Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Masz zawroty głowy? Przyczyną może być nawet alergia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.01.2024 18:00

Masz zawroty głowy? Przyczyną może być nawet alergia

zawroty głowy, bóle głowy
Fot. Ahmet-Misirligul/Shutterstock.com

Gdy myślimy o alergii, pierwszymi objawami, z którymi ją kojarzymy, są katar i swędzenie oczu. Jednak towarzyszyć jej mogą również symptomy pozornie niemające z nią związku np. zawroty głowy. Dlaczego się pojawiają? Jak je leczyć? O opinię poprosiliśmy magistra farmacji. 

Jednym z objawów mogącym się pojawić podczas alergii są zawroty głowy. Nie jest to częsty symptom. Przyczyną bywają zaburzenia pracy trąbek Eustachiusza.

Zawroty głowy to też symptom alergii

Trąbki Eustachiusza łączą uszy z zatokami. Dzięki nim w uszach wyrównywane jest ciśnienie powietrza. Prowadzą też do układu przedsionkowego, obecnego w uchu wewnętrznym, który z kolei bierze udział w wysyłaniu do mózgu sygnałów dotyczących równowagi. 

Gdy trąbka Eustachiusza nie pracuje prawidłowo, wspomniane sygnały nie mogą zostać wysłane, co powoduje niekiedy zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Bóle i zawroty głowy? Neurolog o przyczynach i leczeniu:

"Kiedy masz stan zapalny w nosie i zatokach, możesz również mieć stan zapalny w trąbkach Eustachiusza i wokół nich, co może powodować zwężenie tych rurek. Płyn może następnie gromadzić się za uchem i wpływać na układ przedsionkowy, co może powodować zawroty głowy" - tłumaczy dr Mark Aronica, alergolog.

Stosujesz paracetamol na ból głowy? Bądź ostrożny! Może uszkodzić serce i nerki! Nerwowość, częste infekcje, albo ból głowy? Nietypowe objawy niedoboru tej witaminy

Jak leczyć zawroty głowy w trakcie alergii?

Pojawienie się zawrotów głowy w trakcie alergii może sugerować, by zacząć leczenie. Przede wszystkim należy ograniczyć kontakt z alergenem. By złagodzić stan zapalny w obrębie nosa i zmniejszyć obrzęk trąbek Eustachiusza stosuje się spraye sterydowe do nosa – są dostępne tylko na receptę. Są to środki zalecane w pierwszej kolejności podczas leczenia alergicznego nieżytu nosa. Pomocne mogą okazać się też leki antyhistaminowe:

Katar alergiczny leczymy głównie lekami przeciwhistaminowymi. Możemy stosować też leki miejscowe. m.in. krople do oczu, krople do nosa. Dostępne są również sterydy donosowe, które zmniejszają obrzęk śluzówki i hamują stan zapalny. Warto podkreślić, że sterydy można stosować dłużej i z mniejszymi działaniami niepożądanymi niż krople obkurczające śluzówkę. Musimy jednak wiedzieć, jak prawidłowo je dozować, aby uniknąć niepożądanych działań ogólnych". – powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak.

Pierwsze objawy alergii u dorosłych

Nie trzeba na nie czekać długo – już po kilku minutach do kontaktu z alergenem pojawiają się pierwszy objawy. Czasem jednak rozwijają się stopniowo. 

Charakterystycznymi symptomami alergii są:

  • kichanie i swędzenie,
  • katar lub zatkany nos,
  • świszczący oddech,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • duszność
  • kaszel,
  • czerwona wysypka,
  • opuchnięte oczy, język, usta lub twarz,
  • ból brzucha, wymioty, biegunka, nudności.

źródło: https://health.clevelandclinic.org/can-allergies-cause-dizziness

Polecane