Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca – co to jest? Jak powstaje?

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, należąca do grupy chorób metabolicznych i autoimmunologicznych (w przypadku cukrzycy typu 1). W zależności od rodzaju cukrzycy, charakteryzuje się ona całkowitą lub częściową niezdolnością organizmu do produkcji insuliny, wobec czego chory cierpi na hiperglikemię. Jest to stan, w którym poziom cukru we krwi osoby znacznie przekracza normy właściwe dla zdrowego człowieka. Nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca jest stanem groźnym dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Według danych WHO na całym świecie chorych na cukrzycę jest aż 440 milionów ludzi – w samej Polsce są to 3 miliony, jednak dane te mogą być nieco zaniżone z uwagi na nieoczywisty przebieg niektórych rodzajów choroby.

Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 – różnice 

Istnieje kilka rodzajów cukrzycy, z czego do podstawowych zaliczamy jej dwa typy. Jest to cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2. Cukrzyca typu 1 jest zdecydowanie najgroźniejsza dla życia i zdrowia człowieka, objawia się nagle, a jej początek zwykle jest ostry i wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Przyczyny jej powstawania nie są znane – uznaje się, że mogą ją warunkować czynniki genetyczne, wirusy o nieznanej etiologii, a nawet czynniki psychiczne. 

Z cukrzycy typu 1 nie można się wyleczyć, ponieważ trzustka chorego ulega stopniowej degradacji, aż do całkowitego uszkodzenia wysp trzustkowych. Pacjent zmuszony jest do częstego badania poziomu cukru we krwi i suplementowania insuliny przy pomocy zastrzyków, zgodnie z potrzebami dietetycznymi (terapia insulinowa).

Zdecydowanie mniej groźna ale też i trudniejsza w wykryciu jest cukrzyca typu 2. Trzustka chorych w tym przypadku jest zdrowa, ale pacjenci wykazują insulinooporność, a więc znacznie mniejszą wrażliwość na insulinę. Cukrzyca typu 2 stanowi 80% zachorowań na cukrzycę. Terapia insulinowa zazwyczaj jest niepotrzebna – wystarczy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, których brak (wraz z otyłością) stanowi główną przyczynę cukrzycy.

Do innych rodzajów cukrzycy może należeć cukrzyca ciążowa (przemijająca w trakcie połogu) czy szereg innych chorób, mających zazwyczaj podłoże genetyczne lub środowiskowe.

Cukrzyca – zagrożenia 

Cukrzyca, a w szczególności cukrzyca typu 1, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Zbyt wysoki stan hiperglikemii może doprowadzić do śpiączki, a w konsekwencji śmierci – podobnie może zadziałać hipoglikemia, a więc zbyt niski poziom cukru we krwi (pojawiający się na przykład w przypadku niewłaściwej podaży insuliny zewnętrznej).

Nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca może doprowadzić także do rozmaitych powikłań. Wśród nich wymienia się takie jak: niewydolność serca, udar mózgu, retinopatia cukrzycowa, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie nerek, choroby dziąseł i zębów czy podatność na infekcje.

Pokaż więcej

Cukrzyca - zmiany skórne
15.06.2024 16:25 Tak się objawia cukrzyca. Chorobę rozpoznasz po zmianach na skórze

To jedna z kilku najważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI w. – cukrzyca. Ma dwie zasadnicze odmiany: typ 1. i typ. 2. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że typ. 1 jest od nas niezależny. Na typ. 2 sami pracujemy. A czy można je jakoś odróżnić po objawach?I tak, i nie. Objawy w obu typach cukrzycy są do siebie podobne, ale w typie 1. występują gwałtownie. W typie 2. rozwijają się powoli, często przez długie lata i ciężko przypisać je od razu właśnie cukrzycy. Ale do myślenia powinno nam dać to, co dzieje się z naszą skórą.

Glukometr, pieniądze
13.06.2024 09:36 Dodatkowe pieniądze dla cukrzyków. Ile wynosi zasiłek dla diabetyków i jak go dostać?

Niewiele osób o tym wie, ale cukrzyca typu 1 uprawnia do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Obecnie wynosi on 215,84 zł miesięcznie, ale kwota ta ma wzrosnąć do końca sierpnia, a więc jeszcze w tym roku. Co istotne, świadczenie należy się wszystkim chorym, niezależnie od dochodów. Mogą je pobierać nawet obcokrajowcy. Jak otrzymać dodatek dla chorych na cukrzycę, gdzie złożyć wniosek i ile wynosi?

Janusz Rewiński
07.06.2024 11:12 Na to chorował Janusz Rewiński. Choroba dotyka prawie 3 milionów Polaków. Pierwsze objawy

Janusz Rewiński cierpiał na schorzenie, które dotyczy nawet 2,7 milionów dorosłych Polaków. Mowa o cukrzycy, której aktor prawdopodobnie nie leczył. 

