Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Artykuły autora
autor

Klaudia Jaroszek

Dziennikarz Pacjenci

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza
ból
canva.com
Rak trzustki jest chorobą o dużym wskaźniku śmiertelności. Niestety zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów i dolegliwości, a od postawienia diagnozy często jest już za późno na skuteczne leczenie. Przyczyn raka trzustki jest wiele. Jednak koniecznie należy wskazać na pewien szczególny czynnik, który prowadzi do rozwoju nowotworu. Co to jest? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską – Domańską.
Czytaj dalej
Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników
mgr Magdalena Kartasińska, mięso, cholesterol, dieta
fot. mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik: archiwum prywatne. Tło: Canva / nadianb
Cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, jednak kiedy jest go za dużo, zaczyna odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału i udaru. Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany z  pożywieniem. Panuje powszechne przekonanie, że głównym winowajcą podwyższonego cholesterolu we krwi jest spożywanie mięsa. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.
Czytaj dalej
To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu
depresja
canva.com
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu psychicznym, z którą zmaga coraz większa część społeczeństwa. Nieleczona może być przyczyną samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, by w razie pojawienia się przesłanek świadczących o chorobie, szybko skonsultować się z ekspertem. Jednak często mylimy depresję np. z obniżonym nastrojem. Czym więc różni się depresja od chwilowego kryzysu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Czytaj dalej
Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem
doktor Kowerzanow - wywiad
canva.com
Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to dwa rodzaje nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Oba schorzenia mogą powodować podobne objawy, jednak między nimi istnieją też istotne różnice. O podobieństwach i różnicach między chorobą Leśniowskiego-Crohna a WZJG rozmawiamy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Czytaj dalej