Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem wad oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Serce od zawsze było organem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Było ono symbolem życia, a zaprzestanie jego bicia, z oczywistych względów, oznaczało śmierć.
W 1628 r. William Harvey opublikował odkrycie krążenia krwi. Pierwotnie pomiar ciśnienia krwi polegał na wprowadzeniu rurki do tętnicy szyjnej. Pierwszym urządzeniem do bezkrwawego pomiaru krwi był sfigmograf, stworzony przez Karla von Vierordta. Współcześnie stosuje się pomiar ciśnienia metodą Mikołaja Siergiejewicza Korotkowa, która została przez niego rozwinięta w 1905r. Francuski lekarz René Théophile Hyacinthe Laennec w 1816 r. wynalazł stetoskop, z którego korzysta się do dziś. W 1903 r. Willem Einthoven wynalazł elektrokardiograf (EKG). Pierwsza operacja serca miała miejsce w 1896 r. Przeprowadził ją niemiecki chirurg Ludwig Rehn. W latach 90. zaczęto stosować tomografię komputerową.
Aktualnie w Polsce kardiologia dzieli się na dwie specjalizacje. Jedną z nich jest kardiologia, której krajowym konsultantem jest prof. dr hab. Tomasz Hryniewiecki. Drugą zaś jest kardiologia dziecięca, której konsultantką krajową jest dr n. med. Maria Miszczak-Knecht.
Do chorób kardiologicznych zaliczane są m.in.: miażdżyca, zawał serca, choroba wieńcowa, szmery nad sercem, zatorowość płucna, zapalenie mięśnia sercowego, choroby osierdzia, nowotwory serca, zaburzenia rytmu serca, wady, oraz urazy serca.
Istnieje wiele objawów, które mogą być wywołane przez chorobę serca. Wśród nich wymienia się duszności, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia, zawroty głowy, obrzęk nóg oraz trudności w wykonywaniu aktywności fizycznych. Ważne jest, aby w żadnej mierze ich nie lekceważyć, a przypadku wystąpienia któregokolwiek z nich, niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Dotyczy to szczególnie osób, które z racji podeszłego wieku lub chorób towarzyszących, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.
Pokaż więcej
Kaszel kojarzy się z chorobami układu oddechowego. Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, czy płuc, przebiegają właśnie z tym objawem. Ale kaszel może wskazywać także na całkiem inne dolegliwości, niezwiązane ani z górnymi, ani z dolnymi drogami oddechowymi.Choć to może dziwić, kaszel pojawia się czasem także w schorzeniach związanych z zaburzeniami pracy serca. Szczególnie wtedy, gdy dochodzi do zastoju krwi w płucach.
Dławica piersiowa to zwykle objaw choroby niedokrwiennej serca. Wynika z tego, że serce nie dostaje tyle tlenu, ile potrzebuje. Silny ból może pojawić się w wyniku dużego stresu, wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić nagle.Właśnie obchodzony jest w Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. Rusza kampania, która ma na celu skupić uwagę publiczną na zdrowiu serca i oczywiście – edukować. W Polsce problem dławicy piersiowej dotyka blisko 1,5 miliona osób.
Badania wykazały, że utrata zębów może mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów. Według nich osoby, które mają braki w uzębieniu, są bardziej narażone na problemy z między innymi sercem. Co gorsza, wywołane nimi kłopoty mogą prowadzić nawet do śmierci.
W piątek, w wiosce olimpijskiej w Seine-Saint-Denis, doszło do tragicznego wydarzenia. Lionel Elika Fatupaito, trener reprezentacji Samoa w boksie, zmarł nagle w wieku 60 lat na skutek zatrzymania akcji serca.Informację tę potwierdziła prokuratura w Bobigny, dodając, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych i nie będzie prowadzone śledztwo. W związku z tragedią, Międzynarodowa Federacja Bokserska IBA przekazała kondolencje bliskim i współpracownikom sportowca.
Bilety lotnicze można kupić nawet za 100 zł w dwie strony. Niskie ceny i ciekawość świata sprawiają, że ten środek transportu wybiera wielu Polaków. Niestety nie wszyscy powinni to robić. Przeciwskazaniem jest częsta choroba.O przeciwskazaniach do latania samolotem w swoich mediach społecznościowych opowiedziała dr n. med. Joanna Bidiuk, kardiolog i internistka, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Oto co chciała przekazać.
Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną umieralności w Polsce 1 . Jednocześnie świadomość dotycząca profilaktyki pierwotnej i wtórnej, która może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia jest wciąż niewystarczająca. Eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” wskazują na rehabilitację kardiologiczną jako niezbędny element opieki nad pacjentem po incydentach sercowo-naczyniowych. W tym celu opracowali specjalny program KardioRehab składający się z 4 filarów: zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz regularnego stasowania leków. Stanowią one potwierdzone metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale też są doskonałym narzędziem w profilaktyce pierwotnej.
Leki to produkty medyczne produkowane, by zwalczyć objawy i przyczyny choroby. Suplementy to składniki odżywcze stosowane, by wzbogacić dietę. Co jeszcze je różni? Jak powstają leki a jak suplementy? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są najważniejszą przyczyną umieralności wśród kobiet i mężczyzn. Powodem wielu zgonów w szczególności choroba wieńcowa jest. Zarówno w jej, jak i w przypadku innych schorzeń tego rodzaju podstawą prewencji jest m.in. znajomość czynników ryzyka. W większości przypadku śmierci z tego powodu można uniknąć! Jakie są więc czynniki ryzyka powodujące chorobę wieńcową? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Zawał serca z roku na rok dotyka znaczną ilość społeczeństwa. Jest to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane jego niedokrwieniem tzn. nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew oraz tlen. Przyczyn tego groźnego zjawiska jest wiele i często jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Jednak, czy ryzyko zawału może być wrodzone? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.
Za niemal połowę zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu krążenia. Choroby serca są także jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Dr Lucy McGrath-Cadell z Sydney, australijska kardiolog, wymieniła 3 największe zagrożenia dla zdrowia serca. Jednak wśród nich wymieniał czynnik ryzyka, o którym wciąż mówi się bardzo mało. Co to jest?
Ważny lek stosowany przy zawałach serca nie będzie już produkowany. Taką decyzję podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dlaczego?
Aktor popularnego „ House of Cards” - Kevin spędził noc w barze w Uzbekistanie z grupą filmowców. Był niewyspany, gdy nazajutrz rano poszedł zwiedzić Muzeum Afrasiyab w Samarkandzie. „Oglądając malowidła nagle poczułem, jak całe moje lewe ramię drętwieje na około osiem sekund. Życie jest kruche. Dbajmy o siebie – wspominał stojąc przed tłumem, gdy już po udzieleniu pomocy w szpitalu przemawiał przemawiając podczas ceremonii zamknięcia 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Taszkencie. Informację o problemach zdrowotnych aktora podał wczoraj „Los Angeles Times”. Aktor nie powiedział publicznie, co tak naprawdę dolegało jego sercu. Kevin Space ma 64 lata, ale zawał serca, dotyka coraz młodszych. Zawał może dopaść także tego, kto nigdy wcześniej nie skarżył się na problemy z sercem. Często pierwsze objawy są nietypowe, szczególnie u kobiet. Przypominamy fragmenty rozmowy Joanny Kamińskiej z Pacjenci.pl z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.
Z powodu infekcji wirusowych często dochodzi do powikłań kardiologicznych. Zgonem skończyć się może m.in. zakażenie pneumokokami, które są szczególnie groźne dla osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dlaczego są groźne akurat dla tej grupy chorych? Jak dochodzi do zakażenia pneumokokami i jak mu zapobiec?
Choroba niedokrwienna serca, nazywana również chorobą wieńcową, dotyczy powikłań i dolegliwości związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. U chorego dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych, co powoduje trudności z dopływem krwi do mięśnia sercowego i zaburza jego funkcjonowanie. W pewnych przypadkach leczenie farmakologiczne nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia. Co to za metody? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Przeziębienie, w szczególności w okresie jesiennym, nie należy do rzadkości. Infekcje tego rodzaju są przeważnie łagodne i przechodzą relatywnie szybko. Co może jednak oznaczać, gdy przeszłaś przeziębienie, ale mimo to wciąż czujesz się osłabiona? Lekarz wskazał na konkretną chorobę, której początek mogło dać właśnie przeziębienie. Lepiej o tym wiedzieć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr Piotrem Borowskim.
Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Duża część społeczeństwa zmaga się z wieloma kardiologicznymi schorzeniami, które potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej występujących jest arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego, który może pracować za szybko lub za wolno. Jednak czy niepozorna arytmia może być groźna dla zdrowia, a nawet życia pacjenta oraz do jakich konsekwencji może prowadzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Choroba wieńcowa jest stanem, w którym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego z powodu zwężenia lub zamknięcia tętnic wieńcowych. Wielu chorych nie jest świadoma, że wykonywanie pewnych czynności może stanowić zagrożenie dla ich życia. Czego nie powinny robić osoby cierpiące na chorobę wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Zawał mięśnia sercowego, nazywany zawałem serca, dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Zawał serca jest poważnym zjawiskiem, w którym dochodzi do martwicy, czyli obumiera fragment mięśnia sercowego na wskutek niedokrwienia serca. Niestety osoba po zawale mięśnia sercowego wymaga szczególnej troski i opieki lekarskiej, która ma pomóc w regeneracji pacjenta. Musi również sama włożyć wysiłek i zmienić codzienne nawyki. Na czym polega opieka nad osobą po zawale? Co chory musi zmienić? Jak wygląda zawał serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.
Nadciśnienie tętnicze jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka sporą część osób. Jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet może być niebezpieczne dla życia. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy i właściwe leczenie, aby uniknąć tragicznych skutków. Do jakich konsekwencji może doprowadzić nadciśnienie tętnicze? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?
Duża część społeczeństwa boryka się z różnymi chorobami i zaburzeniami kardiologicznymi. Często występującą przypadłością jest choroba wieńcowa, która dotyczy dolegliwości i powikłań, związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Dlatego nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. W chorobie wieńcowej dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Pojawia się także problem z dopływem krwi do mięśnia sercowego, co w efekcie zaburza jego funkcjonalność. Jaki tryb życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Picie alkoholu w nadmiarze nie ma żadnych korzyści. Nadużywanie alkoholu może spowodować nie tylko uzależnienie, ale też choroby nowotworowe. Powoduje też nierzadko zaburzenia psychicznie. Istnieją jednak szczególne grupy osób, które powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.
Zaburzenia rytmu serca (arytmia) pojawiają się w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości w przesyłaniu impulsów elektrycznych z przedsionków do komór. Serce może bić za szybko, za wolno bądź też w nieregularny sposób. Jakie wyróżniamy rodzaje zaburzeń rytmu serca? Jakie są objawy arytmii? Co powoduje zaburzenia rytmu serca? Jak diagnozować i leczyć arytmię? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Nieregularność, zwolnienie i przyspieszenie – po tych cechach można poznać, że serce nie pracuje prawidłowo. Niekiedy objawy te są łagodne i nieodczuwalne, niekiedy jednak stanowią zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać, że rytm serca jest zaburzony? Kardiolog wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.
Ciśnienie tętnicze jest naturalnym zjawiskiem, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jednak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może nieść za sobą poważne ryzyko. Palenie papierosów to jeden z czynników, który może powodować wzrost ciśnienia tętniczego. Jednak czy będąc w towarzystwie osoby palącej, również możemy mieć z nim problem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.
Choroba wieńcowa, nazywana również chorobą niedokrwienną serca, powoduje, że do mięśnia sercowego nie dopływa odpowiednio duża ilość tlenu. Jednym z jej objawów jest specyficzny rodzaj ból, czyli ból dławicowy. Jego obecność może sygnalizować, że serce nie pracuje prawidłowo. Jak rozpoznać ten ból? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Ból w klatce piersiowej to sygnał alarmujący, że w organizmie wystąpiły niepokojące zmiany. Może mieć wiele przyczyn i występować w różnych formach. Szczególnie niebezpieczny jest ból związany z sercem i płucami. Jednak bez względu na przyczynę bólu, dolegliwości tego rodzaju to znak, że konieczna jest pomoc lekarza czy ratownika medycznego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem i kardiologiem dr Piotrem Borowskim.