Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > E-Papieros

E-Papieros

e-papieros alternatywą dla palaczy

e-papierosy jednorazowe
01.03.2024 14:50 Co drugi uczeń ma to w plecaku. Ministra Zdrowia: „To rzeczywiście plaga”

Polska szkoła w 2024 roku: co drugi uczeń (47,6 proc.) ma w plecaku e-papierosa. Dominują te o smakach owocowych lub deserowych – używa ich 6 na 10 wapujących uczniów (61,3 proc.). Na długiej przerwie w szkole nie czuć już papierosowego dymu. W powietrzu unoszą się za to zapachy mango, brzoskwini, ananasa czy gumy balonowej. 8 na 10 uczniów (78 proc.) uważa, że e-papierosy są najpopularniejszą używką w ich szkole, a ich rówieśnicy chętnie się nimi częstują. To tylko niektóre z alarmujących wyników badania Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca „Palenie papierosów i wapowanie – badanie młodzieży szkolnej”, zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?”.Badanie ankietowe objęło 342 uczniów szkół podstawowych i średnich, w wieku 13-19 lat. 8 na 10 ankietowanych było niepełnoletnich. 

e-papierosy wśród młodzieży
01.02.2024 13:38 Słodka pułapka. To już plaga wśród dzieci w Polsce. Wielka Brytania zakazuje sprzedaży jednorazówek

Prawie 100 mln sztuk jednorazowych, smakowych e-papierosów sprzedało się w Polsce w ub. roku. Wśród nich są takie o smaku gumy balonowej, coli, lodów bananowych czy energetyków. Do wyboru, do koloru: jednorazówki mają prawie tysiąc smaków. W sklepach leżą obok słodyczy, a te bez nikotyny można kupić nawet z automatu. Atrakcyjny smak i niska cena kuszą nieletnich do spróbowania. Wielka Brytania już zapowiada zakaz sprzedaży „jednorazówek”. U nas w „słodką pułapkę” wpada coraz więcej dzieci.

Ograniczenie palenia
19.07.2023 18:47 O profilaktyce i ograniczaniu palenia w Sejmie

Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego podjął szeroko zakrojoną dyskusję na temat problemu palenia wśród Polaków. Liczni parlamentarzyści i grono ekspertów, w tym krajowy koordynator ds. walki z uzależnieniami rządu Republiki Czeskiej, dyskutowali na temat możliwości zredukowania liczby palących wyroby tytoniowe oraz – co znamienne – o programach redukcji szkód wśród tych, którzy zmagają się z uzależnieniem. 

e-papieros
23.03.2022 17:16 E-papierosy drogą do rzucenia palenia

W sprawozdaniu BECA znalazła się także rekomendacja co do oceny potencjalnej szkodliwości e-papierosów: te, jak i inne innowacyjne wyroby tytoniowe, powinny być oceniane w porównaniu z papierosami i traktowane wyłącznie jako wyroby skierowane do palaczy. Zdaniem Komisji należy dołożyć wszelkich starań, aby e-papierosy nie trafiały w ręce nieletnich i w związku z tym zastrzega sobie prawo do ograniczenia sprzedaży smakowych liquidów, które mogą przyciągać większą uwagę dzieci i młodzieży.Dzisiaj użytkownicy e-papierosów muszą, w dużej mierze na własną rękę szukać informacji o produktach, z których korzystają. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowników e-papierosów działających w systemach otwartych, czyli takich, które samodzielnie napełnia się liquidem. Tu pojawia się bowiem ryzyko, że przy zakupie płynu z niewiadomego źródła, w liquidzie mogą znaleźć się potencjalnie szkodliwe substancje. Komisja Specjalna ds. Walki z Rakiem Parlamentu Europejskiego (BECA) potwierdziła, że korzystanie z papierosów elektronicznych może pomóc palaczom w porzuceniu nałogu.