Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.07.2023 17:01

Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje

ból pachy
canva

Przyczyn bólu pod pachą może być wiele. Dolegliwość może powodować powiększenie węzłów chłonnych, kojarzone z chorobami nowotworowymi. Ból pod pachą bywa także objawem zawału serca. O czym jeszcze może świadczyć ból zlokalizowany w tym miejscu? O opinię poprosiliśmy ekspertów: kardiologa sportowego, prof. dr hab. n.med. Łukasza Małka i gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow. 

 

 

Ból pod pachą bywa objawem zawału!

Charakterystycznym objawem zawału mięśnia serowego jest ból w klatce piersiowej – chory odczuwa wówczas gniecenie, ucisk i rozpieranie w tym miejscu: „Typową cechą zawału serca jest promieniowanie bólu. Ból może promieniować do kończyny górnej, lewej ręki, pleców lub do żuchwy”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n.med. Łukasz Małek.  Chory odczuwa także lęk, poci się, może mieć zawroty głowy i spadek ciśnienia: „ Przede wszystkim ból ten musi utrzymywać się długo. Nie jest to chwilowa, kilkusekundowa dolegliwość. Ból nie powinien się zmieniać w zależności z fazą oddechową, czyli nie zmniejszać się, ani nie zwiększać w zależności od tego, czy głębiej nabierzemy powietrze, czy je wypuścimy. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n.med. Łukasz Małek.

Objawem zawału bywa także ból zlokalizowany pod pachą, a dokładniej z lewej strony. Gniotący lub piekący rodzaj bólu w tym obszarze jest sygnałem ostrzegawczym i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Projekt bez nazwy - 2023-07-20T131910.936.png

Tego najbardziej nie lubi Twoje serce. 5 czynników zwiększających ryzyko zawału serca Choroba wieńcowa a styl życia - główne zasady postępowania w chorobie wieńcowej

Ból w okolicy pach – to również objaw refluksu żołądkowego

Typowy objaw refluksu żołądkowego zgłaszanym przez pacjentów jest zgaga i refluks. To jednak nie wszystkie symptomy choroby: „Należy pamiętać, że choroba refluksowa jest dość podstępna i może objawiać się także innymi dolegliwościami, takimi jak: bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zapalenie gardła, napadowy kaszel, zapalenie krtani, ubytki szkliwa zębów”. - powiedział gastroenterolog, lek. med Jacek Kowerzanow.

Refluks żołądkowy niekiedy powoduje także ból w okolicy pach. W tym przypadku chorzy mylą go np. z naderwaniem mięśnia. Dobrze wiedzieć, że gdy przyczyną bólu pachy jest refluks, ważne są okoliczności, w jakich pojawia się ból – w tym przypadku dolegliwość odczuwana jest po obfitym posiłku, podczas leżenia lub pochylania.  

 

Ból w okolicy pach a choroby skóry

Omawiany rodzaj bólu bywa objawem chorób skóry takich jak: 
   • półpasiec,
   • świerzb, 
   • czyrak,
   • róża, 
   • cellulitis, 
   • atopowe zapalenie skóry, 
   • pęcherzyca.

Skórę pach, ze względu na to, że w tym miejscu jest delikatniejsza,  może zostać podrażniona także przez substancje zapachowe, olejki eteryczne i parabeny zawarte w kosmetykach. Objawem tego rodzaju dolegliwości bywa pokrzywka, obrzęk i intensywny świąd skóry pach.

Ból w okolicy pachy a powiększenie węzłów chłonnych i naciągnięcie mięśni

Inną przyczyną bólu w okolicy pach jest powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia). Czasem zmiana ta jest na tyle dużą, że powoduje zniekształcenie skóry. Powiększenie węzłów chłonnych mogą powodować:

   • choroby wirusowe,
   • choroby grzybicze,
   • choroby pierwotniakowe,
   • choroby autoimmunologiczne, 
   • nadczynność tarczycy.

Ze względu na dużą liczbę mięśni znajdujących się w dole pachowym, silny ból pachy powoduje też naciągnięcie wspomnianych mięśni. Do naderwania lub naciągnięcia dochodzi często podczas wykonywania różnych aktywności fizycznych. Tego rodzaju ból jest wyjątkowo silny i może towarzyszyć mu obrzęk skóry pach. 

Polecane