Pacjenci.pl Zdrowie Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków
canva

Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków

18 grudnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Przyjmowanie semaglutydu bez konsultacji z lekarzem może mieć tragiczne skutki. Jest to lek dla osób chorujących na cukrzycę, choć w ostatnim czasie znalazł nowe „zastosowanie” jako środek odchudzający. W USA znacznie zwiększa się liczba osób, które przedawkowały preparat.

Coraz więcej osób przedawkowuje semaglutyd

W USA odnotowano ok. 3000 przypadków zatrucia semaglutydem – jest to 15-krotny wzrost, biorąc pod uwagę 2019 r. Jak wynika z ustaleń lekarzy w większości przypadków pacjenci przyjmowali tylko leki z semaglutydem. Semaglutyd sprzedawany jest pod nazwami handlowymi Ozempic i Wegovy. Mimo iż jest to przede wszystkim lek na cukrzycę, stosuje się go także jako środek odchudzający – tego rodzaju zastosowanie zostało zatwierdzone w 2021 r.

Kuracja z zastosowaniem semaglutydu może spowodować działania niepożądane – nawet jeśli preparat jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. U pacjenta wystąpić mogą nudności, zaparcia i działania niepożądane ze strony żołądka i jelit – nasilenie ich pojawia się zwłaszcza na początku kuracji.

Największe ryzyko przedawkowania leku występuje podczas stosowania tzw. preparatów złożonych, które zaczęto stosować, gdy pojawiły się deficyty leku.

Projekt bez nazwy - 2023-12-18T153451.322.png

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza
Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

Fałszywy i prawdziwy Ozempic

W 2022 r. Ozempic stał się popularnym wśród celebrytów sposobem na odchudzanie. Spowodowało to ogromne zainteresowanie preparatem, aż w końcu popyt był większy niż podać. Zaczęły więc pojawiać się sfałszowane wersje leku – dostępne były także w Polsce. Sfałszowany Ozempic umożliwiał m.in. wstrzyknięcie dawek w wielkości od 0 do 80, a oryginalny Ozempic tylko dawkę w wielkości 1 mg.

W październiku br. Główny Inspektor Farmaceutyczny apelował, by uważać na fałszywy Ozempic dostępny w Unii Europejskiej. Preparat mógł nawet spowodować zgon.

Bezpieczne stosowanie Ozempicu

Jeśli kupiłeś w aptece Ozempic, sprawdź, co jest napisane na ulotce dołączonej do leku – upewnij się, czy jest to oryginalny wstrzykiwacz Ozempic. Jeśli podejrzewasz, że urządzenie jest sfałszowane, nie korzystaj z niego – może doprowadzić to do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jeśli okazało się, że wstrzykiwacz nie jest oryginalny, należy zwrócić go do apteki. By uniknąć tego rodzaju pomyłki, warto zawsze kupować leki tylko w legalnych aptekach.

Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!
Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic? Kluczowe te 3 rzeczy:
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko