Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Taki krem zastąpi tarkę do stóp. Będą gładkie jak u niemowlaka
Fot. Canva/khunkorn

Taki krem zastąpi tarkę do stóp. Będą gładkie jak u niemowlaka

4 lutego 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Właściwa pielęgnacja stóp to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Jeśli nie zaczniemy zwracać większej uwagi na tę część ciała, zaniedbane pięty odpłacą nam się szorstką i pękającą skórą, która będzie sprawiać ból przy każdej próbie chodzenia. Na szczęście istnieją kremy, które skutecznie regenerują skórę na piętach i dbają o ich miękkość nawet bez użycia tarki i pumeksu. Szukaj produktów z tymi składnikami – jeden z nich działa jak pumeks w kremie.

Dlaczego trzeba dbać o pięty?

Każdego dnia nasze pięty narażone są na duże obciążenia i otarcia. Zwłaszcza zimą są zdecydowanie zaniedbane i zapomniane, a ciągłe chowanie ich w skarpetkach sprawia, że stają się bardziej podatne na przesuszenie. Brak właściwej rutyny pielęgnacyjnej doprowadzi w końcu do rogowacenia naskórka i jego pękania, co w konsekwencji może przerodzić się w bolesne rany, podatne na rozwój infekcji uniemożliwiający nawet zwykłe chodzenie. Nieodpowiednia higiena może sprzyjać także rozwojowi grzybicy i stanów zapalnych w obszarach stóp.

pięty canva microgen, Getty Images
Fot. Canva/microgen, Getty Images
Zrogowaciałe pięty wskazują na niedobór tej witaminy! Jak szybko wygładzić stopy?
Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty

Kwas salicylowy i mlekowy – naturalne złuszczanie

Aby skóra na piętach była gładka, warto wybierać kremy z kwasem salicylowym lub mlekowym. To substancje o właściwościach keratolitycznych, które usuwają martwy naskórek i przyspieszają regenerację tych obszarów ciała. Regularne stosowanie takich kremów pozwala uniknąć konieczności używania tarki , która może powodować mikrouszkodzenia i nadmierne rogowacenie skóry.

Sprawdź ten sposób na piękne pięty: Ta maść kosztuje jedynie 18 zł. Pomoże w walce z popękanymi piętami

Masło shea, lanolina i olejek z drzewa herbacianego

Suche i pękające pięty wymagają również silnej regeneracji. Eksperci polecają, aby nawilżać je np. masłem shea, alantoliną lub lanoliną , które tworzą na skórze ochronną warstwę zabezpieczającą przed utratą wilgoci. Składniki te wspomagają procesy naprawcze w najbardziej uszkodzonych miejscach, a regularnie stosowane pozostawiają skórę stóp miękką i elastyczną.

Sprawdzonym sposobem na miejsca zainfekowane, np. grzybicą, jest zastosowanie olejku herbacianego o działaniu antyseptycznym . Warto o tym pamiętać, ponieważ każde uszkodzenie skóry może być narażone na kontakt z patogenami o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym . Tego typu produkty świetnie się sprawdzają przy częstym korzystaniu z basenu czy sauny.

Poznaj sposób na piękne stopy bez wychodzenia z domu: Domowy sposób na piękne stopy. Na pewno masz tę przyprawę w kuchni

Na pięty marzeń mocznik w wysokim stężeniu

Najważniejszym składnikiem skutecznych kremów do pięt jest mocznik (urea) – zawarty w kosmetykach świetnie zmiękcza skórę i zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody.

Musimy jednak uważać: jeśli skóra na piętach jest uszkodzona, z wyraźnymi pęknięciami, warto najpierw zadbać o regenerację skóry za pomocą lanoliny, masła shea czy allantoiny, a dopiero potem zacząć intensywniejsze złuszczanie.

Zrób samodzielnie: Na zmarszczki, popękane pięty i zrogowacenia. Remedium zrobisz sama w domu

Mocznik zawarty w kremach do pięt, w stężeniu 10 proc. intensywnie nawilża i jest bezpieczny nawet dla wrażliwej i delikatnej skóry. W wyższych stężeniach (20-30 proc.) delikatnie złuszcza martwy naskórek i wspiera jego regenerację, choć może powodować lekkie szczypanie. W stężeniu 50 proc. mocznik działa jak turbo tarka na pięty i działa silnie złuszczająco. Warto taki preparat zastosować na stopy a następnie założyć bawełniane skarpetki. Już po 2-3 nocach pięty odzyskają wyjątkową gładkość.

90 proc. Polaków ma niedobór. Z jedzeniem nie uzupełnisz, trzeba ją suplementować
Kup to kolagenowe cudo. Prasuje zmarszczki i pompuje skórę jak zabieg u kosmetyczki
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko