Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca – co to jest? Jak powstaje?

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, należąca do grupy chorób metabolicznych i autoimmunologicznych (w przypadku cukrzycy typu 1). W zależności od rodzaju cukrzycy, charakteryzuje się ona całkowitą lub częściową niezdolnością organizmu do produkcji insuliny, wobec czego chory cierpi na hiperglikemię. Jest to stan, w którym poziom cukru we krwi osoby znacznie przekracza normy właściwe dla zdrowego człowieka. Nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca jest stanem groźnym dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Według danych WHO na całym świecie chorych na cukrzycę jest aż 440 milionów ludzi – w samej Polsce są to 3 miliony, jednak dane te mogą być nieco zaniżone z uwagi na nieoczywisty przebieg niektórych rodzajów choroby.

Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 – różnice 

Istnieje kilka rodzajów cukrzycy, z czego do podstawowych zaliczamy jej dwa typy. Jest to cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2. Cukrzyca typu 1 jest zdecydowanie najgroźniejsza dla życia i zdrowia człowieka, objawia się nagle, a jej początek zwykle jest ostry i wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Przyczyny jej powstawania nie są znane – uznaje się, że mogą ją warunkować czynniki genetyczne, wirusy o nieznanej etiologii, a nawet czynniki psychiczne. 

Z cukrzycy typu 1 nie można się wyleczyć, ponieważ trzustka chorego ulega stopniowej degradacji, aż do całkowitego uszkodzenia wysp trzustkowych. Pacjent zmuszony jest do częstego badania poziomu cukru we krwi i suplementowania insuliny przy pomocy zastrzyków, zgodnie z potrzebami dietetycznymi (terapia insulinowa).

Zdecydowanie mniej groźna ale też i trudniejsza w wykryciu jest cukrzyca typu 2. Trzustka chorych w tym przypadku jest zdrowa, ale pacjenci wykazują insulinooporność, a więc znacznie mniejszą wrażliwość na insulinę. Cukrzyca typu 2 stanowi 80% zachorowań na cukrzycę. Terapia insulinowa zazwyczaj jest niepotrzebna – wystarczy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, których brak (wraz z otyłością) stanowi główną przyczynę cukrzycy.

Do innych rodzajów cukrzycy może należeć cukrzyca ciążowa (przemijająca w trakcie połogu) czy szereg innych chorób, mających zazwyczaj podłoże genetyczne lub środowiskowe.

Cukrzyca – zagrożenia 

Cukrzyca, a w szczególności cukrzyca typu 1, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Zbyt wysoki stan hiperglikemii może doprowadzić do śpiączki, a w konsekwencji śmierci – podobnie może zadziałać hipoglikemia, a więc zbyt niski poziom cukru we krwi (pojawiający się na przykład w przypadku niewłaściwej podaży insuliny zewnętrznej).

Nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca może doprowadzić także do rozmaitych powikłań. Wśród nich wymienia się takie jak: niewydolność serca, udar mózgu, retinopatia cukrzycowa, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie nerek, choroby dziąseł i zębów czy podatność na infekcje.

Pokaż więcej

Mąka kokosowa - właściwości
29.11.2024 07:00 Mąka kokosowa. Bez glutenu, dobra na cholesterol i dla cukrzyków

Mąka pszenna może powoli odchodzić do lamusa. Coraz więcej osób chce się zdrowo odżywiać, a ten biały, rafinowany produkt do najzdrowszych z pewnością nie należy. To źródło węglowodanów prostych, które błyskawicznie podnoszą poziom cukru we krwi. Choćby tylko z tego względu produkty z pszennej mąki nie są polecane przy cukrzycy.Czym zatem zastąpić tę najpopularniejszą mąkę? Wybór jest naprawdę szeroki. Możemy sięgnąć po mąkę ryżową, kukurydzianą, gryczaną, owsianą, a na szczególną uwagę zasługuje mąka kokosowa. Właśnie tą zainteresować powinni się cukrzycy.

Czym grozi jedzenie przed snem?
09.11.2024 15:09 Dlaczego tak naprawdę jedzenie przed snem jest szkodliwe? Nie chodzi tylko o tycie

O tym, że nie należy najadać się przed snem, słyszał chyba każdy. W ten sposób można łatwo nabawić się nadprogramowych kilogramów, ale i po prostu, z pełnym brzuchem trudniej usnąć. Czasem nawet nie przyjdzie nam do głowy, że problemy ze snem mogą mieć tak prozaiczną przyczynę!Ale to nie koniec problemów, jakie może powodować najadanie się do syta w późnych godzinach wieczornym. Nabawienie się refluksu żołądkowo-przełykowego to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto wiedzieć, jak naprawdę na nasz organizm wpływają późne kolacje.

Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd
04.11.2024 15:45 Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd

Wiele osób chorujących na cukrzycę nie ma pojęcia, że przysługuje im dodatkowe świadczenie. A jednak, w ramach zasiłku pielęgnacyjnego, mogą otrzymać zastrzyk gotówki. Kwota nie należy do najwyższych, ale jeśli pieniądze nam przysługują, warto skorzystać z tej możliwości. Jak podaje dioz.pl, zdaniem naukowców do 2040 r. liczba przypadków cukrzycy typu 1 na całym świecie może się podwoić i wynieść nawet 17 milionów. Obecnie z chorobą mierzy blisko 9 milionów pacjentów. Niechlubna piątka krajów o największym występowaniu cukrzycy to: Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia, Chiny, Niemcy.

Zajady mogą być objawem cukrzycy
31.10.2024 11:21 Zajady to nie tylko problem estetyczny. To może być objaw poważnej choroby

Pęknięcia w kącikach ust nie są niczym przyjemnym. Zajady powodują dyskomfort podczas jedzenia, śmiania się. Czasem nawet zwykła rozmowa staje się wyzwaniem. W dodatku zajady nieładnie wyglądają.  Problem ten jest jednak nie tylko kwestią kosmetyczną – w niektórych przypadkach zajady mogą świadczyć o głębszych problemach zdrowotnych, które wymagają diagnostyki i leczenia. Przykładem może być cukrzyca.

Roksana Węgiel płacze
07.10.2024 15:52 Roxie Węgiel wylądowała w szpitalu. Usłyszała straszną diagnozę

Roksana Węgiel, młoda i utalentowana wokalistka, 5 października zaniepokoiła swoich fanów, zamieszczając na Instagramie zdjęcie ze szpitalnego łóżka. Jak ujawniła w szczerym wpisie, powodem jej problemów zdrowotnych jest choroba, którą zdiagnozowano u niej kilka miesięcy temu. 

Cukrzyca, zasiłek pielęgnacyjny
07.10.2024 12:05 215 zł co miesiąc dla chorych na cukrzycę. Z początkiem listopada wchodzi nowy okres zasiłkowy

Osoby chore na cukrzycę typu 1 co miesiąc może dostawać 215 zł, lecz są pewne warunki. Pieniądze przekazywane są w ramach zasiłku pielęgnacyjnego. 1 listopada 2024 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, choć jak warto zaznaczyć, wysokość zasiłku nie zmieni się.

Cukrzyca
01.10.2024 19:24 Lek dla chorych na cukrzycę znika z listy refundacyjnej

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 października będzie obowiązywał nowy wykaz leków refundowanych, w którym zabraknie ważnego leku dla diabetyków. Mowa o preparacie Trulicity, który znika z listy leków refundowanych. Czy inne leki na cukrzycę będą dostępne?

Oddawanie moczu w nocy może być objawem cukrzycy
30.09.2024 09:56 Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby

Bywa tak, że kładziesz się wieczorem spać, ale po chwili jednak wstajesz i jeszcze raz idziesz do toalety? A może wybudzasz się w środku nocy, bo czujesz, że masz pełny pęcherz? Od czasu do czasu każdemu się to zdarza, zwłaszcza jeśli wieczorem wypił kilka herbatek.Jednak, jeśli to nocne wstawanie na siusiu staje się normą, warto się przebadać. To może być kwestia jakiejś nerwicy, ale także poważniejszej choroby, jaką jest cukrzyca.

Zapach z ust może świadczyć o cukrzycy.
28.09.2024 22:39 Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Niektóre choroby dają o sobie znać w nie do końca oczywisty sposób. Pomyślałbyś, np., że znaczenie może mieć zapach, jaki wydzielamy? A jednak. Czasem to, co czujemy, jest sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.Szczególną uwagę warto zwrócić na zmianę zapachu potu lub oddechu. Jeśli z ust czuć woń przypominającą fermentujące owoce, może to wskazywać na cukrzycę. Taki objaw może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza.

Kobieta w łóżku, osłabienie
16.09.2024 12:47 To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych

Pojawia się nawet 2 lata przed diagnozą. Rozwój tego objawu powinien skłonić do badań w kierunku raka trzustki. Stwierdza się go nawet u 40 proc. chorych. Warto o nim wiedzieć, bo im wcześniej wykryty nowotwór trzustki, tym lepsze rokowania. O jaki wczesny objaw chodzi?

Pies może wyczuć choroby
13.09.2024 10:36 Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

Pies ma fenomenalny węch - wyczuwa wszystko, każdą zmianę w zapachu ciała swojego opiekuna też. A wiele chorób ma właśnie konkretny zapach - i choć dla ludzi jest on niewyczuwalny, to pies bardzo szybko rozpozna zmianę w zapachu i tym samym chorobę, zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek objawy.

Pacjentka, szpital
12.09.2024 10:00 Mówią na niego "śmierć", powoduje choroby. Polacy jedzą go 40 kg rocznie

Polacy jedzą ten produkt na potęgę, choć jest bardzo niezdrowy. Z raportów wynika, że przeciętny Polak spożywa go rocznie aż 44,5 kg. Efektem są groźne choroby takie jak cukrzyca typu 2, rak trzustki czy otyłość. Niestety, mimo świadomości zagrożeń, wielu Polaków nie rezygnuje ze swojego "słodkiego nałogu".

Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy
12.09.2024 09:55 Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy

Podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Madrycie ogłoszono, że pacjenci, którzy są leczeni ogólnoustrojowymi glikokortykosteroidami, są ponad dwa razy bardziej narażeni na rozwój cukrzycy niż inni. Wielu Polaków bierze takie leki. Są pomocne m.in. w leczeniu astmy, stanów zapalnych, nowotworów i wielu innych dolegliwości. Jak podaje gov.pl, szacuje się, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety).

Pasta do zębów na stopy
08.09.2024 16:41 Zrogowaciałe pięty wskazują na niedobór tej witaminy! Jak szybko wygładzić stopy?

Pasta do zębów na stopy - tak czy nie? Jak wygładzić popękane pięty w ekspresowym tempie? Jest to możliwe, ale najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że popękane pięty nie biorą się znikąd i wbrew pozorom dużo mówią o kondycji całego organizmu. 

Owoce z zalewy
07.09.2024 11:43 Te owoce są niezdrowe. Niszczą serce i wątrobę

Owoce są zdrowe, ale… nie wszystkie. Polacy bardzo często nieświadomie kupują te produkty myśląc, że są nieszkodliwe. Tymczasem owoce konserwowe w puszcze, oblane słodką zalewą, bardzo negatywnie wpływają na organizm. Dietetycy ostrzegają przed owocami z puszki - sprawdź dlaczego.

Apteka
06.09.2024 14:48 Ważny lek na cukrzycę bez refundacji. Będzie kosztował 200 złotych

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie będzie refundowało ważnego leku na cukrzycę. Lek bez refundacji będzie kosztował prawie 200 zł.  Resort zdrowia zaznacza, że dostępne są alternatywne preparaty, ale – jak ustaliliśmy – brakuje ich w aptekach. Sprawdziliśmy, jak ta zmiana wpłynie na życie pacjentów.

Kiszonka
05.09.2024 19:13 Walczysz z cukrzycą? Jedz to, by unormować poziom cukru we krwi

Najnowsze badania wykazały, że niektóre warzywa mogą hamować proces glikacji białek, co jest kluczowe w profilaktyce powikłań cukrzycowych. Regularne spożywanie fermentowanych (kiszonych) buraków i czerwonej kapusty może istotnie przyczynić się do ograniczenia powikłań cukrzycowych u chorych. 

Takiej rewolucji jeszcze nie było. Nowa insulina jest "świętym graalem", który może wyleczyć cukrzycę
02.09.2024 07:14 Takiej rewolucji jeszcze nie było. Nowa insulina jest "świętym graalem", który może wyleczyć cukrzycę

Na cukrzycę typu 1 na całym świecie chorują miliony ludzi. Naukowcy odkryli nową insulinę, którą nie bez powodu ochrzcili „świętym graalem”. Okazuje się, że może odmienić los pacjentów zmagających się z tą chorobą, a w przyszłości może nawet wyleczyć cukrzycę. Nowa insulina ma ułatwić cukrzykom codzienne funkcjonowanie. Nie będą musieli już wkładać tyle wysiłku w kontrolowanie poziomu cukru. Skończy się też robienie zastrzyków kilka razy dziennie. Jak będzie działać nowa insulina? Sprawdźmy.

Mandaryna zmaga się z tą chorobą od lat. Fabienne „jest pielęgniarką dla mamy”
01.09.2024 14:17 Mandaryna zmaga się z tą chorobą od lat. Jej córka „jest pielęgniarką dla mamy”

Mandaryna i jej córka Fabienne wzięły udział w najnowszym sezonie "Azja Express". Na wizji padło wyznanie dotyczące choroby. Okazuje się, że Mandaryna cierpi na nią od lat. Córka jest dla niej ogromnym wsparciem. Mandaryna choruje na cukrzycę, która dotyka wielu Polaków. Według danych GUS, w 2022 r. w Polsce 3,1 mln osób z cukrzycą skorzystało z usług publicznej ochrony zdrowia. Szacuje się jednak, że aż milion osób w naszym kraju wciąż nie wie, że ma cukrzycę. Jest to około 8 proc. społeczeństwa.

