Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Słodka pułapka. To już plaga wśród dzieci w Polsce. Wielka Brytania zakazuje sprzedaży jednorazówek
Fot. Piotr Molecki/East News

Słodka pułapka. To już plaga wśród dzieci w Polsce. Wielka Brytania zakazuje sprzedaży jednorazówek

1 lutego 2024
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Prawie 100 mln sztuk jednorazowych, smakowych e-papierosów sprzedało się w Polsce w ub. roku. Wśród nich są takie o smaku gumy balonowej, coli, lodów bananowych czy energetyków. Do wyboru, do koloru: jednorazówki mają prawie tysiąc smaków.

W sklepach leżą obok słodyczy, a te bez nikotyny można kupić nawet z automatu. Atrakcyjny smak i niska cena kuszą nieletnich do spróbowania. Wielka Brytania już zapowiada zakaz sprzedaży „jednorazówek”. U nas w „słodką pułapkę” wpada coraz więcej dzieci.

Wielka Brytania: zakaz „jednorazówek” wkrótce

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej szacuje się, że ok. 9 proc. dzieci w wieku 11-15 lat używa e-papierosów. I dodaje, że te jednorazowe stały się plagą wśród nieletnich:

„Jednorazowe e-papierosy okazały się kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za alarmujący wzrost odsetka młodzieży używającej e-papierosów, przy czym ich udział w grupie wiekowej od 11 do 17 lat w ostatnich 2 latach wzrósł blisko 9-krotnie”.

Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Pediatryczne apelowało wcześniej do rządu o zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Pediatrzy na Wyspach podkreślali, że słodkie smaki i niska cena wciągają młode pokolenie Brytyjczyków w nowy nałóg.

Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, zapewnia, że rząd dostrzega problem. Rozwiązanie jest już na stole: zakaz sprzedaży smakowych jednorazówek. Być może jeszcze w tym, a najpóźniej w przyszłym roku. W konsultacjach społecznych poparło go niemal 70 proc. rodziców, nauczycieli, pracowników służby zdrowia i ogółu brytyjskiego społeczeństwa.

W Wielkiej Brytanii co tydzień wyrzuca się około 5 mln zużytych „jednorazówek”. To zatem nie tylko zbrodnia na zdrowiu, ale i na planecie. W przypadku tych produktów recykling w zasadzie nie wchodzi w grę.

W kierunku zakazu zmierza też Francja. Zakaz „jednorazówek”, nazywanych tutaj „puffami”, poparło już jednogłośnie francuskie Zgromadzenie Narodowe.

e-papierosy (9).jpg

Słodycz oblepiająca płuca

Nie tylko dobrze znane palaczom substancje smoliste w papierosach są szkodliwe dla zdrowia. Do słodzenia jednorazowych e-papierosów najczęściej używa się tzw. sukralozy. Jest 600 razy słodsza od cukru. Jej słodycz pobudza tzw. ośrodek nagrody w mózgu, co może powodować powstanie uzależnienia.

Jako składnik spożywczy sukraloza uchodzi za względnie bezpieczną do spożycia. W e-papierosie jednak rozpada się na związki toksyczne i rakotwórcze, które wdychane są wprost do płuc.

Z badania opublikowanego już w 2013 r. w „Journal of Toxicology and Environmental Health” wiadomo, że sukraloza poddana wysokiej temperaturze wydziela niebezpieczne dla zdrowia chloropropanole. W przypadku jednorazowych e-papierosów dochodzi do jej rozpadu m.in. na chloroglukozę i chlorofruktozę.

shutterstock_2115632615.jpg
Fot. Shutterstock

E-papieros o smaku kiwi i lodów waniliowych

W Polsce jednorazowe e-papierosy są sprzedawane nawet w kilkuset wariantach smakowych. Ponad 90% sprzedaży stanowią „jednorazówki” o smakach owocowych (np. zielone jabłuszko), słodyczowych (np. wata cukrowa) czy napojowych (np. cola czy energetyki). „Jednorazówka” pozwala na około 700 „zaciągnięć”. To w przeliczeniu niecałe 3 paczki papierosów. Średnia cena nie przekracza 30 zł.

Specjaliści biją na alarm, że e-papierosy o smaku lodów arbuzowych czy gumy balonowej w sposób oczywisty kierowane są do najmłodszych konsumentów. Są też łatwe do ukrycia w szkolnym piórniku: niektóre wyglądają jak flamastry. Zatrważające statystyki przytacza prof. Witold Zatoński w wywiadzie z „Polityką”:

„Polska jest krajem, gdzie dzieci między 11 a 17 rokiem życia korzystają z tych urządzeń [e-papierosów – dop.] najczęściej na świecie. Robi to 31 proc. chłopców i 21 proc. dziewczyn. W wielu krajach sprzedaż tych urządzeń dzieciom jest zabroniona” – mówił prof. Witold Zatoński.

Według badania na grupie 2342 amerykańskich nastolatków (12-17 lat), przeprowadzonego przez University of California w San Francisco oraz California Department of Public Health to właśnie owocowe, lub kojarzące się ze słodyczami smaki zachęcają młodzież do sięgnięcia po te wyroby. Nawet jeśli wcześniej dzieci nie miały w ustach papierosa.

W innym badaniu, autorstwa naukowców z Indiana University Bloomington oraz University of Texas Health Science Center, stwierdzono, że w wyniku używania jednorazowych e-papierosów powstają szkodliwe substancje, takie jak benzyl alcohol, γ-decalacton oraz metale ciężkie, jak mangan czy ołów. Mogą powodować problemy układu oddechowego i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Stwierdzono też, że korzystanie ze smakowych „jednorazówek” wiąże się ze znacznie wyższym niż dopuszczalne ryzykiem zachorowania na raka układu oddechowego.

Masz zawroty głowy? Przyczyną może być nawet alergia
Lubisz tuńczyka w puszce? Poznaj 3 powody, by przestać go jeść
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się chorobami cywilizacyjnymi i zdrowiem psychicznym. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja