Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Rosnące zagrożenie wirusem Mpox. Odnotowano ponad 1000 zgonów
Fot. Canva/jjneff, Getty Images

Rosnące zagrożenie wirusem Mpox. Odnotowano ponad 1000 zgonów

22 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Afryka zmaga się z dramatyczną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa Mpox (wcześniej zwanego małpią ospą). Obecnie liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 42 tysiące w 18 z 55 krajów, a epidemia spowodowała już ponad 1100 zgonów.

Najgorsza sytuacja panuje w Demokratycznej Republice Konga, gdzie mimo kampanii nakłaniającej do szczepień, liczba zakażeń wciąż rośnie. Zagrożone są również inne kraje, a WHO przewiduje najgorszy scenariusz, gdyby epidemia wymknęła się spod kontroli.

Demokratyczna Republika Konga jako epicentrum epidemii

Najwięcej przypadków oraz zgonów notuje się właśnie w Kongu, co sprawia, że kraj ten stał się epicentrum epidemii Mpox. Przypadki zakażeń wykryto też m.in. w Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii, RPA, Zambii i Zimbabwe. Władze i organizacje międzynarodowe, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelują o pilne środki zaradcze, by zahamować dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Szczególnie dotknięte są dzieci — aż 60% przypadków Mpox w Kongu dotyczy osób poniżej 15. roku życia , co wynika z niedożywienia i ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej.

„UNICEF zwiększa swoje wsparcie dla rządu, aby chronić i ratować życie dzieci poniżej 15. r.ż. W tym roku ok. 60 proc. podejrzeń zakażeń i aż 80 proc. zgonów jest właśnie w tej grupie wiekowej” – czytamy na stronie UNICEFU-u.

Działania pracowników służby zdrowia skupiają się przekazywaniu sprawdzonych, aktualnych informacji oraz podkreśleniu skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek – szczepienia obecnie ruszyły na skalę masową.

Szpital małpia ospa.png
fot. Canva/Muskan Anand, Pexels
Do tych leków dostęp może być utrudniony. GIF opublikował ważny komunikat
Aktualizacja systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada

Mpox jako zagrożenie globalne

WHO ogłosiła stan wyjątkowy, traktując epidemię jako zagrożenie globalne PHEIC. Obawia się, że wirus może przekroczyć granice Afryki, szczególnie w kontekście bardziej agresywnych szczepów , które mogą dotrzeć do innych części świata, w tym do Europy i Ameryki Północnej. Eksperci przypominają, że Mpox, chociaż często ma łagodny przebieg, może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie mózgu, co w niektórych przypadkach kończy się śmiercią.

Reakcja na epidemię

W odpowiedzi na kryzys afrykańskie władze wspólnie z międzynarodowymi organizacjami starają się zwiększyć dostęp do szczepionek, sprzętu medycznego oraz edukacji zdrowotnej. UNICEF dostarczył do DRK ponad 215 tysięcy dawek szczepionek , jednocześnie wspierając szkolenia dla pracowników medycznych na temat skutecznego zwalczania epidemii. Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, epidemia Mpox może wymknąć się spod kontroli. Eksperci zalecają międzynarodową współpracę , aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, szczególnie w regionach konfliktowych o większym ryzyku zakażeń.

Źródła: UNICEF, WHO, CDC, EVIP

Czytaj także:

Tych grzybów unikaj jak ognia. "Wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć"

Oto 6 skutecznych sposobów na zasypianie. Tu nie chodzi o banalne liczenie owiec

Dżungla biologiczna w łazience. Naukowcy odkryli te wirusy dosłownie wszędzie!

Kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły? Przepisy mówią jasno
Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko