Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Po tym objawie odróżnisz ból wieńcowy od zawału serca. Różnica jest subtelna!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.08.2023 11:15

Po tym objawie odróżnisz ból wieńcowy od zawału serca. Różnica jest subtelna!

ból serca
canva

Choroba wieńcowa jest to zespół objawów spowodowanych przez niedokrwienie mięśnia sercowego. Zawał serca jest stanem niedokrwienia mięśnia sercowego, którego skutkiem jest martwica. Obydwie choroby powodują podobny rodzaj bólu, które łatwo pomylić. Jak odróżnić ból wieńcowy od zawału serca? Ta wiedza może uratować życie. Odpowiedzi udzielił lekarz. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Zawał serca i choroba wieńcowa powodują podobny rodzaj bólu

Osoba w trakcie zawału odczuwa podobny rodzaj bólu co osoba mająca chorobę wieńcową. Jednak ból zawałowy ma inne natężenie: „W zawale charakter bólu jest podobny. Zwiększone jest jego natężenie — jest znacznie silniejszy, może być trudny do zniesienia i nie ustępuje. Jeśli ból zamostkowy utrzymuje się 15-20 minut, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego przyczyną jest zawał”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

O zbliżającym się zawale informuje ból w klatce piersiowej. Innymi symptomami mogą być również:

 • bóle ramienia,
 • ból pleców,
 • ból pleców,
 • ból brzucha,
 • zmęczenie,
 • nadmierna potliwość.

„Oczywiście nie każdy ból w klatce piersiowej jest zawałem, ale jeśli osoba odczuwająca ból ma już rozpoznaną chorobę wieńcową, albo ma co najmniej czynniki ryzyka jej rozwoju, dodatkowo bólowi towarzyszy nagłe pogorszenie samopoczucia, zlewne poty — to takich objawów zdecydowanie nie wolno lekceważyć i należy wezwać karetkę”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Objawami choroby wieńcowej z kolei są:

 • ból w klatce piersiowe typowym charakterze – zazwyczaj to pieczenie, ucisk, dławienie i gniecenie.
 • dolegliwości zlokalizowane są za mostkiem,
 • dolegliwości mogą promieniować do brody i lewej ręki.

„(...) często pojawiają się w czasie wysiłku i ustępują kilka minut po jego zaprzestaniu. Im bardziej zaawansowana jest choroba wieńcowa, tym krótszy dystans marszu może pokonać pacjent do czasu pojawienia się dolegliwości”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Projekt bez nazwy - 2023-08-22T204039.459.png

Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie Co może przepowiadać zawał serca? Jak rozpoznać zbliżający się zawał?

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, nie należy zwlekać z pierwszą pomocą:

„Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie, aby ta osoba mogła dotrzeć do szpitala, w którym jest możliwość wykonania koronarografii i przywrócenia drożności tętnicy wieńcowej w sposób nieinwazyjny. Czas ma tu kluczowe znaczenie. Im dłużej krew nie dopływa do mięśnia sercowego, tym więcej go obumiera. Im szybciej podejmiemy działanie, tym większa szansa na to, że zawał będzie mniejszy”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek

Zanim przyjedzie personel medyczny, choremu możemy podać aspirynę:

„Dobrą, często stosowaną praktyką jest podanie aspiryny (jednej tabletki 300 -500 miligramów). Oczywiście trzeba cały czas monitorować sytuację, czy nie doszło do zatrzymania krążenia, aby niezwłocznie podjąć akcję reanimacyjną. W zasadzie to wszystko, co możemy zrobić w warunkach domowych. Resztę wykonuje personel medyczny”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek


 

Pierwsza pomoc przy chorobie wieńcowej

Podobnie jak w przypadku zawału pierwszym objawem choroby wieńcowej jest wspomniany ból w klatce piersiowej. U chorych często występują duszności. W razie zauważenia tych symptomów konieczne jest zadzwonienie po pogotowie. 

Czynnikami ryzyka choroby wieńcowej obarczone są:

 • osoby mające wysokie ciśnienie krwi, 
 • osoby z wysokim poziomem cholesterolu, 
 • palacze tytoniu, 
 • cukrzycy, 
 • osoby otyłe
 • osoby mające członków rodziny chorujących na chorobę wieńcową. 
Polecane