Janusz Rewiński
06.06.2024 16:30 Wiadomo, na co chorował Janusz Rewiński. Przyjaciel twierdzi, że nie chciał się leczyć

Do mediów dotarła niedawno wstrząsająca informacja o śmierci Janusza Rewińskiego, jednego z najlepszych polskich aktorów, odtwórcy kultowej roli Stefana "Siary" Siarzewskiego z filmu Killer. O tym, jak wyglądały jego ostatnie lata i na co chorował, opowiedział Krzysztof Piasecki, przyjaciel aktora.

Ciasto drożdżowe
27.05.2024 12:24 Ciasto drożdżowe. Czy cukrzycy mogą je jeść?

Chorzy na cukrzycę powinni unikać cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Nie oznacza to jednak, że przy dobrze wyregulowanej cukrzycy i prawidłowej masie ciała, powinni unikać słodkości. Są jednak takie, które nieszczególnie im służą. A co z ciastem drożdżowym? Czy cukrzycy mogą je jeść?Cukrzyca to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniu wydzielania lub produkcji insuliny – jednego z najważniejszych hormonów w ludzkim ciele. Choroba dzieli się na kilka rodzajów, m.in. cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz ciążową. Na całym świecie na cukrzycę może cierpieć prawie 500 mln osób. Do 2040 roku liczba ta ma wzrosnąć do 650 mln.

Z lewej strony truskawki, z prawej badanie glukometrem
21.05.2024 10:16 Zaczął się sezon na truskawki. Czy cukrzycy mogą ją jeść?

Zawierają mnóstwo witaminy C, są pachnące i zdrowe. Mowa o truskawkach – jednych z ulubionych owoców Polaków. Czy cukrzycy mogą je jeść? Cukrzyca to przewlekła choroba polegająca na zaburzeniach produkcji lub wchłaniania insuliny. W Polsce może chorować na nią 2,5 miliona osób, z czego aż 20 proc. z nich może tego nie wiedzieć. Najczęściej bywa diagnozowana u osób dorosłych. 

Starsza kobieta siedzi na łóżku i bada glukometrem poziom cukru
09.05.2024 12:09 Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że cukrzyca typu 2 sprzyja zachorowaniu na raka trzustki, piersi i jelit. Odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ lekarzom będzie łatwiej wytypować osoby z grup ryzyka.

Ojciec Mateusz, Michał Piela
29.04.2024 10:33 Aktor "Ojca Mateusza" schudł 30 kilogramów. Jak to zrobił?

Michał Piela najbardziej znany jest serialowej publiczności z serialu “Ojciec Mateusz”. Nie jest tajemnicą, że przez lata aktor zmagał się z nadwagą, która sprawiła, że jego zdrowie zaczęło się pogarszać. Piela zachorował na cukrzycę typu drugiego.Problemy ze zdrowiem zmotywowały aktora do tego, by zawalczyć o lepszy wygląd i zrzucić zbędne kilogramy. Aspirant z hitowego serialu TVP schudł już 30 kilogramów. Jak teraz wygląda?

Kobieta mierzy cukier, obok owoce
22.04.2024 12:59 Tych rzeczy nie jedz, jeśli masz cukrzycę. Mogą być zabójcze

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opublikowało zalecenia dietetyczne dla osób chorych na cukrzycę typu 2. Specjaliści zwrócili uwagę, że nieprawidłowa dieta stwarza ogromne zagrożenie dla chorych.Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna objawiająca się podwyższeniem stężeniem glukozy i zwiększeniem wrażliwości komórek na działanie insuliny, co powoduje upośledzenie jej wydzielania. Nieprawidłowo leczona może doprowadzić do chorób oczu, serca, nerek, a także do stanu zagrażającego życiu – hiperglikemii. Za jedną z przyczyn choroby uważa się złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Mandaryna – tancerka chora na cukrzycę
17.04.2024 13:46 Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją "psiapsi"

Mówi się, że “choroba nie wybiera” i to prawda. Cukrzyca dotyka zarówno biednych, jak i znanych i bogatych. Nie ominęła też wielu polskich gwiazd. Oto ich historie.Cukrzycę w Polsce może mieć nawet 2,5 mln osób, z czego 25 proc. chorych o tym nie wie. Pierwsze objawy bywają nietypowe: pojawia się ogromne pragnienie, rany przestają się goić, pojawia się grzybica. U niektórych choroba zostaje wykryta po latach. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

Polscy piłkarze podczas treningu
18.03.2024 15:05 Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem

Jest reprezentantem Polski i bramkarzem francuskiego klubu OGC Nice. Co więcej, w tym sezonie jest jednym z najlepszych europejskich bramkarzy. Marcin Bułka, bo o nim mowa, wyznał, że jest nieuleczalnie chory. Z chorobą zmaga się od ponad 10 lat. Co dolega Marcinowi Bułce? 

