi określa się jako skręcenie średnie. Objawy takie jak ból, obrzęk i upośledzona czynność stawu są o wiele bardziej nasilone. W tym przypadku stwierdza się również nieznaczną ruchomość patologiczną stawu.

Stopień trzeci to skręcenie ciężkie. Charakteryzuje się ono bardzo silnym bólem, znacznym obrzękiem oraz zupełną niestabilnością stawu. Występuje również widoczna ruchomość patologiczna stawu.

Skręcenie stawu – objawy

Do głównych objawów skręcenia stawu należy ostry, uporczywy ból, który występuje nawet w spoczynku i nasila się podczas ruchu oraz prób chodzenia. Pojawia się widoczna opuchlizna i zasinienie skóry (w pewnych przypadkach może wytworzyć się krwiak). Staw jest niestabilny, jego ruchomość pozostaje ograniczona, a w miejscu urazu występuje nadmierna tkliwość.

Skręcenie stawu – pierwsza pomoc

W przypadku skręcenia stawu pierwsza pomoc może wpłynąć na złagodzenie bólu oraz zapobiec pogłębianiu się urazu. Jeżeli podejrzewamy u siebie lub drugiej osoby skręcenie stawu, w pierwszej kolejności należy zaprzestać jakiegokolwiek ruchu i ułożyć kończynę w wygodnej pozycji. Jeżeli uraz dotyczy stawu skokowego, powinno się zdjąć obuwie oraz odzież, które przylegają do kostki. Aby zapobiec powiększaniu się obrzęku, należy unieść kończynę powyżej wysokości serca. Następnie powinno się wykonać zimny okład (np. z użyciem lodu) i w miarę możliwości usztywnić staw.

Skręcenie stawu - rozpoznanie

W celu rozpoznania skręcenia stawu niezbędny jest wywiad lekarski. Pamiętajmy, że nawet jeżeli skręcenie wygląda na lekkie i nie towarzyszą mu poważne objawy, warto skorzystać z porady medycznej – takie postępowanie zmniejsza ryzyko komplikacji oraz powikłań.W trakcie badania lekarskiego ortopeda ocenia występujące u pacjenta objawy i porównuje wygląd oraz tkliwość obu stawów. Ponadto przy urazie stawu skokowego wykonuje się zazwyczaj badanie RTG, a przy urazie stawu kolanowego – badanie USG (pomaga ono ocenić stopień uszkodzenia więzadeł). Przy poważniejszych skręceniach może być konieczne wykonanie rezonansu magnetycznego.

Leczenie i rehabilitacja

Skręcenie stawu w większości przypadków wiąże się z czasowym unieruchomieniem.Leczenie polega przede wszystkim na odpoczynku i zupełnym odciążaniu stawu. W ciągu pierwszych dni pacjent powinien poruszać się wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne, najlepiej korzystając z kul.Miejsce urazu należy regularnie schładzać okładami z lodu lub żelowymi kompresami. Tak samo jak podczas udzielania pierwszej pomocy, zaleca się ułożenie kończyny powyżej wysokości serca.Przy skręceniach pierwszego i drugiego stopnia w celu usztywnienia stawu stosuje się bandaż elastyczny lub opaski uciskowe. Z kolei przy niektórych skręceniach trzeciego stopnia (szczególnie stawu kolanowego) konieczne jest założenie gipsu, zazwyczaj na okres 21 dni.Jeżeli uraz był na tyle poważny, że czasowe unieruchomienie stawu nie wystarczy, wykonuje się zabieg artroskopii – zdecydowanie zmniejsza to okres powrotu do całkowitej sprawności.W przypadku ciężkich uszkodzeń stawu może być konieczne odbycie specjalistycznej rehabilitacji, połączonej z masażem tkanek głębokich.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >