Pacjenci.pl Zdrowie Swędzą Cię podeszwy stóp? To może być objaw choroby
canva.com

Swędzą Cię podeszwy stóp? To może być objaw choroby

21 lipca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Swędzenie podeszwy stóp może mieć wiele przyczyn. Mogą to być zakażenia grzybicze i bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, komplikacje ciążowe, a nawet rozwijający się nowotwór! Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna skóry o przewlekłym charakterze, spowodowana zwiększoną produkcją i przyspieszonym złuszczaniem komórek skórnych. Typowym objawem łuszczycy są rumieniowo-nacieczowe blaszki pokryte srebrzystą łuską, która ma tendencję do twardnienia. W obrębie zmian dochodzi do znacznego obniżenia nawilżenia naskórka i tym samym do zwiększonej suchości skóry. Zmiany chorobowe w łuszczycy mogą występować na całym ciele, również na stopach.

Choroba ta dotyka około 2-3% populacji i może pojawić się w każdym wieku. Obserwuje się dwa szczyty zachorowań: pierwszy w wieku około 20 lat, a drugi między 50. a 60. rokiem życia.

Projekt bez nazwy - 2023-07-21T124249.306.png

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy
Nie bagatelizuj suchości w ustach, to nie zawsze objaw pragnienia. Lepiej udaj się do lekarza

Stopa atlety

Stopa atlety, znana również jako stopa sportowca, to jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia podeszwy stóp. Jest to infekcja grzybicza, którą można się zarazić w miejscach, takich jak basen czy siłownia. Szacuje się, że około 20% populacji zmaga się z tą chorobą, a ponad połowa z nich to sportowcy - stąd właśnie wzięły się nazwy: „stopa sportowca” i „stopa atlety”.

Osoby uprawiające sport są szczególnie narażone na infekcje grzybicze, ponieważ spędzają długi czas w wilgotnych i przegrzanych butach, a po treningach korzystają ze wspólnych pryszniców. Dodatkowo infekcji sprzyja nieprawidłowa higiena stóp - noszenie zbyt ciasnych, nieprzewiewnych butów oraz skarpet wykonanych ze sztucznych tkanin.

" Najczęstszą przyczyną grzybicy stóp są zaburzenia mikroflory skóry i nadmierna potliwość stóp. Mamy wtedy w bucie ciepłe, wilgotne środowisko będące idealnym warunkiem do namnażania się wszelkich patogenów. Na skórze bytują zarówno bakterie jak i grzyby, co stanowi naszą naturalną mikroflorę. Jeśli jednak dojdzie do pewnych zaburzeń, dochodzi do nadmiernego wykwitu zmian grzybicowych.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Objawy stopy atlety:

  • wzmożona potliwość stóp,
  • łuszczenie skóry między palcami i na podeszwach stóp,
  • zaczerwienienie skóry,
  • uczucie pieczenia skóry,
  • świąd,
  • wysypka.

Rak skóry

Czerniak na dłoniach lub podeszwach stóp jest rzadkim zjawiskiem, jednak ze względu na niską świadomość społeczną, jego rozpoznanie w tej lokalizacji może być trudne. Późne wdrożenie terapii może znacznie wpłynąć na skuteczność leczenia, dlatego warto być czujnym. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek przebarwienia na stopach, zwłaszcza jeśli zaczynają swędzieć, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Przebadanie znamion pozwoli stwierdzić, czy mamy do czynienia z nowotworem.

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa jest komplikacją, która może wystąpić w trzecim trymestrze ciąży. Spowodowana jest zwiększoną podatnością komórek wątroby na hormony płciowe i zastojem żółci w hepatocytach, co powoduje wzrost stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi.

Cholestaza ciążowa zwykle ma łagodny przebieg i nie jest groźna dla matki, jednak może powodować dyskomfort. Typowym objawem jest świąd całej skóry, bez pojawiającej się wysypki. Początkowo świąd obejmuje dłonie i stopy, a następnie rozprzestrzenia się na powierzchnię całego ciała. Kobiety w ciąży, które odczuwają swędzenie stóp bez wyraźnej przyczyny, powinny zgłosić to swojemu lekarzowi.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje
Czy używanie pumeksu do stóp to dobry pomysł? Podolog raz na zawsze rozwiewa wątpliwości
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko