Taki styl życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową. Kardiolog alarmuje
Duża część społeczeństwa boryka się z różnymi chorobami i zaburzeniami kardiologicznymi. Często występującą przypadłością jest choroba wieńcowa, która dotyczy dolegliwości i powikłań, związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Dlatego nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. W chorobie wieńcowej dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Pojawia się także problem z dopływem krwi do mięśnia sercowego, co w efekcie zaburza jego funkcjonalność. Jaki tryb życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Aktywność fizyczna, a choroba wieńcowa
„Istnieją dowody naukowe, że regularna aktywność fizyczna poprawia rokowanie u pacjentów z chorobami serca, a szczególnie w chorobie wieńcowej. Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego rekomendują co najmniej 150 min. umiarkowanego lub dużego wysiłku fizycznego tygodniowo, najlepiej 30 min. przez 5 dni w tygodniu.” – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Aktywność fizyczna i ruchowa to niezbędny element, który powinien być rutyną nie tylko wśród osób chorujących na tę przypadłość, ale jest to dobra profilaktyka, chcąc utrzymać zdrowy tryb życia. Jeżeli trudno jest znaleźć czas w ciągu dnia na jakiś sport, bądź aktywność fizyczną, warto zmienić codzienne nawyki, np. zamiast jazdy komunikacją, czy samochodem częściej korzystać z roweru lub chodzić pieszo. Takie rozwiązanie z pewnością przysłuży się szczególnie osobom borykającym się z chorobą wieńcową.
Aktywność fizyczna i ruch są niesamowicie ważne przy chorobie wieńcowej. Jednak nie możemy zapominać także o wypoczynku i wysypianiu się. Sen jest równie istotny, aby organizm mógł się w pełni zregenerować i poprawnie funkcjonował.
Dieta, a choroba wieńcowa
„Drugim ważnym elementem profilaktyki jest odpowiednia dieta, która w połączeniu z aktywnością fizyczną wyeliminuje lub zredukuje prawie wszystkie modyfikowalne czynniki ryzyka. Jeśli dołożymy do tego unikanie stresu i zaprzestanie palenia papierosów przez osoby z takim nałogiem, to możemy wtedy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić się przed chorobą wieńcową.” – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Dieta w chorobie wieńcowej nie tylko ma zahamować rozwój tej dolegliwości, ale także ma wspomóc leczenie. Dlatego kluczowe jest odpowiednie postępowanie w diecie.
Oto szczególne zasady dla osoby z chorobą wieńcową:
- spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz pełnoziarnistych,
- spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (np. omega-3),
- spożywanie dużej ilości produktów roślinnych,
- spożywanie dużej ilości warzyw i owoców,
- ograniczenie tłuszczów zwierzęcych,
- unikanie tłustych, ciężkostrawnych, smażonych potraw,
- unikanie cukrów,
- unikanie soli,
- ograniczenie produktów wysokoprzetworzonych,
- rezygnacja z używek (alkohol, papierosy).
„Jedynym dozwolonym rodzajem alkoholu jest czerwone, wytrawne wino. Niektóre badania sugerują, że picie niewielkich jego ilości do obiadu może zmniejszać ryzyko choroby wieńcowej, wyniki innych badań dowodzą, że jest ono obojętne dla naszego zdrowia. Pewne jest natomiast, że inne rodzaje alkoholu, jak napoje wysokoprocentowe czy piwo, są szkodliwe. Należy również podkreślić, że osobom z niewydolnością serca szkodzi każda ilość alkoholu niezależnie od rodzaju.” - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Praca, a choroba wieńcowa
„Aktywność fizyczna jest zalecana osobom z chorobą wieńcową, a praca fizyczna to jedna z jej form, dlatego większość osób z takim rozpoznaniem nie musi zmieniać charakteru pracy. Nie należy jednak wykonywać ciężkich prac fizycznych, szczególnie polegających na dźwiganiu ciężkich przedmiotów, jeśli doszło do nieodwracalnego i znacznego uszkodzenia serca. Również osoby, u których planowane jest poszerzenie tętnicy wieńcowej, powinny powstrzymać się od pracy fizycznej, ale tylko do momentu ustabilizowania stanu klinicznego.” – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Podjęcie fizycznej, a tym bardziej ciężkiej pracy zawsze wymaga konsultacji kardiologa, który określi stan pacjenta i na tej podstawie stwierdzi, czy w danym przypadku może mieć to miejsce lub nie. Decyzja jest uwarunkowana stanem zdrowotnym pacjenta oraz rodzajem i intensywnością wykonywanej pracy. Mimo iż, racjonalny wysiłek fizyczny sprzyja, ten związany z ciężką pracą fizyczną w tym przypadku może nie być wskazany.