Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.11.2023 12:38

Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

None
shutterstock

Kobieta z Luizjany podała do sądu firmę Novo Nordisk, producenta niezwykle popularnego w ostatnich miesiącach leku Ozempic. Stwierdziła, że podczas kuracji z zastosowaniem preparatu rozwinęła się u niej gastropareza. Co więcej, dodała także, że jej lekarze nie zostali poinformowani o możliwych skutkach ubocznych leku. Firma Novo Nordisk odpowiedziała na te zarzuty.

Novo Nordisk pozwany

Novo Nordisk, producent robiącego w ostatnim czasie furorę leku Ozempic, został pozwany. Wniosek złożyła Jaclyn Bjorklund, która twierdzi, że w trakcie kuracji z zastosowaniem Ozempicu zachorowała na gastroparezę, czyli spowolnienie opróżniania żołądka do jelita cienkiego – objawami tego są bóle i wymioty. 

shutterstock_2056414424.jpg

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!

Jak zareagował producent Ozempicu?

Novo Nordisk w sądzie federalnym w Luizjanie złożył wniosek o oddalenie pozwu Bjorklund. Uzasadnił to, że to, co kobieta nazwała skutkiem ubocznym, jest w rzeczywistości zamierzonym działaniem leku. Co więcej, Novo Nordisk stwierdził, że w etykiecie leku omówione zostały objawy wymienione przez Bjorklund – etykieta zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.

Producent Ozempicu argumentuje, że prawo Luizjany, na które powołuje się Bjorklund, nie wymaga, by ostrzegać lekarza o ewentualnych skutkach ubocznych stosowania leku. Kobieta zarzuciła wcześniej Novo Nordisk, że jej lekarze nie zostali poinformowani o ewentualnych skutkach ubocznych wynikających z zastosowania Ozempicu.

Ozempic – co to za lek?

Ozempic jest to lek wskazany dla osób chorujących na cukrzycę. To preparat z grupy hormonów peptydowych, pomagający zmniejszyć stężenie glukozy we krwi.

Jaclyn Bjorklund złożyła pozew w sierpniu. Pozwała nie tylko Novo Nordisk, ale też Eli Lilly, firmę produkującą Mounharo, preparat o podobnym działaniu co Ozempic. Eli Lilly także złożyła wniosek o oddalenie skargi, twierdząc, że skutki uboczne pojawiły się, zanim Bjorklund zaczęła stosować ich lek.

To jeden z pierwszych pozwów przeciwko Novo Nordisk, lecz prawdopodobnie wkrótce usłyszymy o kolejnych.

Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic? Kluczowe te 3 rzeczy:
apteka alert
GIF pilnie wycofuje Ozempic ze sprzedaży - podróbki, które trafiły do aptek. Ostrzega, że “zagraża zdrowiu i życiu”. Sprawdź, czy Twój lek nie jest fałszywką. Podróbki Ozempicu, leku dla osób z cukrzycą, który jako lek na odchudzanie stosują coraz częściej osoby zdrowe, w hurtowej ilości trafiły do aptek w Europie. Jak odróżnić Ozempic prawdziwy od sfałszowanego, którego przyjęcie może być groźne dla zdrowia, a nawet życia?Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że w aptekach krajów Unii Europejskiej pojawił się podrobiony Ozempic i tłumaczy, jak odróżnić, czy ten, który kupiliśmy jest prawdziwy czy fałszywy. Kluczowe są trze rzeczy - przeczytaj i zobacz zdjęcia prawdziwego i sfałszowanego Ozempicu i znajdź szczegóły, którymi się różnią (czy nie przypomina Ci to zabawy z dzieciństwa - "znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się dwa pozornie identyczne obrazki?)
Czytaj dalej
GIF pilnie wycofuje Ozempic ze sprzedaży! Zagraża zdrowiu i życiu pacjentów
ozempic
20 października Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pilną decyzję o wycofaniu z obrotu oraz zakazie wprowadzania do sprzedaży na terenie całej Polski serii leku Ozempic. Zostało potwierdzone, że są to podróbki oryginalnego produktu leczniczego. Gif ostrzega, że “fakt jego sfałszowania stanowi bezpośrednie i realne zagrożenia dla zdrowia, a potencjalnie również dla życia pacjentów”. 
Czytaj dalej
Polecane