Ozempic, odchudzanie
30.08.2024 15:29 Wzięła Ozempic, by schudnąć. Ten jeden efekt uboczny bardzo ją zaskoczył

Ozempic stał się niezwykle popularnym środkiem, zwłaszcza wśród influencerek, które chcą schudnąć. 58-letnia Amerykanka Christie Martin już po kilku miesiącach stosowania leku schudła kilkanaście kilogramów. W tym czasie zauważyła jednak dziwny skutek uboczny Ozempicu. O czym konkretnie mowa?

Kobieta wącha ubrania
27.08.2024 14:16 Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, na którą w Polsce choruje prawie 5 milionów osób. Objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co wynika z zaburzeń produkcji lub wchłaniania insuliny. Typowym objawem choroby jest nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i spadek masy ciała. Niewiele osób jednak wie, że cukrzyca może zmienić zapach ciała. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zapachy mogą świadczyć o cukrzycy i na co zwrócić uwagę. 

Świadczenie, cukrzyca
08.08.2024 07:20 To dodatkowe świadczenie dla chorych na cukrzycę. Niewiele osób o nim wie

O zasiłku pielęgnacyjnym słyszało mnóstwo osób. To dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że uprawnionymi do otrzymywnia tego zasiłku są osoby chore na cukrzycę typu 1.  Jego wysokość to 215, 84 zł miesięcznie i jest ono przyznawane na czas nieokreślony, ale też wypłacane bez względu na dochód gospodarstwa domowego. Czym wyróżnia się cukrzyca typu 1?

 MODY to niezwykle rzadki typ cukrzycy. Ma ją tylko 1-2 procent pacjentów
07.08.2024 15:43 MODY to niezwykle rzadki typ cukrzycy. Ma ją tylko 1-2 procent pacjentów

Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Najbardziej znane rodzaje tej choroby to cukrzyca typu 1 i typu 2. Niewielu słyszało zaś o niezwykle rzadkiej cukrzycy typu MODY. Czym się charakteryzuje i jak ją rozpoznać? MODY to rzadki typ cukrzycy, który spowodowany jest mutacją genu odpowiadającego za wydzielanie insuliny. Najczęściej dotyka młodych ludzi i choć jest niezwykle rzadka, to charakteryzuje się łagodnym przebiegiem choroby. Niestety, jej rozpoznanie nie jest jednak proste.

gnicie w łóżku
28.07.2024 10:22 "Gnicie w łóżku" to twój ulubiony sposób spędzania czasu? To może być objaw poważnej choroby

Uwielbiasz spędzać czas w łóżku, przekładając się z boku na bok, jedząc przekąski i oglądając seriale? Możesz tak godzinami? Nie jesteś sam! To bardzo powszechny sposób odpoczynku i spędzania wolnego czasu.Okazuje się jednak, że takie gnicie w łóżku nie jest wcale dobre. Ten odpoczynek jest raczej pozorny, a przeciągające się zaleganie w pościeli to oznaka, że czas przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Pragnienie i suchość w ustach mogą być objawami cukrzycy.
24.07.2024 10:21 Gdy się pojawi, biegiem do lekarza. Zachoruje 4 mln osób

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że za kilka lat drastycznie wzrośnie liczba osób chorych na cukrzycę. Jednym z powodów, dla którego tak się ma stać, jest to, że choroba ta początkowo daje dość niespecyficzne objawy, które można przypisać wielu innym stanom i schorzeniom.Jest jednak kilka takich sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, które powinny dać nam do myślenia. Przykład? Suchość w ustach, albo zaburzenia widzenia.

Laluna, Ozempic
24.07.2024 10:15 Celebrytka przyznała się do stosowania Ozempicu. "Zniszczył mi życie"

Celebrytka znana z programu "Królowe życia" zaskoczyła  na Instagramie swoją szczerością. Laluna Unique przyznała się w jednej ze swoich relacji do stosowania Ozempicu – leku na cukrzycę o działaniu odchudzającym. Jak twierdzi, preparat zniszczył jej życie.

Objawy cukrzycy na szyi
19.07.2024 08:50 To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Lekarze mawiają, że skóra jest zwierciadłem organizmu i jest w tym prawda – zmiana jej wyglądu może świadczyć o rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy. Jakie objawy ta podstępna choroba daje na skórze?

Pot leje się z ciebie strumieniami? Co robić?
17.07.2024 17:35 Nadmierne pocenie się latem. Ekspert podpowiada co robić

Nadpotliwość to stan, kiedy potu wydziela się o wiele więcej, co stanowi duży dyskomfort i często jest przyczyną kompleksów. Jednak nadmierne pocenie może wynikać nie tylko z wysokich temperatur, ale i z problemów zdrowotnych. Jeśli problem pojawił się nagle, warto poświęcić mu uwagę i wykonać prawidłową diagnostykę.