Cukrzyca, choroby
16.03.2024 21:03 Przełomowe badania lekarzy. Znaleźli sposób na wyleczenie cukrzycy?

O cukrzycy można napisać, że jest chorobą naszych czasów. Obecnie niemal lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby na świecie. Choruje na nią już prawie 10. proc ogółu ludności. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją dotyczącą zakresu farmakoterapii cukrzycy. Wszystko za sprawą nowych grup leków przeciwcukrzycowych. Ich zaletą jest zmniejszenie m.in. ryzyka niewydolności nerek, ale również korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała. Czy jednak w dobie tak rozwiniętej farmakoterapii możliwe są też inne sposoby zapobiegania oraz leczenia cukrzycy? Co na ten temat mówią badania i diabetolodzy?

Glukometr leżący obok owoców
05.03.2024 20:36 10 owoców morderczych dla cukrzyków. Zawierają mnóstwo cukru

Jedzenie owoców może obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór, miażdżycę i choroby serca. I chociaż nie da się zaprzeczyć, że są bogate w wiele składników odżywczych i witamin, to niektórzy nie mogą ich jeść bez umiaru. Jedną z taką grup są diabetycy, czyli osoby chore na cukrzycę.Do owoców, których powinni unikać cukrzycy należą m.in. ananasy, banany i kiwi. Oto kolejne, które powinni ograniczyć lub wyłączyć z diety. 

senność
27.01.2024 21:39 Jak ciało daje znak, że jesz za dużo cukru? Lepiej wiedzieć to wcześniej

Brakuje Ci energii, czujesz się senny i drażliwy? Być może to sygnały ostrzegawcze, że spożywasz zbyt dużo cukru. Wysoki poziom cukru (glukozy) we krwi to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegających przed rozwojem stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Jak rozpoznać, że ten problem dotyczy akurat nas? 

zmarszczki
23.01.2024 12:40 Nadmiar cukru zmienia wygląd twarz. Zmarszczki w tym miejscu to sygnał alarmowy

Cukier jest produktem, którego nie brakuje w każdym polskim domu. Te białe słodkie kryształki sprawiają, że napoje, desery lub potrawy smakują inaczej. Jednak spożywanie nadmiernych ilości cukru nie pozostaje obojętne dla ciała. Wszyscy wiemy, że z jego powodu przybieramy na wadze. Jednak cukier zmienia nie tylko masę ciała. Zmienia też wygląd twarzy.

kasza bulgur
07.01.2024 11:07 Kasza, która jest wyjątkowa. Mogą jeść ją nawet cukrzycy

Kasza to idealny dodatek do obiadu. Można również jeść ją na kolację. A ten rodzaj kaszy z pewnością polubią ją osoby stosujące dietę redukcyjną i wszyscy ci, którzy po prostu lubią zdrowe jedzenie. Jest także niedroga, stanowi bogate źródło witamin i minerałów i mogą ją jeść cukrzycy. Co ta za kasza?

ozempic
18.12.2023 16:18 Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków

Przyjmowanie semaglutydu bez konsultacji z lekarzem może mieć tragiczne skutki. Jest to lek dla osób chorujących na cukrzycę, choć w ostatnim czasie znalazł nowe „zastosowanie” jako środek odchudzający. W USA znacznie zwiększa się liczba osób, które przedawkowały preparat.

cukrzyca
27.11.2023 17:33 Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem

Cukrzyca uznawana jest za chorobę nieodwracalną, której postęp jest nieuchronny. Jednak choroba może ulec remisji, jeśli spełnione zostaną pewne warunki. Co więc należy zrobić? Czy każdy rodzaj cukrzycy jest odwracalny?  

Anna Śliwińska
14.11.2023 09:10 Światowy Dzień Cukrzycy. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków edukuje

Trzy miliony Polaków choruje na cukrzycę. Pacjentów, i to coraz młodszych, przybywa. 90 procent dorosłych chorych zmaga się z cukrzycą typu drugiego. Nie leczona daje groźne powikłania. Jak się przed nią ustrzec, a jak leczyć? 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Data jest nieprzypadkowa. To dzień urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Choć cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, mówi się, że mamy już jej światową epidemię. Kampania pod hasłem „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny!” ma zachęcić Polaków do zmiany trybu życia – chodzi głównie o dietę i aktywność fizyczną. Co warto wiedzieć o cukrzycy?

None
10.11.2023 12:38 Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

Kobieta z Luizjany podała do sądu firmę Novo Nordisk, producenta niezwykle popularnego w ostatnich miesiącach leku Ozempic. Stwierdziła, że podczas kuracji z zastosowaniem preparatu rozwinęła się u niej gastropareza. Co więcej, dodała także, że jej lekarze nie zostali poinformowani o możliwych skutkach ubocznych leku. Firma Novo Nordisk odpowiedziała na te zarzuty.

None
07.11.2023 15:44 Dlaczego warto jeść tylko między 12 a 20? Nowe badania naukowców o poście przerywanym

Post przerywany to trend dietetyczny, który ma zarówno wielu entuzjastów, jak i zagorzałych przeciwników. Uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych sposób na redukcję wagi. Niektórzy uznają go wręcz na remedium na wszystkie choroby cywilizacyjne.  Nowe wyniki badań naukowców z Chicago zdają się to potwierdzać.

katarzyna figura
01.11.2023 13:07 Katarzyna Figura niedawno przyznała się do choroby. Coraz więcej Polaków też się z nią zmaga

Aktorka Katrzyna Figura wyznała niedawno w jednym z wywiadów, że ze względu na przewlekłą chorobę, nosi przy sobie pewne urządzenie, dzięki któremu czuje się bezpiecznie. To glukometr. A choroba Katarzyny Figury to cukrzyca, którą miał również ojciec aktorki. Katarzyna Figura kilka miesięcy temu była gościem w programie „Rogalska Show” emitowanym na antenie TVN Style. Podczas rozmowy wyznała, że od 15 lat choruje na przewlekła chorobę metaboliczną, która wynika z zaburzonego działania lub wydzielania insuliny:„- Mam cukrzycę. (…) Stosunkowo niedawno się dowiedziałam, że ta cukrzyca potrzebuje spokoju. Muszę nad tym systemem nerwowym bardzo panować". – wyznała aktorka w rozmowie z Marzeną Rogalską. Cierpisz na insulinooporność? Posłuchaj tego podcastu:

mięso
27.10.2023 20:19 Jesz czerwone mięso? Grożą Ci trzy poważne choroby. Naukowcy alarmują

Naukowcy alarmują! Spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Czym jeszcze grozi nadmiar tego mięsa w diecie? Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia (zawału i udaru), nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego. I cukrzycy, co potwierdziły najnowsze badania. W „The American Journal of Clinical Nutrition" zostały opublikowane badania naukowców z Harvardu, które pokazują, że spożywanie czerwonego mięsa wiążę się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

paznokcie
21.10.2023 13:27 Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza

Cukrzyca jest zdradliwą chorobą, która potrafi ukrywać się przez wiele lat. Czasem możemy jednak dostrzec pewne pozornie nieszkodliwe objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy typu 2. Jednym z nich są zmiany na paznokciach. Niestety, bardzo łatwo je zbagatelizować. Na co zwrócić uwagę? 

ból serca
19.10.2023 15:44 Uważaj, jeśli masz jedną z tych chorób. Kardiolodzy: zachoruje co trzeci pacjent

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zdefiniowało nową chorobę – to zespół CKM. Okazuje się, że potencjalnym chorym jest nawet co trzecia dorosła osoba. CKM, czyli zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny znacznie zwiększa ryzyko zgonu spowodowanych chorobami układu krążenia. Jak rozwija się choroba? Jak ją leczyć? 

oczy
17.10.2023 12:17 Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju!

Oczy są zwierciadłem ciała. Niekiedy wizyta u okulisty umożliwia rozpoznanie schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby wątroby. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze zdrowie jest bez zarzutu, zwracajmy uwagę na oczy. O kondycji organizmu dużo mówi nie tylko wygląd oczu, ale też  jakość Twojego.  O opinię poprosiliśmy eksperta. 

cukrzyca, otyłość
10.10.2023 20:53 Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia

Dzieci, u których cukrzycę typu 1 wykryto przed 10. rokiem życia, statystycznie będą żyły krócej – chłopcy o 14, dziewczynki o 17 lat, mężczyźnie o 14. Ale i tak w Polsce Lepiej wygląda sytuacja dzieci z cukrzycą typu 1, niż dorosłych z cukrzycą typu 2. Mamy nowoczesne leki. W Europie aż 61 mln dorosłych ma cukrzycę, w tego w Polsce trzy miliony. Podczas niedawnej debaty Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych po raz pierwszy pokazano do publicznej wiadomości dane ZUS, które pokazują, jak nowoczesne leczenie zmniejsza niezdolność do pracy chorych na cukrzycę, którzy nie pracują z powodu otyłości. 

ból stopy
10.10.2023 14:22 Te choroby widać na stopach. Po tych objawach poznasz, że ciało woła o pomoc!

Po wyglądzie stóp można ocenić nie tylko to, czy o nie dbamy, ale również, w jakiej kondycji jest organizm. To właśnie na stopach widoczne są pierwsze symptomy m.in. cukrzycy i miażdżycy. Podpowiadamy, które z chorób zmieniają ich wygląd. O opinię poprosiliśmy reumatologa i podologa. 

  • 1
  • 2