Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.10.2023 11:42

Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!

ozempic
Canva//GIF

Drgawki, które sprawiły, że musieli zostać hospitalizowani – taki był efekt przyjęcia podrobionego leku na odchudzanie. Ozempic w hurtowych ilościach trafił do aptek w całej Europie. Tłumaczymy, jak rozpoznać fałszywkę.

Kilka osób trfiło do szpitala po zażyciu fałszywego leku na odchudzanie. Myślały, że to oryginalny Ozempic. W dodatku wstrzykiwacz z lekiem dostały od nieświadomego niczego lekarza  - pierwsze ofiary podrobionego Ozempiku w Europie. 

Od kilku dni Główny Inspektorat Farmacueutyczny alarmuje Polaków, żeby uważali na ten lek, bo rynek Unii Europejskiej zalały (bo chodzi o hurtowe ilości) sfałszowane leki na odchudzanie - chodzi o Ozempic. 

Pacjenci z drgawkami i silnym spadkiem glukozy we krwi trafili do szpitali w Austrii. Tamtejszy resort zdrowia natychmiast podał to do wiadomości publicznej, a news podchwyciły europejskie media, m.in. BBC, bo podrobiony lek dla chorych z cukrzycą jest stosowany przez wiele osób także, jako lek odchudzający. A ze względu na swoją popularność, jest także masowo podrabiany. 

Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic?

Austriaccy lekarze alarmują, że pacjenci, którzy przyjęli fałszywy Ozempic mieli „poważne skutki uboczne”. Wśród nich wymieniają skrajnie niski poziom cukru we krwi, a także i drgawki.

Kontrola składu podrobionego leku wykazała, że na pewno fałszywka udająca Ozempic zawierała insulinę, zamiast aktywnego składnika leku, którym powinna być substancja o nazwie semaglutyd. 

Okazało się, że pacjenci, którzy trafili do szpitala, kupili i przyjęli fałszywy Ozempic nie samodzielnie, ale za pośrednictwem nieświadomego, że to podróbka, lekarza. To pokazuje, jak wiele osób, także w ochronie zdrowia żyje w nieświadomości.

Tym razem sfałszowane leki miały na opakowaniu bardziej intensywny i ciemniejszy niebieski odcień niż oryginał. Ale wiadomo, że oszuści widząc, że już coraz więcej osób wie, po czym poznać podróbkę, będzie dopracowywać fałszywki, żeby były nie do odróżnienia od prawdziwych.

Jak rozpoznać podrobiony Ozempic? Kluczowe są trzy rzeczy:

1.Sfałszowany wstrzykiwacz umożliwia nastawienie różnych dawek od 0 do 80, zatem podczas nastawiania dawki, w okienku dawki, mogą być widoczne różne dawki i jest ich wiele;

2. Podczas przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz wydłuża się, czyli wysuwa się z niego element, na którym widoczne są różne cyfry i liczby od 0 do 80;

3. Skala oraz liczby widoczne są na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza.

Polski Główny Inspektorat Farmaceutyczny już zamieścił na swojej stronie informację, jak rozpoznać fałszywy Ozempic. (Zdjęcie poniżej ze strony GIF):

Ozem-dlugopis.jpg

Lek na odchudzanie, stosowany przez Adele, skuteczniejszy niż popularny Ozempic! Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic? Kluczowe te 3 rzeczy:

Jak rozpoznać sfałszowany Ozempik?

A że hurtowe ilości trafiły już do hurtowni zaopatrujących apteki w krajach Unii Europejskiej, bądźcie czujni! Niezależnie od tego, czy przyjmujecie lek ze względu na cukrzycę, czy też skusiliście się wizją szybkiego schudnięcia. Pamiętajcie, że lek ma też wiele objawów ubocznych, m.in. działa szkodliwie na śluzówkę żołądka i jelit. Dlatego odchudzając się spróbujcie postawić na dietę, ruch i leczenie kompulsywnego objadania się z pomocą psychologa i leków, ale od psychiatry, a nie odchudzających. 

Ozempic - co to za lek i jak działa?

Miał być lekiem dla osób z cukrzycą typu 2. Okazało się, że zmniejsza też apetyt i odchudza. Wtedy Ozempic zaczął być masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają. Naukowcy ostrzegali, że niedawne badania pokazały, że może mieć groźne dla układu pokarmowego działania niepożądane. 

Ozempic to lek z grupy analogów GLP-1, czyli hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza apetyt. Preparat podaje się raz dziennie przy pomocy specjalnego urządzenia wyglądem przypominającego długopis. Ozempic stosuje się głównie w leczeniu cukrzycy typu 2. Nie jest typowym preparatem na odchudzanie, jednak ze względu na swoje właściwości zmniejszające apetyt, jest również wykorzystywany w leczeniu nadwagi i otyłości. 

Ozempic może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka czy zapalenie trzustki, dlatego należy go stosować tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. 

Źródło: BBC, GIF. Więcej o sfałszowanym Ozempiku czytaj tu:

https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue


 

Polecane