Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Aktualizacja systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.10.2024 14:33

Aktualizacja systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada

Ratownictwo medyczne,  zmiany, Małopolska
Fot. Shutterstock/amverlly

Z początkiem listopada w Małopolsce wejdzie w życie aktualizacja wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zgodnie z nią będą działać 144 zespoły ratownictwa medycznego, o pięć więcej niż obecnie. Tak podała dyrektor wydziału zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Joanna Bogacz.

Aktualizacja została zaakceptowana przez resort zdrowia

Zdaniem dyrektor aktualizacja zaproponowana przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara została zaakceptowana przez resort zdrowia.

“Pozwoli nam to jeszcze efektywniej wykorzystać możliwości, którymi dysponujemy. Po zmianach w Małopolsce będą 144 zespoły ratownictwa medycznego, czyli ich liczba zwiększy się o pięć ZRM” - zdradziła Joanan Bogacz podczas poniedziałkowego briefingu.

Jak podkreśliła, zmiany dotyczą przekwalifikowania sześciu całodobowych specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na podstawowe zespoły ratownictwa medycznego w miejscach stacjonowania: Wolbrom, Węgrzce, Wieliczka, chrzanów, Zakopane i Tarnów.

 

Jakie zmiany szykują się jeszcze?

Przekwalifikowany zostanie też działający 16 godzin na dobę (15-7) ZRM S, który stacjonuje w miejscowości Skawina na działający 24 godziny na dobę ZRM P.

Dodatkowo przekwalifikowany będzie działający 16 godzin na dobę (15-7) ZRM S, stacjonujący w miejscowości Skawina na działający 24 godziny na dobę ZRM P. Plany zakładają też uruchomienie pięciu nowych ZRM P, działających przez 12 godzin na dobę, w porze dziennej przez cały rok - z miejscami stacjonowania w takich miejscowościach jak: Tarnów, Jadowniki Mokre, Wieliczka, Nowy Sącz, Kraków, ale też wydłużenie czasu działania ZRM P stacjonującego w miejscowości Skawina, z ośmiu godzin do 12 godzin.

 

Zapowiedzi wojewody małopolskiego

Jak zapowiadał wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, tylko we wrześniu 2024 roku w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numer alarmowy 112 i 999. Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 23 tys. razy. Prawie 9 tys. razy udzielono pomocy na miejscu, a prawie 14 tys. interwencji kończyło się przewiezieniem chorej osoby do szpitala.

W ubiegłym roku według informacji wojewody - do dyspozytorni medycznych w Krakowie i Tarnowie wpłynęło blisko 444 tys. zgłoszeń z numeru alarmowego 112 i 999, w tym do krakowskiej dyspozytorni prawie 319 tys. Średni czas interwencji (od przyjęcia przez zespół ratownictwa medycznego zgłoszenia o zdarzeniu do powrotu do gotowości operacyjnej to 1 godzina 5 minut w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców orz 1 godzina 10 minut poza miastami powyżej 10 tys. mieszkańców.

Czytaj też:

Niepokojące listy od ZUS. Seniorzy muszą oddać nawet 1780 zł

1000 zł miesięcznie bez względu na dochód. Jest decyzja: wypłaty już od 1 listopada

Awantura o pieniądze dla szpitala w Żywcu. Ministra zdrowia: "Nie dam się szantażować"