Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tych grzybów unikaj jak ognia. "Wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.10.2024 13:48

Tych grzybów unikaj jak ognia. "Wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć"

Grzyby, trujące grzyby, zatrucia
Fot. Shutterstock/ Oleg 08

Grzybobranie w pełni. Choć eksperci na każdym kroku przypominają, jak ważna jest umiejętność rozróżniania rozmaitych gatunków, wciąż wiele osób uważa, że muchomory mogą nie być trujące pod warunkiem, że odpowiednio się je przygotuje. Specjaliści mają na ten temat zupełnie odmienne zdanie. Jak powiedziała w rozmowie z PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek - “czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia”.

Alternatywni znawcy uważają, że mikrodawkowanie trującego grzyba ma wiele pozytywnych właściwości

Specjaliści alternatywnych metod leczenia uważają, że mikrodawkowanie trującego grzyba ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, zwłaszcza w kontekście układu nerwowego. Ma poprawiać sen, redukować lęki czy też łagodzić objawy depresji. Ci, którzy namawiają do takiego mikrodawkowania, przekonują, że muchomory działają lepiej, niż jakikolwiek lek.

W Polsce mamy do czynienia z trzema jadalnymi gatunkami muchomorów: muchomor mglejarka, muchomor czerwieniejący i muchomor rdzawobrązowy. Jednak trzeba mieć nie lada doświadczenie, by nie pomylić ich z innymi gatunkami. Najgorszy muchomor to sromotnikowy, który odpowiada za 90 proc. śmiertelnych zatruć grzybami na świecie. Zdaniem lekarzy wystarczy zjeść zaledwie jeden kapelusz, by umrzeć wskutek zatrucia.

33502.jpg
Fot. Freepic

 

Kupując grzyby od tzw. cudotwórców ryzykujemy zdrowiem i życiem

Specjaliści przekonują, że kupując grzyby od tzw. cudotwórców, ryzykujemy zdrowiem i życiem. Muchomor sromotnikowy zawiera w sobie szereg toksycznych związków. To fallotoksyny, jak na przykład falloidyna czy fallolizyna oraz amatoksyny, jak amanityna. Te pierwsze są substancjami nietrwałymi, które ulegają rozkładowi przy podgrzewaniu. Gorzej jest jednak z toksynami drugiej grupy.

“Amanityna się tak łatwo nie rozkłada, nawet długie gotowanie jej nie niszczy. Amatoksyny, żeby uległy zniszczeniu, muszą być poddane temperaturze co najmniej 260 stopni C., więc grzyb się prędzej zwęgli, niż to nastąpi” - zdradziła w rozmowie z PAP dr Marta Wrzosek.

Amanityna sprawia, że muchomor zielonkawy jest szalenie niebezpieczny dla naszego zdrowia, gdyż powoduje on zniszczenie komórek wątroby. 

"Cała maszyneria komórkowa w wątrobie staje". To tak, jeśli włożylibyśmy kij w szprychy roweru - już nie pojedzie dalej. Tak samo jest z wątrobą. Po zatrzymaniu tworzenia się RNA komórki ulegają apoptozie, czyli po prostu się rozpływają" - wyjaśniła lekarka.

W przypadku zatrucia kluczowy jest czas

Co ważne, w przypadku zatrucia kluczowy jest czas, a dla osób, które się zatruły, jedynym ratunkiem jest przeszczep wątroby, lecz nawet przeszczep nie daje gwarancji powrotu do zdrowia. Wszystko przez to, że objawy zatrucia pojawiają się późno - bo po sześciu, a czasem nawet i 16 godzinach, kiedy toksyny przeniknęły już do krwi.

Lekarze podkreślają, że czas jest tutaj bardzo ważnym czynnikiem. Gdy pojawiają się objawy, takie jak bóle głowy, kolki, wymioty, biegunka, przyspieszenie tętna czy trudności w oddychaniu, trzeba jak najszybciej zawieźć chorą osobę na SOR.

Jak zauważa ekspertka, zatrute osoby muszą zostać podłączone do aparatury podtrzymującej życie, do czasu przeszczepu. Niestety, zatrucie muchomorem może dotknąć całe rodziny.

"Kłopot w tym, że jeśli zdarzają się zatrucia tym grzybem, to zwykle ulegają im całe rodziny, gdyż kilka muchomorów zielonawych trafia do wspólnego garnka z innymi smacznymi grzybami. Lekarze muszą szybko decydować, kogo ratować, a kogo odesłać do innego szpitala, co może oznaczać wyrok, bo czas działa na ich niekorzyść" – powiedziała lekarka, mykolog dr hab. Marta Wrzosek.  Dobra wiadomość jest jednak taka, że z roku na rok liczba zatruć grzybami spada.

Czytaj też:

Czujesz się źle po grzybach? Ta jedna rzecz może ocalić Ci życie

Oto dlaczego warto jeść kurki. Pomagają na pasożyty i trawienie, lecz nie tylko

Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów